22623473مشاوره رایگان طراحی سایت
چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

صفحه اول گوگل

همیشه در مقالات تخصصی می‌خوانیم که رعایت نکات سئو تنها به هدف رسیدن به صفحه اول گوگل انجام می‌شود، دلیل این همه تلاش برای راضی کردن گوگل جهت معرفی ما به کاربران چیست؟

هر روز میلیون‌ها جستجو در موتورهای جستجو توسط کاربران انجام می‌گیرد که بیش از ۷۰٪ آن در گوگل انجام می‌گیرد. موتورهای جستجوی یاهو و بینگ هرکدام به ترتیب ۷.۰۷ و ۹.۲۶ درصد از این بازار سهم دارند. در نتیجه حضور در صفحه اول گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

آمارها حاکی از آن است که ۹۰ درصد کاربران تنها صفحه اول گوگل را مشاهده می‌کنند و هیچ گاه به صفحات بعدی وارد نمی‌شوند. در واقع عدم حضور شما در این صفحه به معنی شکست شما در سئو است.

برای کسب موفقیت، حضور در صفحه اول گوگل و بطور خاص سه نتیجه اول آن ضروری است. بررسی آمارها توسط Optify نشان داده است که 36.4 درصد از کاربران بر روی اولین پیشنهاد گوگل کلیک می‌کنند و این مقدار برای رتبه دوم و سوم به 12.5 درصد و 9.5 درصد کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر سهم جذب بازدیدکننده برای رتبه اول در صفحه اول گوگل به اندازه مجموع ورودی رتبه‌های دوم تا پنجم است. اگر هنوز با مفهوم سئو آشنا نشده اید پیشنهاد میکنیم مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

در تصویر زیر سهم هریک از نتایج صفحه اول گوگل از بازدیدکنندگان را به درصد نشان داده‌ایم.

صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل

نکته جالب در این تصویر، بالاتر بودن ورودی برای رتبه اول صفحه دوم نسبت به رتبه دهم صفحه اول گوگل است!

چگونه به صفحه اول گوگل برسیم؟

در آفریقا یک شیر برای زنده ماندن می‌داند که هر روز باید از کندترین آهو سریعتر بدود. دسترسی به اولین رتبه برای یک سایت جدید سخت و غیرممکن بنظر می‌رسد ولی شما باید در ابتدا هدف خود را حضور در صفحه اول گوگل قرار دهید و پس از دستیابی به آن یک به یک رقبا را پشت سر بگذارید تا به پیشنهاد اول گوگل تبدیل شوید، همچون شیری که هر روز برای زنده ماندن کندترین آهو را شکار می‌کند.

یکی از عوامل تاثیرگذار بر ورود کاربران از صفحه اول گوگل به سایت شما توضیحات صفحه و نحوه نمایش آن در نتایج جستجوی صفحه اول گوگل است. شما با نوشتن توضیحات مناسب و مربوط به مطلب می‌توانید بازدیدکننده بیشتری به سایت خود جذب کنید. به این طریق ممکن است شما در صفحه اول گوگل رتبه سوم را داشته باشید ولی بازدیدتان از رتبه دوم هم بیشتر باشد.

امروزه گوگل اهمیت زیادی برای فاکتورهای کیفی در رتبه بندی سایت‌ها قائل می‌شود. به طور کلی گوگل به دنبال ارائه بهترین تجربه کاربری (UX) به کاربرانش است. یکی از این فاکتورهای مهم، نرخ کلیک یا CTR صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل است.

