74038000مشاوره رایگان طراحی سایت
سئوی داخلی سایت بخش سوم

سئوی داخلی سایت بخش سوم

آموزش سئوی داخلی سایت در 20 نکته

در دو مقاله گذشته 8 نکته اساسی در سئوی داخلی سایت و صفحات را بررسی نمودیم. در این بخش با ادامه مبحث گذشته موضوعات مهمی از قبیل نقشه سایت، فایل robots.txt، سرعت بارگذاری صفحه و لینک سازی داخلی را بررسی خواهیم نمود.

9- نقشه سایت

هر سایت می بایست یک نقشه سایت یا sitemap داشته باشد. هرچند سایت هایی که نقشه سایت ندارند نیز توسط موتورهای جستجو قابل دستیابی و بررسی هستند اما وجود یک نقشه سایت باعث می شود که موتورهای جستجو صفحات شما را راحت تر بیابند و ایندکس کنند. اگر عبارت XML Sitemap برای شما آشنا نیست پیشنهاد میکنیم مقاله نقشه سایت چیست را در وبسیما مطالعه کنید.

چک لیست نقشه سایت

 • آیا شما نقشه سایت XML دارید؟
 • آیا نقشه سایت خود را در ابزار گوگل وبمستر تایید کرده اید؟
 • آیا آدرس نقشه سایت خود را در فایل robots.txt قرار داده اید؟

توضیحات نقشه سایت

نقشه سایت دو نکته مهم را به موتورهای جستجو می فهماند: محل دقیق همه صفحات داخلی و اولویت هر صفحه در یک وب سایت .

تا همین چند ماه پیش، نقشه سایت باعث بهبود روند ایندکس کردن موتورهای جستجو می شد و راه را برای قابل دید بودن صفحات وب برای موتورهای جستجو هموار می کرد، در حالی که اخیرا بیشتر به فهم ساختار اطلاعات صفحات کمک می کند.

آدرس نقشه سایت بهتر است در فایل robots.txt قرار داده شود، اولین جایی که ربات های خزنده گوگل هنگام دستیابی به سایت جستجو می کنند.

در گذشته نقشه سایت شکل و مفهوم دیگری داشت و بعنوان یکی از صفحات داخلی سایت شناخته میشد که در بر دارنده یک ساختار درختی از محتویات سایت و صفحات داخلی آن بود. ولی امروزه دیگر نیازی به چنین صفحاتی نیست و نقشه سایت یک فایل XML است که تنها مورد استفاده روبات های خزنده قرار میگیرد.

نمونه ای از نقشه سایت با فرمت XML

نمونه ای از نقشه سایت با فرمت XML

یک نقشه سایت مناسب به روبات های گوگل میفهماند که دقیقا باید زمان و انرژی خود را برای ایندکس کردن چه صفحاتی از سایت خرج کنند. با این کار شما مانع بررسی مجدد صفحاتی خواهید شد که تغییری نداشته اند و گوگل زمان کافی برای بررسی و ایندکس صفحات جدید یا تغییر کرده در سایت شما خواهد داشت.

10- Robots.txt

Robots.txt فایلی است که اگر در سایت شما موجود باشد اولین فایلی خواهد بود که موتورهای جستجو به آن دستیابی پیدا می کنند. فایل Robots.txt حاوی اطلاعاتی از قبیل نقشه سایت برای موتورهای جستجو است که آنها را راهنمایی می کند تا بتوانند به سایت دسترسی پیدا کرده و آن را به طور موثر ایندکس کنند.

چک لیست فایل robots.txt

 • اگر شما دارای فایل Robots.txt هستید آیا تا به حال چک کرده اید که صفحه ای به اشتباه مسدود نشده باشد و یا دسترسی موتورهای جستجو به تمام سایت شما محدود نشده باشد؟
 • آیا دسترسی گوگل به فایل های CSS و JS شما از طریق این فایل مسدود شده است؟

توضیحات فایل robots.txt

وجود فایل Robots.txt به طور مستقیم باعث بهبود سئوی سایت شما نمی شود. اگر شما فایل Robots.txt را دارا می باشید مطمئن شوید که دسترسی به سایتی که می خواهید ایندکس شود مسدود نشده باشد. اگر شما در ابزار گوگل وبمستر خود گزارش مشکل دسترسی به صفحه ای را دریافت کرده اید، می بایست دوباره فایل Robot.txt را بررسی کنید.

ابزار گوگل وبمستر برای تست robots.txt

ابزار گوگل وبمستر برای تست robots.txt

همچنین برای بهبود بیشتر دسترسی روبات های موتور جستجوی گوگل شما می توانید در فایل Robots.txt از ایندکس شدن صفحات غیر ضروری و یا صفحاتی با محتوای تکراری جلوگیری کنید.

