22019286مشاوره رایگان طراحی سایت
بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو

بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو

بک لینک چیست؟

لینک سازی را میتوان پربحث ترین موضوع در سئو دانست و نظرات ضد و نقیض بسیاری در مورد تاثیر بک لینک بر سئو و استراتژی اجرای آن وجود دارد. در این مقاله تلاش میکنیم ابتدا دریابیم بک لینک چیست و پس از آن بررسی کنیم چه تاثیری بر سئو سایت ما خواهد داشت.

لینک سازی یا کسب بک لینک فرآیند دریافت لینک از سایر سایت های اینترنتی برای سایت خودمان است. منظور ما از لینک متن یا تصاویری هستند که با کلیک بر روی آنها کاربر به صفحه دیگری در اینترنت منتقل میشود. ربات های گوگل زمان بررسی یک صفحه لینک های موجود در آن را نیز بررسی کرده و به این صفحات لینک شده مراجعه میکنند. به همین شکل مسیر حرکتی ربات گوگل در اینترنت شکل میگیرد.

معرفی انواع بک لینک و تاثیر آنها بر سئو

بک لینک انوع مختلفی دارد و به لیک لینک فالو و نوفالو و لینک داخلی و خارجی تقسیم میشود. در این بخش ابتدا درمیابیم بک لینک چیست سپس تاثیر آنها بر سئو را میشناسیم.

بررسی بک لینک های موجود در یک صفحه یکی از مسیرهای اصلی گوگل برای یافتن و ایندکس کردن صفحات جدید در اینترنت است. علاوه بر این تعداد و کیفیت بک لینک ها بر رتبه بندی نتایج گوگل تاثیر مستقیم دارد. به عبارت دیگر ربات گوگل صفحه را بررسی کرده و براساس لینک های موجود در آن ارزش و اعتبار صفحات لینک شده را تشخیص میدهد.

هرچقدر سایت های بیشتر و معتبرتری به صفحات شما لینک داده باشند شانس شما برای کسب جایگاه در نتایج گوگل بیشتر خواهد شد.

اگر هنوز با مفهوم سئو آشنا نشدید پیشنهاد میکنیم سری مقالات آموزش سئو مبتدی را از ابتدا دنبال کنید و یا به مقاله سئو چیست مراجعه نمایید.

بک لینک چیست؟ راه ارتباطی دو سایت برای دسترسی راحت کاربر

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی

مبحث لینک سازی به دو بخش اصلی لینک سازی داخلی و خارجی تقسیم میشود که تفاوت های مهمی با هم دارند. لینک سازی داخلی یعنی ایجاد بک لینک میان صفحات یک سایت. یعنی اگر صفحه ای از سایت شما به صفحه ای دیگر از سایت شما لینک داده باشد لینک داخلی ایجاد شده است ولی اگر لینک از سایت دیگری به یکی از صفحات سایت شما ایجاد شده باشد یک لینک خارجی یا بک لینک برای شما ایجاد شده است. در این مقاله بیشتر به مفاهیم لینک سازی خارجی میپردازیم ولی با مطالعه مقاله استراتژی لینک سازی دیجی کالا میتوانید با روش های لینک سازی داخلی نیز بیشتر آشنا شوید.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو

لینک ها را میتوان از منظری دیگر نیز دسته بندی نمود. هر لینک به صورت پیش فرض Dofollow محسوب میشود مگر آنکه در کد HTML آن از ویژگی Nofollow استفاده شده باشد. زمانی که ربات گوگل یک بک لینک نوفالو را مشاهده میکند ارزش و اعتباری به صفحه هدف منتقل نمیکند.

گوگل در سال ۱۹۹۰ مفهوم پیج رنک را معرفی کرد و در آن زمان تعداد بک لینک های یک وبسایت تاثیر بسیار زیادی بر رتبه بندی آن در نتایج گوگل داشت. متخصصین سئو و مدیران وب سایت ها از این نکته استفاده کردند و با تکنیک هایی مانندن تبادل لینک یا خرید بک لینک تلاش کردند تا جایگاه خود در نتایج جستجو را بهبود دهند.

