22623473مشاوره رایگان طراحی سایت
چطور نرخ کلیک یا CTR خود را افزایش دهیم

چطور نرخ کلیک یا CTR خود را افزایش دهیم

اگر قصد دارید در سال ۲۰۱۸ سئو سایت خود را تقویت کنید و جایگاه بهتری نسبت به رقبا کسب کنید باید به CTR یا نرخ کلیک کاربران در نتایج گوگل توجه ویژه ای داشته باشید. در سری آموزشی تکنیک های سئو ۲۰۱۸ به الگوریتم RankBrain و تاثیر آن بر سئو اشاره کردیم که نشان دهنده تاثیر نرخ کلیک بر رتبه بندی نتایج گوگل است. در این مقاله تلاش میکنیم ابتدا بدانیم CTR چیست و پس از آن تکنیک های افزایش نرخ کلیک را به شما آموزش میدهیم.

CTR چیست؟

قبل از تعریف دقیق تر باید بدانیم CTR مخفف چیست. این عبارت از ترکیب سه کلمه Click Through Rate تشکیل شده است که نزدیک ترین ترجمه در زبان فارسی برای آن میشود نرخ کلیک.

زمانیکه یک کاربر در موتور جستجوی گوگل جستجو میکند نتایج مختلفی را مشاهده میکند. با مشاهده لیست نتایج تصمیم میگیرد که بر روی کدام یک از آنها کلیک کند. نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران است که در نتایج جستجو بر روی لینک سایت شما کلیک میکنند.

تعداد کلیک کاربران بر روی سایت شما تقسیم بر تعداد نمایش صفحه شما به کاربران (impression) را CTR می نامیم.

مقدار CTR برای هر کلمه کلید و هر صفحه متفاوت است. بعنوان مثال ممکن است CTR شما برای عبارت آموزش سئو ۱۰ درصد باشد ولی برای عبارت آموزش سئو حرفه ای ۱۸ درصد باشد و هر دو عبارت به یک صفحه از سایت منتهی شوند. همچنین یک عدد CTR متوسط برای هر صفحه از سایت شما محاسبه میشود که میانگین CTR تمام کلماتی است که با جستجوی آنها صفحه شما در نتایج جستجو نمایش داده میشود.

آموزش ویدئویی: CTR چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانیکه یک کاربر در موتور جستجوی گوگل جستجو میکند نتایج مختلفی را مشاهده میکند. با مشاهده لیست نتایج تصمیم میگیرد که بر روی کدام یک از آنها کلیک کند. نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران است که در نتایج جستجو بر روی لینک سایت شما کلیک میکنند.

Impression چیست؟

Impression به معنی حضور شما در نتایج جستجو است. هر زمان که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو میکند برای تمام نتایج موجود در صفحه یک Impression ثبت میشود. حتی اگر شما در باکس های ویژه مانند نمایش نقشه یا نمایش تصاویر حضور داشته باشید یک impression برای شما لحاظ میشود.

اگر شما در انتهای صفحه دوم نتایج گوگل باشید ولی کاربر به این صفحه مراجعه نکند برای شما Impression ثبت نمیشود ولی اگر کاربر وارد صفحه دوم شود حتی اگر تا پایین صفحه اسکرول نکند که نتیجه شما را مشاهده کند برای شما impression لحاظ میگردد.

CTR متوسط براساس رتبه بندی گوگل

به طور متوسط هر رتبه در نتایج گوگل درصد مشخصی از کلیک کاربران را به خود اختصاص میدهد. بیشترین CTR معمولا مربوط به رتبه یک گوگل است که در حال حاضر در دسکتاپ نزدیک به ۳۲ درصد و در موبایل ۲۴ درصد است. دقت کنید که این یک عدد متوسط جهانی است یعنی برای تمام عبارات و سایت ها. در نتیجه ممکن است شما رتبه یک گوگل باشید ولی CTR شما بیش از ۸۰ درصد و یا حتی کمتر از ۲۰ درصد باشد.