بطور معمول نیازی به انجام تغییرات اساسی در این فایل نبوده و تنها زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما در نظر داشه باشید با علم و هدف گذاری صفحاتی را از دید موتورهای جستجو پنهان نگاه دارید. این کار معمولا برای صفحاتی با محتوای تکراری یا کم ارزش انجام میشود.

در گذشته توسط همین فایل، دسترسی گوگل به فایل های CSS و Js سایت محدود میشد ولی با ورود مفاهیم جدیدی مانند طراحی رسپانسیو و توجه بسیار زیاد گوگل به بهینه سازی سایت برای موبایل، دیگر چنین محدودیتی پیشنهاد نمیشود. تنها از طریق همین فایل های اساسی است که روبات های گوگل قادر به تشخیص میزان کاربری سایت در موبایل و تبلت میشوند.

11- سرعت بارگذاری صفحه

گوگل در سال 2010 اعلام کرد که سرعت بارگذاری صفحه در رتبه بندی نتایج جستجو موثر است. این امر شما را ملزم می کند که سرعت بارگذاری سایت خود را بهبود دهید.

چک لیست سرعت بارگذاری صفحه

 • آیا زمان بارگذاری سایت شما حداکثر 4 ثانیه می باشد؟
 • آیا عملکرد سایت خود را در ابزارهای معتبر مانند GTmetrix و Google Page Speed بررسی کرده اید؟
 • آیا حافظه کش مرورگر و Gzip بر روی سایت و سرور شما فعال است؟

توضیحات سرعت بارگذاری صفحه

حذف کدهای اضافی، بهینه سازی سایز تصاویر، فعال سازی حافظه کش مرورگر، تعداد فایل های CSS و JS، فعال سازی gzip و کاهش جستجوهای DNS از جمله مواردی هستند که بر زمان بارگذاری صفحه تاثیر می گذارند.

تصویر زیر نمونه ای از گزارش گیری سرعت سایت در ابزار PageSpeed Insights گوگل می باشد.

سرعت بارگذاری صفحه و سئوی داخلی سایت

ابزار گوگل برای تعیین سرعت سایت

سرعت بالای بارگذاری یک صفحه می تواند توجه کاربر را به خود جلب کرده و باعث بهبود تجربه ی کاربری شود. همچنین این امر باعث می شود که موتورهای جستجو نظیر گوگل به کارایی سایت شما رتبه بالایی بدهند.

سرعت بالای سایت به معنی کاهش حجم صفحه نیز می باشد، با این کار میزان پهنای باند مصرفی از سرور یا هاست شما نیز تا حد چشمگیری کاهش یافته و هزینه های شما را کاهش میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله 15 نکته برای افزایش سرعت سایت مراجعه نمایید.

12- لینک سازی داخلی

قبل از این گوگل توصیه کرده بود که به دلیل محدودیتی که برای دستیابی به صفحات وجود دارد. یک صفحه نباید به بیشتر از 100 صفحه لینک داده باشد. اما از زمانی که گوگل به تکنولوژی مجهز و پیشرفته ای برای دستیابی و بررسی صفحات سایت دست پیدا کرده است دیگر محدودیتی برای تعداد لینک هایی که یک صفحه می تواند به صفحات دیگر بدهد، وجود ندارد.

لینک سازی داخلی علاوه بر ایجاد مسیرهای دسترسی آسان برای کاربران، موجب میشود ارزش و اعتبار صفحات اصلی سایت در دید گوگل بالا رود.

چک لیست لینک سازی داخلی

 • آیا شما کمتر از 100 تا 200 لینک بر روی هر صفحه از سایت خود دارید؟
 • آیا صفحات اصلی سایت شما مانند درباره ما، تماس با ما و … در منوی اصلی سایت و همه صفحات قابل دسترسی هستند؟
 • آیا مسیر دسترسی به هر صفحه از سایت شما کمتر از 3 کلیک است؟
 • آیا در تمام صفحات داخلی سایت لینک به صفحه اصلی موجود است؟

توضیحات لینک سازی داخلی

اگرچه موتورهای جستجو از قبیل گوگل محدودیت 100 لینک بر روی یک صفحه را برداشته اند اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که هرچه تعداد لینک هایی که یک صفحه به صفحات دیگر می دهد کمتر باشد، میزان اعتبار صفحاتی که لینک دریافت می کنند بالاتر می رود. بنابراین اگر شما بدون دلیل، از یک صفحه به صفحات دیگر سایت خود و یا سایت های دیگر لینک بدهید درصدی از اعتباری که لینک های شما به صفحات دیگر می دهند، کاسته می شود.

