22019286مشاوره رایگان طراحی سایت
چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

صفحه اول گوگل

همیشه در مقالات تخصصی می‌خوانیم که رعایت نکات سئو تنها به هدف رسیدن به صفحه اول گوگل انجام می‌شود، دلیل این همه تلاش برای راضی کردن گوگل جهت معرفی ما به کاربران چیست؟

هر روز میلیون‌ها جستجو در موتورهای جستجو توسط کاربران انجام می‌گیرد که بیش از ۷۰٪ آن در گوگل انجام می‌گیرد. موتورهای جستجوی یاهو و بینگ هرکدام به ترتیب ۷.۰۷ و ۹.۲۶ درصد از این بازار سهم دارند. در نتیجه حضور در صفحه اول گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

آمارها حاکی از آن است که ۹۰ درصد کاربران تنها صفحه اول گوگل را مشاهده می‌کنند و هیچ گاه به صفحات بعدی وارد نمی‌شوند. در واقع عدم حضور شما در این صفحه به معنی شکست شما در سئو است.

برای کسب موفقیت، حضور در صفحه اول گوگل و بطور خاص سه نتیجه اول آن ضروری است. بررسی آمارها توسط Optify نشان داده است که 36.4 درصد از کاربران بر روی اولین پیشنهاد گوگل کلیک می‌کنند و این مقدار برای رتبه دوم و سوم به 12.5 درصد و 9.5 درصد کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر سهم جذب بازدیدکننده برای رتبه اول در صفحه اول گوگل به اندازه مجموع ورودی رتبه‌های دوم تا پنجم است. اگر هنوز با مفهوم سئو آشنا نشده اید پیشنهاد میکنیم مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

در تصویر زیر سهم هریک از نتایج صفحه اول گوگل از بازدیدکنندگان را به درصد نشان داده‌ایم.

صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل

نکته جالب در این تصویر، بالاتر بودن ورودی برای رتبه اول صفحه دوم نسبت به رتبه دهم صفحه اول گوگل است!

چگونه به صفحه اول گوگل برسیم؟

در آفریقا یک شیر برای زنده ماندن می‌داند که هر روز باید از کندترین آهو سریعتر بدود. دسترسی به اولین رتبه برای یک سایت جدید سخت و غیرممکن بنظر می‌رسد ولی شما باید در ابتدا هدف خود را حضور در صفحه اول گوگل قرار دهید و پس از دستیابی به آن یک به یک رقبا را پشت سر بگذارید تا به پیشنهاد اول گوگل تبدیل شوید، همچون شیری که هر روز برای زنده ماندن کندترین آهو را شکار می‌کند.

یکی از عوامل تاثیرگذار بر ورود کاربران از صفحه اول گوگل به سایت شما توضیحات صفحه و نحوه نمایش آن در نتایج جستجوی صفحه اول گوگل است. شما با نوشتن توضیحات مناسب و مربوط به مطلب می‌توانید بازدیدکننده بیشتری به سایت خود جذب کنید. به این طریق ممکن است شما در صفحه اول گوگل رتبه سوم را داشته باشید ولی بازدیدتان از رتبه دوم هم بیشتر باشد.

امروزه گوگل اهمیت زیادی برای فاکتورهای کیفی در رتبه بندی سایت‌ها قائل می‌شود. به طور کلی گوگل به دنبال ارائه بهترین تجربه کاربری (UX) به کاربرانش است. یکی از این فاکتورهای مهم، نرخ کلیک یا CTR صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل است.

هرچقدر سایتی که در صفحه نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود عنوان و توضیحات جذابی داشته باشد، نرخ کلیک آن و در نهایت رتبه‌اش نیز در گوگل ارتقا خواهد یافت. برای اینکه بدانید گوگل صفحه شما را به چه شکلی در نتایج نشان می‌دهد می‌توانید از شبیه ساز ارائه شده توسط خود گوگل استفاده کنید. (کلیک کنید richsnippets)

چطور در صفحه اول گوگل بمانیم؟

پس از کسب جایگاه مناسب و حضور در صفحه اول گوگل کار شما تمام نمیشود. شما باید همچنان برای حفظ این جایگاه تلاش کنید. برای دست یابی به این مهم فعالیت های زیر ضروری است:

 • چند وقت یک بار مطالب خود را به روز کنید و اطلاعات تکمیلی به کاربران ارائه دهید.
 • جایگاه مطلب را در صفحه اول گوگل بررسی کنید و میزان کلیک کاربران را با اعداد میانگین نمودار بالا مقایسه کنید، اگر تعداد کلیک ها پایین است عنوان و توضیحات را بازبینی کنید.
 • برای مطالب خود لینک سازی کنید و در صفحات و سایت های مرتبط آن را معرفی کنید.
 • محتوای خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
 • نظرات کاربران را در مورد متن خود بپرسید و به درستی پاسخ آنها را بدهید.

به محض اینکه به صفحه اول گوگل میرسید رقابت اصلی شما آغاز میشود. رقبا را یک به یک بررسی کنید و تلاش کنید که جایگاه آنها را بگیرید.

