22019286مشاوره رایگان طراحی سایت
مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۸

مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۸

یکی از موضوعات بسیار مهم برای موفقیت در سئو در سال ۲۰۱۸ توجه به مفهوم کلیدی در مقایسه با کلمه کلیدی است. در گذشته ای نه چندان دور، گوگل محتوای صفحه شما را بررسی میکرد تا ببیند چه عبارتی بیشتر از سایر کلمات تکرار شده و همان عبارت را به عنوان کلمه کلیدی هدف و موضوع صفحه شما انتخاب می نمود. به عبارت دیگر ۱۰۰ درصد تمرکز ربات های گوگل بر روی محتوای صفحه و محل قرار گیری کلمات هدف شما بود.

زمانیکه ربات گوگل وارد یک صفحه اینترنتی میشد بخش های مختلفی را مورد توجه قرار میداد که قبلا در مقاله تعیین کلمات کلیدی صفحه به آن پرداخته ایم. مهمترین بخش هایی که ربات گوگل بررسی میکرد عبارت بودند از:

 • عنوان صفحه
 • آدرس صفحه
 • متن جایگزین تصاویر
 • توضیحات متا
 • تگ های h1 و h2

البته هنوز هم ربات های گوگل توجه ویژه ای به این بخش ها و کلمات به کار رفته در آن دارند ولی بسیار باهوشتر از گذشته محتوای شما را آنالیز میکنند. در این مقاله تلاش میکنیم بفهمیم نقش محتوای طولانی در بهبود وضعیت سئو چیست.

در سال ۲۰۱۸ گوگل فقط به محتوا توجه نمیکند بلکه مفهوم کلیدی صفحه را درک خواهد کرد.

مفهوم کلیدی چیست؟

تشنگی یک مفهوم است، زمانیکه شما تشنه هستید میتوانید این نیاز با عبارات گوناگونی بیان کنید. مثلا عباراتی مانند “من تشنه هستم” یا اینکه “از صبح آب نخوردم” یا عبارتی مثل “گلوم خشک شده”  همگی مفهوم تشنگی شما را به مخاطب اعلام میکنند. هریک از این عبارت ها میتوانند یک کلمه کلیدی برای هدف گذاری سئو باشند ولی در سال ۲۰۱۸ هدف گذاری ما بر روی مفهوم کلیدی یعنی تشنگی انجام میشود.

در گذشته تکرار یک عبارت میتوانست شانس شما را برای کسب جایگاه و بهبود وضعیت سئو افزایش دهد در حالیکه همان تکنیک امروز میتواند موجب جریمه شما توسط گوگل شود! امروز به جای استفاده از عبارات تکراری چند روش جایگزین را پیشنهاد میدهیم:

 • استفاده از عبارات هم خانواده و هم معنی
 • استفاده از عبارات توصیفی و مرتبط
 • پاسخ گویی به سوالات حاشیه ای و مرتبط با موضوع

اگر در گذشته عادت داشتید که ۲ تا ۳ درصد محتوای شما تکرار کلمه کلیدی هدف باشد از سال ۲۰۱۸ به این فکر کنید که تنها ۲ تا ۳ بار تکرار کلمه کلیدی کفایت میکند و این کمبود حضور کلمه در صفحه را با یکی از سه روش بالا جبران میکنیم تا در نهایت یک مفهوم کلیدی را به گوگل و کاربر القا کنیم.

چرا مقالات طولانی موفق تر هستند؟

گوگل به عنوان بهترین موتور جستجو تلاش میکند بهترین صفحات را به کاربران خود پیشنهاد دهد و در بیشتر مواقع بهترین صفحات آنهایی نیستند که مملو از کلمات کلیدی و کلمات تکراری هستند. بلکه صفحاتی هستند که یک مفهوم کلیدی را به صورت کامل بررسی کرده اند.

صفحاتی که یک موضوع را به صورت کامل بررسی کرده باشند سوالات زیادی از کاربر را در همان صفحه پاسخ میدهند. به همین دلیل محتوای طولانی در حال حاضر شانس بیشتری برای کسب جایگاه در نتایج گوگل دارد. البته دلیل این جایگاه فقط طولانی بودن محتوا نیست بلکه مفهوم ارایه شده در آن باید دقیق و جامع باشد.

یک محتوای طولانی از نظر گوگل شبیه به یک هایپرمارکت است که کاربر میتواند با یک بار مراجعه اطلاعات گوناگونی را دریافت کرده و نیاز خود را به صورت کامل برطرف کند. محتوای کوتاه شبیه به یک مغازه سنتی است که میتواند بخشی از نیاز کاربر را به خوبی برطرف کند ولی هیچ پاسخی برای سایر سوالات او ندارد و کاربر مجبور خواهد شد برای اطلاعات تکمیلی به سایت ها و صفحات دیگر مراجعه نماید.