قرار دادن لینک بخش های مهم سایت مانند صفحه فروشگاه، سوالات متداول و … موجب پیشرفت جایگاه آنها در رتبه بندی گوگل میگردد، ولی اگر تعداد این لینک ها افزایش یابد ارزش و اعتباری که به هرکدام میرسد کاهش یافته و تاثیر بالایی بر جایگاه آنها نخواهد داشت. همانطور که در تصویر زیر مشخص است گوگل صفحات مهم سایت شما را از طریق همین لینک سازی داخلی شناسایی کرده و در نتایج گوگل نمایش میدهد.

لینک سازی داخلی در سئو

نمایش لینک های داخل مهم در نتایج جستجو

مهم است که میزان لینکی که صفحه سایت شما به صفحات دیگر می دهد کمتر از 100 تا 200 باشد. حتی همین عدد هم بسیار بالا است! سایت های زیادی مشاهده میشود که تعداد زیادی دسته بندی و برچسب در سایدبار یا منوی خود قرار میدهند که موجب کاهش اعتبار آنها در دید گوگل میشود.

 

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
70
 • مسعود رنجبر

  سلام وققتون بخیر.
  یه سوال در خصوص لینک داخلی داشتم
  فرض کنید انکرتکست فلان رو میخوام لینک بدم بهش. حالا لینک من ساختارش به این شکله:
  ***
  اگر فقط /dfdgfdgdg رو برای لینک دار کردنش بزارم در سئو مشکلی پیش میاد؟ تو این حالت وارد لینک همون صفحه میشه اما نمیدونم درسته یا نه؟ یا باید بصورت کامل https:// domain .com /dfdgfdgdg لینکشو بزارم برای انکرتکست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  13/08/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   پیشنهادمیکنم در همه جای سایت از لینک های absolute یا همان آدرس کامل استفاده کنید. تا جایی که امکان دارد از لینک های relative در لینک سازی استفاده نکنید.

   15/08/2018پاسخ...
   • مسعود رنجبر

    چون ممکنه دامین ما عوض بشه آیا استفاده از لینک absolute پس از تغییر دامین موجب بوجود اومدن 404 نمیشه؟؟ و اینکه اگر relative استفاده شدهباه تاثیرش کمتره یا بی تاثیره؟ میشه یه مقدار واضح تر بگید که چرا نباید استفاده بشه؟ ممنون از زحمات شما…

    16/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     اگر دامنه شما تغییر کند با تغییر آدرس ها در دیتابیس یا کدها این مشکل برطرف خواهد شد. سایت های زیادی هستند که صفحات شما را به صورت اتوماتیک و یا دستی کپی میکنند و زمانیکه لینک ها relative هستند عملا همه آنها از دست میروند.

     18/08/2018
   • مسعود رنجبر

    وقت بخیر در پاسخ قبلی از کامنت بنده فرمودید که سایت های زیادی هستند که صفحات شما را به صورت اتوماتیک و یا دستی کپی میکنند و زمانیکه لینک ها relative هستند عملا همه آنها از دست میروند. من تست کردم این قضیه رو . متن سایت رو کپی کردم دستی و تو یه فایل متنی پیست کردم . کلیه انکر تکست ها بصورت کامل لینک دار بودن. الا نمیدونم منظورتون همین بود یا من بد متوجه شدم.

    25/08/2018
    • Websima

     زمانی که این کدها در سایت دیگری فراخوان شوند لینک های relative همه در ادامه آدرس آن سایت قرار میگیرند.

     26/08/2018
 • احسان

  سلام

  اینکه لینک تمام مطالب مرتبط با آن مطلب را در زیر آن مطلب بیاوریم
  مثلاً 20 تا مطلب درباره یک موضوع در سایت‌مان داریم زیر همه آن 20 مطلب لینک 19 تا مطلب قبلی را قرار بدهیم
  چنین کاری از نظر سئو درسته؟ همچین کاری باعث تکراری بودن لینکهای پایین تمامی آن مطلب نمیشه؟

  29/09/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام
   این کار درستی نیست. بهتر است تنها مطالبی که واقعا در ارتباط مستقیم با مقاله شما هستند را به کاربر معرفی کنید. زیاد بودن لینک ها موجب میشود به هرکدام از آنها سهم کمی از ارزش اعتبار برسد

   09/10/2017پاسخ...
 • پرورش قارچ

  سلام
  ایا شما این موارد را به عنوان پروژه انجام می دهید وهزینه اش چقدر است
  ممنون

  16/06/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بهترین راه حل برای شما شرکت در دوره های آموزش سئو وبسیما است.