هرچقدر سایتی که در صفحه نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود عنوان و توضیحات جذابی داشته باشد، نرخ کلیک آن و در نهایت رتبه‌اش نیز در گوگل ارتقا خواهد یافت. برای اینکه بدانید گوگل صفحه شما را به چه شکلی در نتایج نشان می‌دهد می‌توانید از شبیه ساز ارائه شده توسط خود گوگل استفاده کنید. (کلیک کنید richsnippets)

چطور در صفحه اول گوگل بمانیم؟

پس از کسب جایگاه مناسب و حضور در صفحه اول گوگل کار شما تمام نمیشود. شما باید همچنان برای حفظ این جایگاه تلاش کنید. برای دست یابی به این مهم فعالیت های زیر ضروری است:

 • چند وقت یک بار مطالب خود را به روز کنید و اطلاعات تکمیلی به کاربران ارائه دهید.
 • جایگاه مطلب را در صفحه اول گوگل بررسی کنید و میزان کلیک کاربران را با اعداد میانگین نمودار بالا مقایسه کنید، اگر تعداد کلیک ها پایین است عنوان و توضیحات را بازبینی کنید.
 • برای مطالب خود لینک سازی کنید و در صفحات و سایت های مرتبط آن را معرفی کنید.
 • محتوای خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
 • نظرات کاربران را در مورد متن خود بپرسید و به درستی پاسخ آنها را بدهید.

به محض اینکه به صفحه اول گوگل میرسید رقابت اصلی شما آغاز میشود. رقبا را یک به یک بررسی کنید و تلاش کنید که جایگاه آنها را بگیرید.

تغییرات جدید در صفحه اول گوگل و تاثیر آن بر سئو

به صورت مدام گوگل در حال افزودن امکانات جدید و ایجاد تغییراتی در نحوه نمایش نتایج جستجو است. هریک از این تغییرات در صفحه اول گوگل میتواند موجب افزایش یا کاهش بازدیدکننده های شما شود. بطور مثال زمانیکه عبارتی در گوگل جستجو میشود و باکس نمایش نقشه در کنار نتایج ظاهر میشود به طور حتم درصدی از کاربران پاسخ خود را از طریق این باکس دریافت میکنند و ممکن است دیگر نیازی به انتخاب یکی از سایت های موجود در صفحه نباشند.

به تازگی گوگل تغییراتی در نحوه نمایش نتایج و تعداد کاراکترهای توضیحات هر سایت ایجاد کرده است. قبلا برای هر نتیجه در گوگل حدااکثر ۱۷۰ کاراکتر نمایش داده میشد در حالیکه این تعداد به ۳۲۰ کاراکتر افزایش یافته است. این افزایش موجب شده که صفحه اول گوگل طولانی تر شده و برای رسیدن به نتایج پایین تر نیاز به اسکرول بیشتری باشد. این اتفاق میتواند تاثیر منفی بر میزان بازدیدکننده رتبه های پایین تر داشته و در مقابل رتبه های ۱ تا ۴ را بیشتر در دیدرس کاربر قرار دهد.

گوگل توضیحات متا در نتایج صفحه اول گوگل را افزایش داد

هدف نهایی گوگل آن است که پاسخ کاربران را در سریعترین زمان ممکن بدهد و شاید در نظر داشته باشد با تقویت الگوریتم های خود به نقطه ای برسد که برای هر جستجو تنها ۵ نتیجه اصلی به کاربر نمایش دهد. در صورتیکه این اتفاق اجرایی شود به طور حتم تغییراتی اساسی در سئو و استراتژی های آن ایجاد خواهد شد.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
38
 • ehsan amel

  با سلام
  نکته عجیبی که در مورد سایت بنده هست اینه که خیلی شدید دستخوش تغییر در impression و به تبعش نرخ کلیک میشه. اخیرا از رتبه 3 به صفحه 2 تنزل پیدا کردم و نمودار سرچ کنسول سقوط آزاد داره ! چطور باید بفهمم ایراد کار کجاست؟ یه دوستی گفت به خاطر تغییرات الگوریتمی گوگل هست ! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  08/10/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این چنین تغییراتی معمولا 3 دلیل میتواند داشته باشد:
   1- برای سایت هایی که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده اند جابجایی ناگهانی رتبه به واسطه الگوریتم رقص گوگل طبیعی است.
   2- اگر به تازگی آپدیت بزرگی در الگوریتم های گوگل ایجاد شده (که در مورد شما هم صدق میکند) ممکن است تغییر رتبه به دلیل این آپدیت جدید باشد.
   3- سایت شما توسط گوگل جریمه شده است که معمولا به دلیل تولید محتوای تکراری یا خرید انبوه بک لینک اتفاق می افتد.