تمام سوالات کاربر در مورد آن مفهوم کلیدی را پاسخ دهید

گوگل اهمیت زیادی به راحتی کاربران میدهد و به همین دلیل محتوای طولانی که حول یک مفهوم کلیدی است شانس بیشتری در مقایسه با یک مقاله معمول در مورد یک کلمه کلیدی خواهد داشت. به عبارت دیگر گوگل هایپرمارکت را به فروشگاه های سنتی ترجیح میدهد.

نمودار زیر به صورت مقایسه ای تعداد کلمات به کار رفته در مقاله در مقایسه با جایگاهی که در نتایج جستجو کسب کرده اند نمایش میدهد. در مقالات پیشین وبسیما در زمینه آموزش سئو اعلام کرده بودیم که محتوای شما بهتر است ۵۰۰ تا ۸۰۰ کلمه باشد ولی در حال حاضر ما پیشنهاد میکنیم مقالات شما حداقل ۱۲۰۰ و کداکثر ۲۰۰۰ کلمه باشند تا شانس شما برای کسب جایگاه بیشتر شود.

محتوای طولانی شانس بیشتری برای کسب جایگاه در مفهوم کلیدی دارد

آیا فقط طولانی بودن محتوا کفایت میکند؟ مسلما نه. منظور ما از محتوای طولانی متنی است که موضوعات مختلفی پیرامون یک مفهوم کلیدی را پوشش داده باشد.

چطور یک محتوای طولانی برای یک مفهوم کلیدی بنویسیم؟

زمانیکه قصد دارید یک مقاله ارزشمند و طولانی در مورد یک مفهوم کلیدی بنویسیم باید موضوعات مختلف پیرامون آن موضوع را شناسایی کرده و برای هرکدام توضیحاتی در متن درج کنیم. هرچقدر موضوعات جانبی پوشش داده شده در مقاله بیشتر باشد شانس شما بیشتر خواهد بود.

نمودار زیر نسبت تعداد موضوعات جانبی در آن مفهوم کلیدی به جایگاه کسب شده توسط مقاله در گوگل را نمایش میدهد. به طور معمول پیشنهاد میشود شما حداقل ۷ موضوع جانبی برای آن مفهوم را پوشش دهید.

تاثیر تعداد موضوعات جانبی در مورد یک مفهوم کلیدی بر جایگاه صفحه

بعنوان مثال فرض کنید قصد دارید مقاله ای با عنوان “بوت استرپ چیست” تهیه کنید. این مقاله میتواند موضوعات جانبی زیر را نیز پوشش دهد:

 • بوت استرپ در چه سالی منتشر شد
 • چرا نام آن بوت استرپ است
 • بوت استرپ توسط چه شرکتی تولید شده است
 • چه نسخه هایی برای بوت استرپ وجود دارد
 • طراحی ریسپانسیو چیست
 • مزایای بوت استرپ چیست
 • معایب بوت استرپ چیست
 • چه سایت هایی از بوت استرپ استفاده کرده اند

یافتن کلمات پیشنهادی گوگل در مورد مفهوم کلیدی

برای آنکه بتواند موضوعات و حواشی مورد توجه پیرامون مفهوم کلیدی خود را پیدا کنید باید ابتدا بدانید کاربران عموما چه عباراتی را جستجو میکنند و برای این کار بهتر است از پیشنهادات گوگل هنگام جستجو استفاده کنید. این پیشنهادات عملا پرجستجوترین عبارات کاربران در موضوع مورد نظر شما هستند.

1- استفاده از پیشنهادات گوگل هنگام جستجو

اولین قدم برای یافتن کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل جستجوی عبارت مورد نظر در گوگل است. به محض آنکه شروع به نوشتن در نوار جستجو میکنید پیشنهادی به شما نمایش داده میشوند. این پیشنهادات عباراتی هستند که توسط کاربران جستجو شده اند و با متن وارد شده توسط شما شروع میشوند. تصویر زیر نمایی از این پیشنهادات گوگل است.

لیست کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل هنگام جستجو

همین روند را برای این لیست از کلمات ادامه میدهید و پیشنهادات مرتبط با هریک از آنها را پیدا میکنید. در نهایت شما لیستی بلند از عبارات مورد نظر کاربران خواهید داشت که خوراک لازم برای نگارش محتوا و تعیین تگ های h2 در مقاله شما خواهند بود.

وبسیما ابزاری کارآمد و ساده برای دسترسی به این پیشنهادات تهیه کرده است که به شما اجازه میدهد با وارد کردن عبارت مورد نظر خود لیست پیشنهادات مرتبط با آن را دریافت کرده و همزمان لیست پیشنهادات متناسب با هریک از این نتایج را نیز دریافت کنید.

این ابزار میتواند با یک جستجوی ساده تا ۱۰۰ کلمه یا عبارت هدف پیرامون آن مفهوم کلیدی را در اختیار شما قرار دهد. برای استفاده از این ابزار به صفحه کلمات پیشنهادی گوگل مراجعه کنید. تصویر زیر نمونه ای از خروجی ابزار بهترین کلمات پیشنهادی گوگل است.