   17/06/2017پاسخ...
 • مهدی باقری

  سلام این مجموعه مطالب فوق العادست.
  پس بقیه نکات چی شد؟آخه نوشتید 20 نکته ولی الان 12 نکته رو نوشتید و حدود یک سال هم از این مقاله گذشته.

  26/07/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   این سری مقالات یه بخش چهارم هم داره میتونید با یه جستجوی ساده توی سایت پیداش کنید ولی بخش پنجمش رو منتشر نکردیم

   26/07/2016پاسخ...
 • حمید

  سلام.
  یه سوال در زمینه سئو سایت داشتم.
  سایت ما یه قسمت بلاگ داره که پیوند یکتای بلاگ چسبیده به سایت یعنی:
  mysite.com/pots-name
  الان میخوام برای بلاگ سایت یه قالب جدید اضافه کنم. دوستانی پینشهاد دادند که اول آدرس یکتا رو به mysite.com/blog/post-name تغییر بدم. بعد یک سابفولدر بسازم و یک وردپرس جدید نصب کنم برای بلاگ.
  میخوام بدونم اینکار ترافیک سایت رو کاهش نمیده؟ یا ممکنه به سئوی سایتم صدمه بزنه یا در دراز مدت اثری نداره؟

  22/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   در دراز مدت شاید نزنه ولی در کوتاه مدت شمارو با مشکل مواجه میکنه. وردپرس خودش تا حدی آدرس هارو ریدایرکت میکنه. آدرس رو برای چند دقیقه عوض کنید و صفحه رو با آدرس قبلی باز کنید ببینید به آدرس جدید ریدایرکت میشه یا نه.
   اگر قصد دارید همین مطالب رو به یک زیردامنه منتقل کنید احتمالا با مشکلاتی مواجه میشید و راهی هم جز تغییر آدرس ندارید

   25/06/2016پاسخ...
 • یوسف

  آیا اضافه کردن بخش «مطالب مرتبط» یا «مطالب تصادفی» که حاوی لینک مطالب هستند میتونه در سئو مفید باشه و تاثیرش آنقدر هست که ارزش اضافه کردن این بخش رو داشته باشه؟

  07/06/2016پاسخ...
  • Websima

   بله میتونه تاثیر داشته باشه، بخصوص برای کاربران مفیده

   08/06/2016پاسخ...
 • محمد

  سلام .
  آقا درک لینک خارجی و لینک داخلی یکم برای من سخته .
  ببینید برداشت من درسته …
  1 : لینک داخلی : یعنی من مقاله مینویسم و به کلمه کلیدی مثلا گوشی میخورم و خودم در فروشگاه گوشی دارم این رو لینک میدم به صفحه همه محصولات گوشیم . یا مطلب شخص دیگری هست که من لینک میدم به سایت طرف .
  2 : لینک خارجی : یعنی تمام تبلیغاتی که برای سایتم انجام دادم .
  یا از یک وبسایت به وب سایت من لینک داده شده . مثلا شبکه های اجتماعی .
  ——————————————-
  3 : آیا سایت بنده جریمه نویشه مقاله یک سایت دیگری را برای سایتم استفاده کردم ولی درج منبع رو میزنم . میخواستم بدونم سایت جریمه نمیشه یا گوگل متوجه میشه این موضوع رو؟

  05/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای هر صفحه از سایت، لینک داخلی هر لینکی است که از صفحه ای دیگر از سایت خودتان به آن صفحه داده شده و لینک خارجی هر لینکی است که از صفحاتی خارج از سایت شما به آن داده شده است.

   کپی کردن مطالب با ذکر منبع در بهترین حالت برای شما جریمه ای به همراه ندارد ولی مطمئن باشید که در درازمدت سودی هم نخواهد داشت پس وقت و انرژی خود را هدر ندهید.

   05/06/2016پاسخ...
 • افراصنعت

  تقریبا همه مقاله ها رو خوندم و بیشترشو واسه سایتم اجرا کردم

  29/04/2016پاسخ...
 • مسلم

  با سلام و تشکر
  سایت خوبی دارین
  میشه یه نگاه به سایت من بی اندارید ببینید که سوی خوبی داره یا نه و چی کارا باید کنم ممنون میشم که کمک کنین

  11/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز، ممنون از شما
   حقیقتش بنظرم خیلی ساده و ابتداییه سایت و اینجوری شانس زیادی برای موفقیت نداره. مثلا تصاویر به جای اینکه به مطلب لینک شده باشند به خود تصویر لینک شدند و سایت شما هیچ برتری به سایت رقبا نداره

   11/04/2016پاسخ...
 • رضا

  سلام
  اگر ما در محل کار و منزل با دوستان و همکاران طوری برنامه ریزی کنیم که در طول روز با کلمات کلیدی مورد نظر خودمون با دستگاه های مختلف مانند موبایل و تبلت و کامپیوتر شخصی و … وارد سایت شویم ایا میتواند در افزایش رتبه سایت کمک کند؟
  با تشکر

  03/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   در کوتاه مدت بله ولی در دراز مدت خیر.
   روی کلمات کم رقابت بله ولی برای کلمات پرارزش و پر رقابت خیر.