با زیاد شدن معاملات بک لینک گوگل الگوریتم های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را برای شناسایی و جریمه سایت هایی که از این روش های لینک سازی استفاده میکردند معرفی کرد. همچنین در ادامه پیج رنک را به کلی حذف کرده و تلاش کرد تا وابستگی رتبه بندی نتایج به لینک سازی را تا حد امکان کاهش دهد.

سایت هایی که بک لینک غیرطبیعی داشته باشند توسط الگوریتم پنگوئن جریمه میشوند

متن لینک شده یا Anchor Text

متن لینک شده به این معنی است که لینک بر روی چه عبارتی قرار داده شده است. بعنوان مثال در گذشته رایج بود که میگفتند “برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید” و لینک را بر روی کلمه اینجا قرار میدادند. در عمل عبارت “اینجا” متن لینک شده یا همان Anchor Text محسوب میشود.

زمانیکه گوگل یک بک لینک به سایت شما را مشاهده میکند به متن لینک شده توجه زیادی داشته و عملا ارزش و اعتبار منتقل شده به سایت شما در این عبارت خواهد بود. اگر سایت شما با عبارت “کتاب” لینک شده باشد جایگاه شما زمانی که یک کاربر در گوگل عبارت کتاب را جستجو میکند بهتر خواهد شد ولی اگر این لینک با عبارت “موبایل” ایجاد شده باشد جایگاه شما در عبارت “موبایل” بهبود خواهد یافت.

نحوه استفاده از anchortext در بک لینک

همین توجه گوگل به Anchor Text موجب شد تا مدیران وب سایت ها تمام بک لینک های خود را با عبارات هدف ایجاد کنند. با بروزرسانی الگوریتم های گوگل، استفاده غیرطبیعی از یک عبارت به عنوان Anchor Text نیز به راهی برای شناسایی سایت های اسپم و جریمه آنها تبدیل شد.

پیشنهاد میشود که متن های لینک شده به سایت شما ترکیبی طبیعی از حالت های رایج در فضای اینترنت داشته باشند. مهمترین ترکیبات رایج به شرح زیر است:

 1. کلمه یا عبارت هدف برای سئو مانند “طراحی سایت”
 2. نام برند شما مانند “وبسیما”
 3. ترکیبی از نام برند و کلمه هدف مانند “طراحی سایت وبسیما”
 4. عبارات عمومی مانند “صفحه” یا “منبع”
 5. عبارات طولانی و راهنمایی کننده کاربر مانند “برای مطالعه مقاله اینجا کلیک کنید”

اگر توازن لازم میان این نوع لینک سازی ها برای سایت شما وجود نداشته باشد گوگل میتواند رفتار غیرطبیعی شما برای کسب بک لینک را شناسایی کند. به همین دلیل استراتژی های لینک سازی عموما برنامه ریزی شده و هدفمند هست زیرا ممکن است بیشتر برای شما تاثیر منفی داشته باشد تا مثبت.

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

بک لینک هایی که از سایت های مختلف به سایت شما ایجاد میشود ارزش و اعتبار یکسانی از دید گوگل نخواهند داشت. گوگل تلاش میکند فاکتورهای مختلفی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ کند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

1- اعتبار دامنه یا Domain Authority

فاکتورهای بسیاری برای تعیین اعتبار دامنه شما لحاظ میشود که برخی از آنها عبارتند از عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … . هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است بیشتر باشد ارزش بک لینک و تاثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.

2- اعتبار صفحه یا Page Authority

اعتبار صفحه شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد ولی برای یک صفحه خاص از آن دامنه محاسبه میشود. ممکن است دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد ولی صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید اعتبار پایینی در آن دامنه داشته باشد. میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین میگردد.

صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. بعنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.

برای بررسی page authority و domain authority ابزارهای مختلفی وجود دارند که بهترین آنها عبارتند از Serpchecker که توسط سایت mangools.com معرفی شده و open site explorer که ابزاری قدرتمند از سایت moz.com است. تصویر زیر نمونه ای از گزارش سایت moz برای اعتبار دامنه وبسیما و صفحه اصلی وبسیما است.