تغییرات جدید در صفحه اول گوگل و تاثیر آن بر سئو

به صورت مدام گوگل در حال افزودن امکانات جدید و ایجاد تغییراتی در نحوه نمایش نتایج جستجو است. هریک از این تغییرات در صفحه اول گوگل میتواند موجب افزایش یا کاهش بازدیدکننده های شما شود. بطور مثال زمانیکه عبارتی در گوگل جستجو میشود و باکس نمایش نقشه در کنار نتایج ظاهر میشود به طور حتم درصدی از کاربران پاسخ خود را از طریق این باکس دریافت میکنند و ممکن است دیگر نیازی به انتخاب یکی از سایت های موجود در صفحه نباشند.

به تازگی گوگل تغییراتی در نحوه نمایش نتایج و تعداد کاراکترهای توضیحات هر سایت ایجاد کرده است. قبلا برای هر نتیجه در گوگل حدااکثر ۱۷۰ کاراکتر نمایش داده میشد در حالیکه این تعداد به ۳۲۰ کاراکتر افزایش یافته است. این افزایش موجب شده که صفحه اول گوگل طولانی تر شده و برای رسیدن به نتایج پایین تر نیاز به اسکرول بیشتری باشد. این اتفاق میتواند تاثیر منفی بر میزان بازدیدکننده رتبه های پایین تر داشته و در مقابل رتبه های ۱ تا ۴ را بیشتر در دیدرس کاربر قرار دهد.

گوگل توضیحات متا در نتایج صفحه اول گوگل را افزایش داد

هدف نهایی گوگل آن است که پاسخ کاربران را در سریعترین زمان ممکن بدهد و شاید در نظر داشته باشد با تقویت الگوریتم های خود به نقطه ای برسد که برای هر جستجو تنها ۵ نتیجه اصلی به کاربر نمایش دهد. در صورتیکه این اتفاق اجرایی شود به طور حتم تغییراتی اساسی در سئو و استراتژی های آن ایجاد خواهد شد.

Review: 4.62 - "چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟" by , written on 02/04/2013

چرا صفحه اول گوگل؟ آمارها حاکی از آن است که ۹۰ درصد کاربران تنها صفحه اول گوگل را مشاهده می‌کنند و هیچ گاه به صفحات بعدی وارد نمی‌شوند.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
16
 • samad

  سلام،ممنون از شما

  13/05/2017پاسخ...
 • محمد رضا جان

  سلام رتبه الکسا رسانه بلاگدهی مهم است برای صفحه اول شدن گوگل

  20/10/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام، رتبه الکسا تاثیر در جایگاه در نتایج گوگل ندارد

   22/10/2016پاسخ...
 • فلزیاب

  ممنون واقعا کمک کرد به ما

  04/05/2016پاسخ...
 • عرفان

  باسلام دوباره خدمت شما!من همه جوانب وبلاگ خودم ویکی ازوبلاگ های رقیبم روتواین چندروزمقایسه کردم واون وبلاگ هیچ برتری نسبت به وبلاگ من نداشت حتی رتبه الکسای اون وبلاگ روهم بررسی کردم ورتبه وبلاگ من بهتربودولی اون وبلاگ درصفحه اول گوگل هستش ولی وبلاگ من نیست؟مشکل کارم کجاست؟

  19/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   احتمالا مواردی که چک کردید درست نیست. چون به عنوان مثال رتبه الکسا تاثیر توی جایگاه شما در گوگل و سئو سایت نداره.

   20/04/2016پاسخ...
 • عرفان

  سلام من همه مواردازجمله کلمات کلیدی رورعایت میکنم حتی به وسیله سایت chkmeمیزان سئووبلاگم روبررسی کردم ومیزانش صددرصدبودامادرصفحه اول گوگل نیستم میخواستم بپرسم چراوبلاگ من درصفحه اول گوگل نیست؟

  14/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این مواردی که گفتید تضمین برای حضور شما در صفحه اول گوگل نیست. این صفحه فقط 10 نتیجه نشون میده و برای نمایش هم بهترین ها رو انتخاب میکنه. باید بررسی کنید که رقبا چه برتری نسبت به شما دارند.

   14/04/2016پاسخ...
 • mortaza

  دقیقا چیزی که من نمیرسم!!!!

  06/02/2015پاسخ...
 • رشید

  پس با این حساب باید تمرکز بیشتری روی کلمات کلیدی بکنم
  مقاله مفیدی بود وبسیما

  11/03/2014پاسخ...
  • وب سیما

   بله دوست عزیز، صفحه اول گوگل بهشت وبمسترهاست 🙂
   موفق باشید

   12/03/2014پاسخ...
  • طراحی سایت

   واقعا کلمات کلیدی تاثیر گذار در درآمد است.

   09/04/2015پاسخ...
 • حسین

  واقعا درسته. من توی 3 تا کلمه کلیدی توی صفحه اول گوگل هستم و برای یکیشون رتبه اول رو دارم. بیشترین بازدید سایت هم برای همین کلمات دارم.

  20/07/2013پاسخ...
 • امیر رضا

  چقدر طول میگشه که رتبه سایت بهبود پیدا کنه ؟ هزینه این کار چقدر میشه؟

  29/06/2013پاسخ...
 • وحید حسین زاده

  یعنی اگه صفحه اول گوگل باشیم کلی مشتری داریم ولی اگه نفر اول گوگل باشیم پولدار میشیم 🙂

  11/06/2013پاسخ...
  • وبسیما

   فقط کافیه که چند روز تو یه کلمه کلیدی مناسب صفحه اول گوگل و بهتر از اون رتبه اول باشید تا تفاوت رو به چشم ببینید.

   12/06/2013پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