   04/04/2016پاسخ...
 • رضا

  سلام وقت بخیر
  1.اگر من عکسی درست کنم که در تمام صفحات قابلیت بالا و پایین رفتن داشته باشد ( متحرک) و این عکس با کلمه کلیدی سایت لینک شود ( لینک داخلی ) به صفحه مورد نظر ایا میتواند در بازدید و سئو یا رتبه داخلی تاثیر داشته باشد؟
  2. اگر من سایتی معتبر با رنک 4 پیدا کنم و فقط در صفحاتی که مطمئن هستم رنک خوبی دارند مثلا فقط 10 صفحه از 100 ها صفحات سایت لینک بدم به سایتم ایا تاثیر دارد؟ ایا ممکن هست از طرف گوگل جریمه شوم؟

  28/03/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   سوال اول که جوابش مشخصا میشه خیر!
   سوال دوم هم خیلی بستگی به سایت مبدا، سایت مقصد و نحوه اجرای کار داره. بطور کلی ممکنه جریمه نشید و بهبود رتبه هم مشاهده کنید ولی این امکان هست که دقیقا برعکسش اتفاق بیافته در دراز مدت. زمینه کاری دو سایت اهمیت زیادی داره.

   29/03/2016پاسخ...
 • زاوش

  ممنون از جوابتون یک سوال دیگه داشتم من در انجمن هایی عضو هستم و پست های آموزشی میزام آخر نوشته هم منبع سایت خودم رو معرفی میکنم و لینک میدم به سایتم اما یک مسئله ای وجود داره که انجمن ها مطالب رو برای عضو ها نشون میدن و لینک من هم تو اون قسمت هست آیا گوگل قادر به تشخیص لینک هست؟

  12/03/2016پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم دوست عزیز.
   خیر گوگل هم مانند کاربران عادی به لینک ها دسترسی نداره

   14/03/2016پاسخ...
 • زاوش

  سلام ممنون از راهنمایی ها و زحماتتون سایت من استاتیک هست و سایت طراحی هست میخوام از 2 تا سایت مرتبط به سایتم بک لینک نو فالو بگیرم این سایت ها سایت های بزرگی هستنند یکیشون مثلا گرافیران هست آیا در افزایش رتبه کلمات کیلیدی سایتم تاثیر میزاره و در نتایج جستجو سایتم بالا میاد؟

  08/03/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بک لینک سازی اصول و قواعد خودش رو داره. اگر آشنایی دارید انجام بدید در غیر اینصورت ریسک بالایی داره.

   09/03/2016پاسخ...
 • ام

  ممنون از وبسیما. به خاطر مقاله های خوب، پاسخگویی خوب … کلا همه خوب… سپاس و خدا قوت
  🙂

  10/02/2016پاسخ...
 • mohammad ghasemi

  با سپاس از مطلب مفیدتون

  09/02/2016پاسخ...
 • ام

  سلام. من دو تا سوال دارم.
  در کتگوری های سایتم می خوام چند تا زیر دسته رو از زیر دسته بودن به حالت دسته مادر دربیارم. کل مطالبی که در کل این زیر دسته ها ارسال شده 10 تا حدودا میشه. آیا اگر اینکارو انجام بدم باید ریدایرکتی چیزی انجام بدم؟ کلا مشکلی نداره؟

  دوم اینکه یک دسته رو هم کلا می خوام حذف کنم اونم کلا دو سه تا مطلب براش پست شده. بهترین راهکار برای این تغییرات چی می تونه باشه؟
  ممنون

  06/02/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   آدرس دهی مطالب به دسته بندی اونها مربوط میشه یا نه؟ اگر نمیشه فقط صفحات دسته بندی رو در صورت امکان ریدایرکت کنید در غیر این صورت همه صفحات رو به آدرس جدید ریدایرکت کنید.
   دسته و مطالبی که کلا حذف میشن رو هم از طریق remove urls در گوگل وبمستر معرفی کنید.