دریافت اطلاعات domain authority و page authority

3- تعداد لینک های خروجی

هر دامنه ای که به شما لینک میدهد احتمالا به سایت های دیگری نیز لینک داده است. هرچقدر تعداد سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده اند بیشتر باشد ارزش و اعتباری که به هریک از آنها میرسد کاهش خواهد یافت. معمولا سایت هایی که در زمینه درج ریپورتاژ یا فروش بک لینک فعالیت میکنند علاوه بر شما به سایت های بسیاری لینک داده اند و همین مسئله موجب کاهش ارزش و اعتبار این نوع لینک سازی میشود.

4- میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

یکی از مواردی که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد و تلاش میکند تا در فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو از آن استفاده کند، ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده است. بعنوان مثال اگر شما در زمینه تورهای مسافرتی فعالیت میکنید ولی بک لینک های شما همگی از سایت های دانلود هستند ارزش و اعتبار زیادی برای شما ایجاد نمیکنند. ولی اگر این بک لینک ها از سایت هایی با موضوع سفر، گردشگری، خرید بلیت و … برای شما ایجاد شده باشد میتواند اثرگذاری بهتری در جایگاه شما داشته باشد.

5- محل قرارگیری بک لینک

محل قرار گیری بک لینک در سایت اهمیت بسیاری دارد. ممکن است لینک شما در محتوای یک مقاله، سایدبار و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد. لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری در مقایسه با لینک های موجود در سایدبار و فوتر خواهند داشت.

به طور معمول لینک هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده میشوند در همه صفحات آن سایت نمایش داده میشوند، به این لینک ها اصطلاحا Sitewide گفته میشود. قرار گیری بک لینک شما در همه صفحات یک سایت میتواند عاملی برای تشخیص خریداری آن لینک توسط ربات های گوگل باشد و ممکن است با تکرار زیاد این اتفاق الگوریتم پیگوئن سایت شما را جریمه کند. پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این موضوع به مقاله خرید بک لینک مراجعه نمایید.

محل قرارگیری بک لینک در سایت

برآیند این دو نکته موجب شده تا در حال حاضر متخصصین سئو درج ریپورتاژ را ارزشمندتر از خرید بک لینک یا تبلیغات متنی بدانند.

سخن پایانی

به طور حتم کسب بک لینک و استراتژی درست برای لینک سازی داخلی میتواند جایگاه شما در نتایج گوگل را بهبود دهد ولی قبل از شروع به کار باید تکنیک های مناسب و استانداردهای گوگل را به خوبی بشناسید زیرا اشتباه در این کار میتواند نتایج کاملا معکوس به همراه داشته و موجب جریمه سایت شما توسط گوگل شود.

در این مقاله با مفهوم بک لینک و نحوه بررسی ارزش آن توسط گوگل آشنا شدیم در درس بعدی به بررسی روش های مناسب برای کسب بک لینک و معرفی تکنیک های کلاه سفید و کلاه سیاه میپردازیم. برای کسب اطلاعات تخصصی تر پیشنهاد میکنیم سری مقالات آموزش لینک سازی را نیز مطالعه کنید.

در صورتیکه برای درک هریک از مفاهیم این مقاله یا استفاده از آنها سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا مشاورین وبسیما پاسخ گوی شما باشند.

Review: 3.5 - "بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو" by , written on 13/12/2017

در این مقاله ابتدا می آموزیم بک لینک چیست و پس از آن فاکتورهای مورد نظر گوگل برای تعیین ارزش بک لینک و تاثیر آن بر سئو به شما آموزش داده میشود.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
20
 • امیر قلیزاده