ابزار جستجوی کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل

2- استفاده از پیشنهادات گوگل در صفحه جستجو

علاوه بر پیشنهادات لحظه ای که هنگام جستجو به شما نمایش داده میشود. عبارات دیگری نیز در پایین صفحه نتایج جستجو در اختیار شما قرار میگیرد. این پیشنهادات از نظر املایی و جمله بندی با عبارت جستجو شده توسط شما متفاوت هستند ولی همگی مرتبط با مفهوم کلیدی مورد نظر شما خواهند بود.

تصویر زیر نمایی از پیشنهادات گوگل برای عبارت بوت استرپ چیست هستند که به شما کمک میکند. عبارات مرتبط و موضوعات داغ برای این مفهوم کلیدی را شناسایی کنید.

کلمات پیشنهادی گوگل در انتهای صفحه نتایج جستجو

3- استفاده از ابزار keyword planner

این ابزار یکی از ابزارهای زیرمجموعه google adwords است که برای نمایش تبلیغات در نتایج جستجوی گوگل مورد استفاده قرار میگیرد. در این بخش شما میتوانید عبارات مورد نظر خود را وارد کرده و علاوه بر دریافت تعداد جستجوی ماهانه هرکدام عبارات پیشنهادی گوگل مرتبط با آن موضوع را نیز دریافت کنید.

برای آشنایی بیشتر با این ابزار پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش کار با ابزار keyword planner را در وبسیما مطالعه کنید.

سخن پایانی

هر روز الگوریتم های گوگل قویتر از گذشته و با هوش بالاتر صفحات را بررسی میکنند. تمام تلاش گوگل درک بهتر از محتوای صفحه و ارایه بهترین نتایج به کاربران خود است. در نتیجه نقش محتوا هم چنان در سئو ۲۰۱۸ پررنگ باقی خواهد ماند و تهیه محتوا نیازمند وقت و دانش بیشتری نسبت به گذشته است. محتوای شما باید پاسخگوی سوالات بسیاری از کاربران باشد و همزمان از نظر موتورهای جستجو ارزشمند باشد. هرچقدر دایره کلمات شما گسترده تر بوده و به ادبیات کاربران نزدیک باشد شانس شما برای کسب جایگاه بیشتر خواهد بود.

به صفحات پربازدید در سایت خود توجه کنید و ببینید که آیا محتوای طولانی و جامع کمکی به کسب جایگاه شما در نتایج گوگل داشته است؟ آیا توانسته اید با ارایه مقالات کوتاه و کم ارزش بازدیدکننده زیادی جذب کنید؟ تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

Review: 4 - "مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۸" by , written on 23/12/2017

در سال ۲۰۱۸ گوگل فقط به محتوا توجه نمیکند بلکه مفهوم کلیدی صفحه را درک خواهد کرد. در این مقاله با مفهوم کلیدی و نحوه استفاده از آن آشنا میشویم.

پرسش و پاسخ تکمیلی با عضویت در سایت پاسخ به نظرات خود را به راحتی دنبال کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4
 • مریم نوین تن

  سلام روزتون بخیر، خیلی مقاله ی جامع و مفیدی بود ممنونم. میخواستم بدونم برای تهیه محتوای ارزشمند آیا یونیک بودن اون هم تاثیر گذاره؟ مثلا اینکه از منابع خارجی استفاده کنیم و مطلب رو ترجمه کنیم تا متنی تولید بشه که تکراری نیست و کمتر خونده شده.

  26/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   مهمترین نکته برای موفقیت در تولید محتوا همین اختصاصی بودن و با کیفیت بودن است. ترجمه از سایت های خارجی یکی از تکنیک های مناسب برای تولید محتوای ارزشمند و اختصاصی است و این دست مقالات از نظر گوگل محتوای تکراری محسوب نمیشوند.

   26/12/2017پاسخ...
 • آرمین خیراندیش

  واقعا ممنونم از مقاله ی خوبتون. این توضیحات با بسیار از توضیحاتی که درباره تولید محتوا مطالعه کرده بودم متفاوت بود خیلی از سئو کارها هنوز هم با الگوریتم های قدیمی مشتریانشون رو راهنمایی میکنن که واقعا نتیجه عکس داره.
  سوالم اینه که آیا گوگل برای این بررسی هاش یک الگوریتم جداگانه معرفی کرده یا فقط الگوریتم های قبلیش رو به روز کرده؟

  26/12/2017پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم دوست عزیز
   گوگل به طور مستمر الگوریتم های خود را به روزرسانی میکند و بعضا الگوریتم های جدیدی نیز معرفی میکند. الگوریتمی که در حال حاضر بیشترین نقش را در درک مفهوم کلیدی صفحه و تعیین جایگاه در نتایج گوگل دارد الگوریتم RankBrain است که رفتار کاربران در نتایج جستجو را آنالیز میکند.

   26/12/2017پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