   06/02/2016پاسخ...
   • ام

    مرسی.***

    08/02/2016
    • Websima

     متوجه شدم، آدرس دهی مطالب به دسته ها وابسته نیست. دسته ها رو حذف کنید و کار دیگه ای لازم نیست انجام بدید گوگل خودش میتونه حذف سه تا صفحه رو درک کنه

     08/02/2016
    • ام

     راستی به دایرکشن ها پس نیازی نیست؟ افزونه شو پاک کنم مشکلی نیست دیگه نه؟

     09/02/2016
    • Websima

     بله میتونید حذف کنید

     09/02/2016
 • محمد

  سلام. تشکر بابت مطالب مفیدتون. بسار عالی هست.

  من 7 ماهی میشه یه سایت راه اندازی کردم برای نرم افزار و بازی اندروید. اما هنوز رنک کشوری نگرفته و رنک جهانیش الان 16 میلیون هست. من تمامی مطالب سایت ها رو که در مورد سئو بود مطالعه کردم و انجام دادم. اما اصلا تو الکسا رتبه نمیگیره. افزونه yoast هم نصبه همینطور xml sitemap . مشکل از چیه؟

  میشه راهنماییم کنید.؟

  31/12/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز، خواهش میکنم
   آدرس سایت نبود که بشه نظر درستی داد ولی از موضوع سایت میشه حدس زد که مشکل از تکراری بودن مطالب میتونه باشه. سایت هایی با موضوع سایت شما زیاد هستند و اگر شما واقعا تفاوت حاصی با قبلی ها نداشته باشید شانس موفقیت خیلی پایین میاد

   02/01/2016پاسخ...
 • پیمان

  ممنون از راهنمایی شما سایت رو که مشاهده می کنید توی این چند سال بازدید این صفحه به بیش از صد هزار بازدید رسیده
  اتفاقا چند سال پیش همین کار رو کردم بنر محصولات معروف رو در همین قسمت دریافت کد پستی گذاشتم که مشاهده می کنید از زیر هدر بخش کد پستی
  اخیراً هم می خواستم در گوگل این صفحه ها رو کلا حذف کنم ولی منصرف شدم و دستور کنسل دادم!
  سایت وردپرس هست!
  با تشکر و سپاس

  13/12/2015پاسخ...
 • پیمان

  سلام
  خسته نباشید
  بنده فروشگاه اینترنتی دارم هشت الی نه سال هست که فعاله
  سایت بنده که لینک هم کردم خدمتتون توی کلمه کد پستی و دریافت کد پستی که از اول تو سایتم بوده تو گوگل خیلی ورودی داره و موندم بارها خواستم این صفحه رو حذف کنم ترسیدم
  لطفا راهنمایی کنید بنده الان باید چیکار کنم چرا فروشگاه من بیشتر روی این کلمه در گوگل ورودی داره البته محصولات هم ورودی دارم ولی نه به این اندازه
  با تشکر و سپاس

  12/12/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   احتمالا شما جزو اولین کسایی بودید که در این زمینه مطلب گذاشتید و طی این سالها گوگل ارزش و اعتبار زیادی به این صفحه داده. حذف کردنش فقط موجب از دست رفتن بازدیدکننده میشه. دو تا پیشنهاد دارم:
   1- افردای که به این صفحه میرسند رو با بنرهای درست به فروشگاه خودتون راهنمایی کنید.
   2- برای موضوعات مختلف و مرتبط با زمینه کاری خودتون مقالات و محتوای مفید همانند این صفحه ایجاد کنید.

   13/12/2015پاسخ...
 • رضا

  سلام وقت بخیر
  من در زمینه کاری خودم چند سایت درست کردم که همشون از نظر سئو خوب هستند بخاطر دلایلی میخوام چند سایت رو در نمایش گوگل دیده نشوند ولی در عوض یکیشون پیشرفت کنه از طرفی هم نمیخوام سئوی سایت های دیگه حیف بشن ایا میتونم سئوی سایت ها رو به یک سایت انتقال بدم تا بهتر پیشرفت کنه از نظر گوگل ایراد ندارد؟

  از روش ریدارکت 301 استفاده کنم بهتره؟
  بعد از ریدارکت ایا امکان دارد به وبمستر گوگل رفته و به گوگل اعلام کنم مثلا سئو و ریدارکت 301 سه سایت به یک سایت رو انجام بده؟
  ایا در تنظیمات وبمستر امکان تغییر ادرس سه سایت به یک سایت هستش؟

  با تشکر

  06/12/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بهترین کاری که میتونید انجام بدید همون بکارگیری 301 است. البته بهتره که شما هر صفحه رو به صفحه ای مرتبط در سایت مبدا ریدایرکت کنید تا اینکه کل سایت رو ریدایرکت کنید روی صفحه اصلی سایت مبدا. این کار در نهایت تاثیر زیادی رو پیشرفت سایت اصلی خواهد داشت.