   14/10/2019پاسخ...
 • ستایش همتا

  ببخشید من تنظیماتش رو غیر فعال کرده بودم آدرس درسته
  *** خیام سکوریت

  20/08/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام
   در نگاه اول میشه گفت که سایت شما بیشتر استانداردهای مربوط به سئو را ندارد. مثلا عنوان انتخاب شده برای صفحه اصلی سایت بسیار طولانی و نامناسب است.

   21/08/2018پاسخ...
   • ستایش همتا

    خیلی از سایت ها هستند که عنوان طولانی دارن اما مشکل سر اینه که صفحات رو نمیاره صفحات سایتم عنوان های خیلی کوتاهی دارن
    من برای ساخت صفحاتم از برگه استفاده کردم آیا این دلیل بر نشون ندادن صفحات در نتایج گوگل میشه؟
    در کل برای ایجاد صفحات که توش محتوا هستش برگه بهتره یا نوشته ؟
    ممنون از لطف شما

    21/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     اینکه سایت های دیگری ایرادی را داشته باشند به این معنی نیست که شما هم میتوانید همان اشتباه را تکرار کنید. البته این تنها ایراد سایت شما نبود ولی چون خیلی در دسترس و واضح بود به شما اعلام کردم. پیشنهاد میکنم مطالعات دقیق تری در حوزه سئو و تولید محتوا داشته باشید تا بتوانید جایگاه خود در نتایج جستجو را بهبود دهید.
     بخش آموزش سئو در سایت وبسیما با همین هدف راه اندازی شده است.
     اینکه از برگه استفاده کنید یا نوشته تاثیری بر جایگاه شما ندارد، محتوای صفحه ملاک تصمیم گیری گوگل خواهد بود.

     21/08/2018
   • ستایش همتا

    سلام ممنون از راهنمایی خوبتون حرفتون درست بود سایتم از نظر سئو خیلی مشکل داره
    آیا برنامه یا سایتی هست که ایرادات رو بهم بگه البته سایت شما راهنمای خیلی خوبی هستش اما یه برنامه یا سایتی که سایت رو بررسی کنه و مشکلات سایتم رو بهم بگه تو اینترنت هست اما شما بهم معرفی کنیم خیالم راحت تره
    سپاس از پیگیری و راهنمایی بسیار خوبه سایت وبسیمای عزیز

    22/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     ابزارهای متنوعی برای آنالیز وضعیت سئو یک سایت طراحی شده است که هرکدام از منظر خاصی آن را تحلیل میکنند. مثلا سایت woorank به شما اجازه میدهد ساختار کلی سایت و رعایت استانداردهای اولیه محتوایی را بررسی کنید و سایت Moz.com ابزاری بررسی بررسی وضعیت لینک سازی خارجی سایت در اختیار شما قرار میدهد.
     نکته بسیار مهمی که در استفاده از ابزارها وجود دارد، دانش و تحلیل فنی شما از اطلاعات ارایه شده است. اگر شما شناخت کافی از سئو نداشته باشید ممکن است تحلیل یا برداشت اشتباه از گزارشات ارایه شده داشته باشید و در نتیجه تصمیم گیری شما مشکلات بیشتری را ایجاد نماید.
     این ابزارها زمانی کارآمد هستند که توسط یک متخصص بررسی شوند و راهکارهای کاربردی به شما ارایه داده شود. اگر قصد دارید به یک متخصص سئو تبدیل شده و این فرآیند را خودتان مدیریت کنید پیشنهاد میکنم در دوره های تخصصی آموزش سئو که توسط آکادمی وبسیما برگزار میشود شرکت کنید.