  ویدیو را دیدم. بسیار خلاصه و مفید بود بدون هیچ جمله اضافی.ممنون
  حالا سوال بنده اینه که چه معیاری برای ساخت بک لینک وجود داره؟ مثلا من هزارتا محصول یا مقاله دارم برای همه اینها سخته بک لینک ساختن. معیار چی باشه که از بین محصولات یا مقاله هام مثلا 50 مورد رو انتخاب کنم برای بک لینک ساختن؟ مثلا فروش اون محصول معیار باشه یا تعداد سرچ کلمه کلیدی یا اینکه صفحه چندم گوگل هستم معیار باشه؟

  11/09/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که ویدئو مورد توجه شما قرار گرفته
   سوالی که مطرح کردید بسیار دقیق و به جا بود. در واقع برای لینک سازی پیش از هر چیز باید یک استراتژی درست داشته باشیم. این استراتژی برای هر روش لینک سازی متفاوت است و در آن باید به زمان دریافت لینک، کلمه کلیدی هدف و صفحه ای که برای آن لینک گرفته میشود توجه کنیم.
   متاسفانه با توجه به طولانی بودن پاسخ امکان توضیح آن در بخش نظرات سایت وجود ندارد. برای رفع این سوال ما یک کارگاه 4 ساعته تعریف کرده ایم که در صفحه کارگاه آموزش لینک سازی کلاه سفید قابل مشاهده و ثبت نام است.

   15/09/2018پاسخ...
 • سیدمحمود غفاری

  سلام تمام لینک هایی که به سایت ما داده می شود ، ایا در ابزار وبمستر تولز قابل مشاهده هستند ؟

  19/08/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام
   ابزار گوگل وبمستر تمام لینک ها را به شما نشان میدهد ولی معمولا آپدیت اطلاعات آن با تاخیر زیادی انجام شده و ممکن است شما لینک های مربوط به یک تا دو ماه قبل را مشاهده نکنید. همچنین این ابزار امکانات مناسبی برای فیلترینگ، آنالیز و تعیین ارزش هر لینک به شما نمیدهد که عملا بررسی و تحلیل را دشوار میکند.

   20/08/2018پاسخ...
 • جواد رحیمی

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  سوال اول: توی گوگل وبمستر قسمت لینک تو روی سایت ما تعدادی سایت رو مشاهده میکنیم که به سایت ما لینک دادند،ولی این ارقام با ابزار الکسا یکسان نیست چرا؟ و بک لینک واقعی رو کدوم سایت نشون میده؟
  سوال دومم راجب حذف سایتایی ضعیفی که به ما لینک دادند
  برای اینکه من مطمئن بشم که این سایتو باید حذف کنم با استفاده از سایت موز کدوم ابزار رو ملاک اصلیم قرار بدم؟
  Spam Score؟ Domain Authority ؟ به فرض اگه اتوریتی بالا ولی اسپم 7 داشته باشه باید حذفش کنم؟
  سوال سوم : برای حذفش از بک لینکای گوگل باید چیکار کنم؟ و یا اصلا به ریسکش میارزه؟

  27/04/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   1- لینک های نمایش داده شده در پنل گوگل وبمستر خیلی کند به روزرسانی میشوند و آمار الکسا در این زمینه دقیق تر است.
   2- مهمترین فاکتوری که باید در نظر بگیرید Spam Score است. سایت هایی که نمره اسپم آنها بالاتر از 7 باشد خطرناک هستند.
   3- برای حذف لینک های نامناسب میتوانید از ابزار Disavow Links استفاده کنید ولی تا زمانیکه سایت شما توسط گوگل جریمه نشده یا با افت جایگاه ناگهانی روبرو نشدید از این ابزار استفاده نکنید.

   28/04/2018پاسخ...
 • نازنین حیدری

  سلام ممنون از مقاله و تیم خوب وبسیما
  میخواستم بپرسم که آیا لینک هایی که در صفحه ما باز میشود و اکثرا” بی ربط به موضوع ما
  هستند میتواند در سئو و جایگاه ما تاثیر منفی بگذارد؟

  10/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   منظور شما لینک هایی هستند که از سایت شما به سایت های دیگه داده شده است؟ بله اگر این لینک ها بی ربط به موضوع صفحه باشند و یا تعداد آنها خیلی زیاد باشد ارزش و اعتبار صفحه شما را کاهش میدهد و مستقیما بر سئو تاثیرگذار خواهد بود.