   07/12/2015پاسخ...
   • رضا

    ممنون از پاسخگوییتون

    اگر من سایتی که در زمینه دوربین هستش رو به یک سایت دیگر که در زمینه دوربین هست ریدارکت 301 جهت بهتر شدن سئو انجام بدم ایا تاثیر بهتری دارد؟ یا ممکن هستش بدتر شود؟

    ایا مییتونم سه تا سایت رو ریدارکت 301 کنم و هر صفحه سه سایت رو به صفحه ای مرتبط در سایت مبدا ریدایرکت کنم؟
    با تشکر

    07/12/2015
    • Websima

     سلام
     مسلما باید سایتی که ریدایرکت میکنید در زمینه و موضوع همون سایت مقصد باشه تا تاثیر داشته باشه. اگر هر صفحه رو به صفحه مرتبط با خودش ریدایرکت کنید تاثیر خواهد داشت و ارزش و اعتبار آن به صفحه مقصد منتقل خواهد شد.

     08/12/2015
 • روسیه

  در مورد offpage هم بذارید

  08/10/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام، بله حتما در آینده میذاریم. البته مقالات زیادی در حال حاضر هست ولی به این شکل جمع بندی نشده

   10/10/2015پاسخ...
 • رضا

  سلام
  اگر در وردپرس زمان انتشار مطلب را تغییر دهیم ایا در seo یا رتبه سایت تاثیر مثبت دارد؟
  اگر در وردپرس به مطلب قدیمی مثلا یک جمله یا چند خط اضافه کنیم در seo یا رتبه سایت تاثیر دارد؟
  با تشکر

  29/09/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   مورد اول که بعید میدونم تاثیری داشته باشه ولی مورد دوم میتونه تاثیر مثبت داشته باشه، خیلی خوبه که صفحات قدیمی رو چند وقت یکبار آپدیت کنیم.

   30/09/2015پاسخ...
 • مهسا

  ممنون از مطلبتون

  03/09/2015پاسخ...
 • محمد

  من وقتی رو لینک keyword planner کلیک می کنم .به AddWords google میره و هیچ قسمتی هم مثل آموزشی که شما گداشتین توش نیست

  03/09/2015پاسخ...
  • Websima

   شما باید اول یک کمپین در adwords بسازید تا اکانت شما اجازه دسترسی به keyword planner داشته باشه. لازم نیست کمپین شما فعال بشه یا پرداختی انجام بدید ولی بدون طی کردن این مرحله امکان دسترسی به این ابزار رو ندارید

   03/09/2015پاسخ...
 • سعید

  درود من یکی از پاسخ های مدیریت این سایت را خوندم که نوشته بودند گوگل فقط آمار بازدید هایی را که خودش میفرسته داره و از بیقه بازدید ها اطلاعای نداره با این حساب خرید پاپ اپ برای بازدید بیشتر یک مطلب ایا واقعا بی تاثیر هست؟ در کل خرید پاپ اپ برای افزایش بازدید مطالب ایا تاثیری در جایگاه اون مطلب در نمایش نتایج گوگل داره یا خیر
  ممنون از مدیریت فوق العاده شما ارتباط صمیمی شما با کاربران واقعا قابل تحسین

  02/09/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   استفاده از پاپ آپ به هیچ عنوان نمیتونه رتبه شما رو در نتایج گوگل بهبود بده، البته اگر بدترش نکنه!

   03/09/2015پاسخ...
 • محمد

  سلام
  میشه یک ابزار معرفی کنید که پیشبینی کنه یک کلمه کلیدی مورد نظر در ماه چقدر جستجو میشود؟
  باتشکر

  30/08/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله بهترین ابزار برای این کار ابزار keyword planner گوگل است. که آموزش کار با اون رو براتون توی همین دیدگاه لینک کردم.

   31/08/2015پاسخ...
 • محمد

  ممنون از پاسختون ببخشید من یه سوال دیگه هم داشتم. من اصلا از فایل robot.txt استفاده نکردم هرچی توی روت هم نگاه می کنم این فایل وجود نداره تا اینکه دو سه روز به دلیل حجم زیادی سایت و مشکل سرور سایت از دسترس خارج شد. الان که درست شده تو وب مستر User-agent: *
  Disallow: /wp-admin/
  وجود داره. ولی تو روت فایل robot.txt وجود نداره. ممنون میشم اگه علت شو بهم بگید. آیا حالا که مشکل سایت حل شده امکان داره وب مستر هم مثل قبل بشه؟

  17/08/2015پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم
   اگر شما این فایل رو نسازید خود وردپرس بصورت پیش فرض اون رو تعریف میکنه و این محتوا بصورت داینامیک ساخته میشه یعنی نیازی نیست که فایل وجود داشته باشه. حالا اگر خودتون فایل رو بسازید جایگزین این مقدار پیش فرض میشه.
   بله اگر مدت قطع سرور کوتاه بوده باشه و سایت از این به بعد مشکلی نداشته باشه شما به شرایط پایدار قبلی برمیگردید

   17/08/2015پاسخ...
 • محمد

  با سلام و تشکر. می خواستم بدونم آیا از دسترس خارج کردن wp-admin توسط robot.txt پیشنهاد میشه؟

  17/08/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله، گوگل نیازی برای دسترسی به این فولدر نداره.