     24/08/2018
   • ستایش همتا

    سلام خسته نباشی ممنون از سایت خوبتون
    برای نوشتن محتوا بهتره که محتوا تو یه نوشته ایجاد بشه و بعد داخل برگه گذاشته بشه یا این که از همون اول نوشته به عنوان صفحه سایت در نظر گرفته بشه؟
    در کل تو یه برگه باید نوشته ایجاد کرد یا یه نوشته به صورت مستقل یه صفحه از سایت محسوب میشه؟

    26/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     برگه و نوشته دو هویت کاملا مستقل هستند و میتونن هر کدام یک صفحه بر روی سایت ایجاد کنند. معمولا نوشته ها برای بخش مقالات و اخبار سایت استفاده میشوند و برگه ها برای صفحات عمومی مثل تماس با ما، درباره ما و …
     از نظر سئو تفاوتی نمیکند که شما از برگه استفاده کنید یا نوشته

     27/08/2018
 • ستایش همتا

  سلام وقت بخیر
  ممنون از ادمین عزیز سایت خوب وبسیما
  یه سوال دارم از خدمتتون یه سایتی رو حدود 10 ماهه که ساختم و تو هر صفحه رو یه کلمه کلیدی کار کردم از عنوان تا متن تو نتایج گوگل تو هر کلمه کلیدی که سایتم اول هستش فقط صفحه اول نشون داده میشه با این که تک تک صفحات رو ایندکس کردم اما هیچوقت نشده که یکی از این صفحات تو نتایج بیان با این که محتوای خوبی هم دارن
  چرا؟
  و این خوبه یا بده؟

  19/08/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   اینکه جایگاه شما در صفحه اول گوگل نیست به موارد بسیاری بستگی دارد و باید به صورت کامل آنالیز شود. هم رقبای شما و هم فعالیت های انجام گرفته باید بررسی شوند تا بتوان نتیجه گیری قطعی نمود.

   19/08/2018پاسخ...
   • ستایش همتا

    نه منظورم اینه که سایتم تو صفحه اول گوگل میاد اما فقط صفحه اول سایت من تو نتایج میاد
    مثلا سایتم سه تا صفحه داره ( یکی صفحه اوله که همون صفحه اصلی , یکی با عنوان آرایشگاه مردانه , یکی با عنوان آرایشگاه زنانه ) حالا من که سرچ می کنم آرایشگاه مردانه فقط صفحه اول سایتم تو نتایج گوگل میاد که همون صفحه اصلی هستش
    سوالم اینجاست چرا گوگل مستقیم صفحه آرایشگاه مردانه رو تو نتایج نمیاره؟
    ممنون از وبسیمای عزیز و پاسخگویی خوبتون سرافراز باشید

    19/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     این اتفاق خوبی نیست. احتمالا صفحات داخلی سایت شما از نظر محتوایی یا لینک سازی قدرت صفحه اصلی را ندارند و گوگل متوجه نشده است که برای این عبارت باید صفحه دیگری از سایت شما را پیشنهاد دهد. این مشکل را میتوانید با لینک سازی های داخلی و خارجی مرتفع کنید.

     19/08/2018
   • ستایش همتا

    شما این سایت رو بررسی کنید *** ببینید همه صفحاتش دارای محتوای خوبی هستند اما همیشه تو نتایج گوگل فقط صفحه اولش نمایش داده میشه
    باید چیکار کنم؟

    19/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     آدرس سایت صحیح بود؟ من سایت رو باز کردم ولی در صفحه اصلی محتوایی نبود و صفحات زیادی هم روی آن وجود نداشت.

     20/08/2018
   • ستایش همتا

    پس میشه آدرس url نوشته های ایجاد شده رو تو گوگل وبمستر ایندکس کرد؟

    27/08/2018
    • Websima

     بله دوست عزیز
     با استفاده از ابزار Fetch as Google شما میتوانید صفحات جدید را به گوگل معرفی کنید تا سریعتر ایندکس شوند.

     28/08/2018
   • ستایش همتا

    صفحه اصلی هم میتونه یه نوشته باشه؟

    27/08/2018
    • Websima

     امکان قراردادن یک نوشته بر روی صفحه اصلی سایت وجود دارد ولی توصیه نمی شود. معمولا صفحه اصلی سایت با برگه و یک طراحی اختصاصی پیاده سازی میشود.