   10/01/2018پاسخ...
 • علی هنرمندی

  یه سوال دیگه این هستش که به جای تبادل لینک 2طرفه. اگر از تبادل لینک 3طرفه استفاده کنیم. الگوریتم پنگوئن ما رو جریمه میکنه و تاثیر این نوع تبادل چقدره. مثلا سایت a به b لینک بده b به c لینک بده و c به a لینک بده

  09/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این روش هم از طرف گوگل قابل شناسایی هست ولی درک آن به طور حتم دشوارتر است. نکته مهم این است که این لینک ها را در چه فضایی از صفحه سایت های قرار دهید. بعنوان مثال لینکی که در سایدبار سایت و در همه صفحات قرار داده شود احتمال جریمه شدن شما را تا حد زیادی بالا خواهد برد.

   09/01/2018پاسخ...
 • علی هنرمندی

  سلام . یه سوال برام پیش اومده و اینه که اگه ما ادرس سایتمون رو برای در سایت هایی مثل اپارات و قسمت وبلاگ سایتی مثل تیبان ویا پروفایل اینستاگرام خودمون بذاریم. تاثیر در رتبه سایت داره یا این که این لینک ها نو فالو هستند؟

  09/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این لینک ها عموما نوفالو هستند ولی داشتن لینک های نوفالو نیز برای شما بی ارزش نیست. اولا کاربرانی که این صفحات را مشاهده میکنند (اگر صفحات فعال باشند) میتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند. دوما یکی از فاکتورهای گوگل برای سنجش سلامت لینک سازی شما تعادل میان لینک های فالو و نوفالو است که از این طریق حفظ میشود.

   09/01/2018پاسخ...
 • الهام باقری

  با سلام و ضمن تشکر از وبسایت خوب وبسیما
  میخواستم بدونم که بک لینک مربوط به کدوم بخش یا دوره سئو می شود؟

  27/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای تکنیک های لینک سازی کارگاهی تعریف کرده ایم به نام آموزش سئو کلاه خاکستری. شرکت در این دوره میتواند منبع مناسبی برای یادگیری همه چیز در مورد بک لینک باشد.

   27/12/2017پاسخ...
 • John Doe

  با سپاس از این مقاله.
  آیا بک لینک هایی که تحت عنوان “منبع” در انتهای مقالات درج می شوند نیز نقش بک لینک را دارند یا خیر؟

  26/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بله این لینک ها نیز بک لینک محسوب میشوند ولی با توجه به اینکه متن Anchor Text عبارت ارزشمندی نیست برای سایت دریافت کننده لینک ارزش زیادی ایجاد نمیکند.

   26/12/2017پاسخ...
 • نیلا سباق زاده

  سلام می خواستم بپرسم تعداد کلمه ای که برای لینک کردن انتخاب می شه فرق نمی کنه چند تا باشه؟

  26/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   عبارت مورد استفاده برای anchor text‌ محدودیتی ندارد و شما میتوانید حتی لینک را بر روی یک جمله قرار دهید ولی دقت کنید که سایت شما در همین عبارت جایگاه کسب میکند در نتیجه پیشنهاد میکنیم بک لینک های شما روی عبارات ۲ تا ۴ کلمه ای باشد.

   26/12/2017پاسخ...
 • خانه NLP

  آیا تعداد بک لینک و تمرکز آن فقط بر روی یک موضوع در دراز مدت ضرر دارد؟
  تعداد بک لینک تایید شده توسط گوگل چقدر است؟

  14/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   تعداد بک لینک از طرف گوگل مشخص نشده و محدودیتی برای آن وجود ندارد. ولی گوگل روش هایی برای شناسایی لینک های غیرطبیعی دارد که یکی از آنها همین تمرکز بر روی یک عبارت خاص است. اگر همه لینک های شما دقیقا با یک عبارت هدف گذاری شده باشند موجب میشود گوگل به سایت شما مشکوک شده و یا حتی آن را جریمه کند

   16/12/2017پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