   17/08/2015پاسخ...
 • علی

  سلام
  چند تا سؤال داشتم، ممنون می‌شم اگر جواب بدید؛
  ۱. اضافه کردن محتوا به مطالب منتشر شده‌ی قبلی(بدون تغییر محتوای قبلی) تأثیر منفی روی رتبه سایت داره؟
  (ظاهراً تغییر کلی محتوا تأثیر منفی دارد، در مورد اضافه کردن هم همین‌طوره؟)
  ۲. اگر عنوان مناسب برای محتوای منتشر شده انتخاب نشده باشه، تغییر عنوان کار درست و مثبتی‌ست؟
  ۳. در مورد تغییر آدرس(url) مطلب پست شده چطور؟

  03/08/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   1- اضافه کردن به محتوا نه تنها بد نیست که تاثیر مثبت هم خواهد داشت.
   2- بله تغییر عنوان نیز کار درستی است، البته اگر هم اکنون جایگاه مناسبی در گوگل دارید این کار کمی ریسک به همراه دارد.
   3- خیر، تا حد امکان آدرس را تغییر ندهید زیرا صفحه به کلی از ایندکس گوگل خارج شده و باید مجددا با آدرس جدید ایندکس شود. مگر اینکه از ریدایرکت 301 استفاده کرده باشید

   03/08/2015پاسخ...
   • علی

    خیلی ممنون از پاسختون.
    فقط منظورم از اضافه کردن، ویرایش یک پست و اضافه کردن مطلب به انتهای اون بود، شما با توجه به این منظور پاسخ دادید؟
    یه سؤال دیگه در مورد تغییر آدرس این‌که گذاشتن دسته یا موضوع در آدرس خوبه یا اگر مثل همین سایت فقط آدرس خود مطلب انتهای آدرس اصلی سایت بیاد بهتره؟

    03/08/2015
    • Websima

     خواهش میکنم دوست عزیز
     بله منظورتون رو متوجه شدم، کار خوبی است.
     برای آدرس ها هم پیشنهاد میکنم که فقط آدرس خود مطلب رو قرار بدید، هرچقدر آدرس ها کوتاهتر باشند بهتره. میتونید مقاله تاثیر آدرس بر سئو رو هم مطالعه کنید.

     04/08/2015
 • تبلیغات اینترنتی

  چگونه بدانیم که زمان لود سایت مون چطوریه وچگونه میشه زمان لود را کم کرد؟

  25/06/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام، از سایت gtmetrix.com گزارش بگیرید

   27/06/2015پاسخ...
 • sajad

  درود . تشکر بابت مطلب مفید شما …

  یه سوال داشتم خارج از بحث بالا !

  » ببینید من مثلا یه سایتی دارم .. محتوای این سایت در شبکه های اجتماعی نظیر : گوگل پلاس تویتر به اشتراک گذاشته میشن …

  یه بررسی کردم با استفاده از این ابزار های سئو و سورس های خارجی متوجه شدم . باید با گوگل فهموند ، که گوگل عزیز مطالب فلان سایت داره در فلان پیج گوگل پلاس یا فیس بوک به اشتراک گذاشته میشه … یا به طور دقیق گوگل عزیز این پیج از گوگل پلاس متعلق به این سایته …

  چون سایتی داشتم حدود 500 تا +1 خورده بود در مجموع صفحات سایت … اما ابزار های سئو تعداد اشتراک +1 رو صفر نمایش میدادن …

  ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم تا گوگل متوجه بشه من دارم مطالب رو شیر میکنم

  22/05/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   شما باید از سایت رو به اکانت گوگل پلاس متصل کنید و نویسنده رو به گوگل معرفی کنید. اول یک صفحه گوگل پلاس بسازید و بعد کارهای مربوط به ارتباط رو انجام بدید. میتونید نگاهی به مقاله معرفی نویسنده به گوگل داشته باشید.

   23/05/2015پاسخ...
 • elahe

  خیلی عالی

  11/05/2015پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