     28/08/2018
   • ستایش همتا

    من قبلا محتوا رو تو برگه ها گذاشتم و الان هم میخوام تو نوشته ها بزارم و برگه ها رو حذف کنم
    برگه ها رو هم قبلا تو وبمستر گوگل فتچ کرده بودم الان باید لینک برگه ها رو پاک کنم و بعد لینک نوشته ها رو فتچ کنم درسته؟
    ( محتوای برگه ها رو تو نوشته کپی کردم الان آدرس صفحاتم تغییر کرده )

    27/08/2018
    • Websima

     بله دوست عزیز
     این مسیر درست است ولی بهتر است که شما با حذف برگه ها، آدرس هرکدام را به صفحه نوشته جایگزینی که ساخته اید ریدایرکت کنید. این کار با افزونه های وردپرسی قابل انجام است.

     28/08/2018
 • samad

  سلام،ممنون از شما

  13/05/2017پاسخ...
 • محمد رضا جان

  سلام رتبه الکسا رسانه بلاگدهی مهم است برای صفحه اول شدن گوگل

  20/10/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام، رتبه الکسا تاثیر در جایگاه در نتایج گوگل ندارد

   22/10/2016پاسخ...
 • فلزیاب

  ممنون واقعا کمک کرد به ما

  04/05/2016پاسخ...
 • عرفان

  باسلام دوباره خدمت شما!من همه جوانب وبلاگ خودم ویکی ازوبلاگ های رقیبم روتواین چندروزمقایسه کردم واون وبلاگ هیچ برتری نسبت به وبلاگ من نداشت حتی رتبه الکسای اون وبلاگ روهم بررسی کردم ورتبه وبلاگ من بهتربودولی اون وبلاگ درصفحه اول گوگل هستش ولی وبلاگ من نیست؟مشکل کارم کجاست؟

  19/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   احتمالا مواردی که چک کردید درست نیست. چون به عنوان مثال رتبه الکسا تاثیر توی جایگاه شما در گوگل و سئو سایت نداره.

   20/04/2016پاسخ...
 • عرفان

  سلام من همه مواردازجمله کلمات کلیدی رورعایت میکنم حتی به وسیله سایت chkmeمیزان سئووبلاگم روبررسی کردم ومیزانش صددرصدبودامادرصفحه اول گوگل نیستم میخواستم بپرسم چراوبلاگ من درصفحه اول گوگل نیست؟

  14/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این مواردی که گفتید تضمین برای حضور شما در صفحه اول گوگل نیست. این صفحه فقط 10 نتیجه نشون میده و برای نمایش هم بهترین ها رو انتخاب میکنه. باید بررسی کنید که رقبا چه برتری نسبت به شما دارند.

   14/04/2016پاسخ...
 • mortaza

  دقیقا چیزی که من نمیرسم!!!!

  06/02/2015پاسخ...
 • رشید

  پس با این حساب باید تمرکز بیشتری روی کلمات کلیدی بکنم
  مقاله مفیدی بود وبسیما

  11/03/2014پاسخ...
  • وب سیما

   بله دوست عزیز، صفحه اول گوگل بهشت وبمسترهاست 🙂
   موفق باشید

   12/03/2014پاسخ...
  • طراحی سایت

   واقعا کلمات کلیدی تاثیر گذار در درآمد است.

   09/04/2015پاسخ...
 • حسین

  واقعا درسته. من توی 3 تا کلمه کلیدی توی صفحه اول گوگل هستم و برای یکیشون رتبه اول رو دارم. بیشترین بازدید سایت هم برای همین کلمات دارم.

  20/07/2013پاسخ...
 • امیر رضا

  چقدر طول میگشه که رتبه سایت بهبود پیدا کنه ؟ هزینه این کار چقدر میشه؟

  29/06/2013پاسخ...
 • وحید حسین زاده

  یعنی اگه صفحه اول گوگل باشیم کلی مشتری داریم ولی اگه نفر اول گوگل باشیم پولدار میشیم 🙂

  11/06/2013پاسخ...
  • وبسیما

   فقط کافیه که چند روز تو یه کلمه کلیدی مناسب صفحه اول گوگل و بهتر از اون رتبه اول باشید تا تفاوت رو به چشم ببینید.

   12/06/2013پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