نمودار زیر عدد متوسط CTR برای رتبه بندی نتایج گوگل را در نوامبر ۲۰۱۷ و در دو نسخه موبایل و دسکتاپ نمایش میدهد. همانطور که در نمودار مشخص است رتبه ۱ گوگل مجموعا به اندازه رتبه های ۲،۳، ۴ و ۵ بازدیدکننده جذب میکند و همین امر اهمیت کسب رتبه یک گوگل را نمایش میدهد.

نمودار متوسط CTR براساس رتبه در گوگل

طی دو سال اخیر گوگل ابزارهای مختلفی مانند نقشه گوگل، نمایش اخبار، rich snippets و … را معرفی کرده است که هریک فضایی از صفحه نتایج جستجو را به خود اختصاص میدهند. علاوه براینها باید تبلیغات گوگل را نیز به این لیست اضافه کرد زیرا عملا جایگاه رتبه ۱ و نرخ کلیک را تحت تاثیر قرار میدهد.

تاثیر تبلیغات گوگل بر نرخ کلیک یا CTR

آمارها حاکی از آن است که طی تنها دو سال ارزش رتبه ۱ گوگل ۳۷ درصد کاهش داشته است. یعنی اگر دو سال پیش رتبه ۱ بودید تقریبا ۵۰ درصد کاربران را به خود جذب میکردید ولی امروز این عدد به نزدیک ۳۲ درصد کاهش پیدا کرده است. در مقابل البته آمار جستجو در گوگل رشد چشم گیری داشته و تعداد جستجوها نسبت به دو سال پیش بسیار بیشتر شده است.

چطور نرخ کلیک و CTR خود را افزایش دهیم

زمانیکه کاربر  لینک سایت شما را در نتایج جستجو مشاهده میکند، زمان کوتاهی برای تصمیم گیری در مورد آنکه این سایت متناسب با نیاز او هست یا نه صرف میکند و تصمیم میگیرد که روی آن کلیک کند یا نه. برای آنکه در این زمان کوتاه بر روی ذهن مخاطب تاثیر مثبت ایجاد کنید چند فضای مناسب در اختیار دارید که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

افزایش نرخ CTR با تکنیک های سئو

1- عنوان صفحه در نتایج جستجو

عنوان هر صفحه از سایت شما توسط تگ title که در هدر صفحه قرار دارد تعیین میشود. قبلا مقاله ای برای آموزش سئو عنوان صفحه منتشر کرده ایم که میتواند برای شما جذاب باشد. ولی در این بخش در مورد سئو صحبت نمیکنیم بلکه قصد داریم شانس کلیک را افزایش دهیم.

به طور متوسط فضای موجود برای عنوان در نتایج جستجو ۷۰ کاراکتر است که به شما اجازه میدهد از عبارات جذابی در آن استفاده کنید. برخی کلمات هستند که در فضای وب رواج یافته و نشان دهنده یک مفهوم مشخص به کاربر هستند. به طور معمول درصد بیشتری از کاربران با دیدن این عبارات در عنوان صفحه روی آن کلیک میکنند. برای مثال میتوان به عبارات زیر اشاره کرد.

امروز، همین حالا، سریع، قدم به قدم، آسان، ساده، ارزان، رایگان، چیست و … استفاده از این عبارات در عنوان صفحه میتواند شانس شما را برای افزایش CTR به شدت افزایش دهد.

2- نمایش توضیحات متا در نتایج جستجو

توضیحات متا دقیقا زیر عنوان نمایش داده میشود و فضایی بزرگتر ولی با فونت کوچکتر در اختیار شما قرار میدهد. تا همین چند ماه پیش طول کاراکتر توضیحات متا حداکثر ۱۷۰ کاراکتر بود ولی گوگل آن را تا سقف ۳۲۰ کاراکتر افزایش داد.

هنگام نوشتن توضیحات متا تلاش کنید توصیفی دقیق از محتوای صفحه در اختیار او قرار دهید و با استفاده از جملات جذاب او را به مطالعه متن کامل مقاله ترغیب کنید. بعنوان مثال اگر در توصیف محصول خود بنویسید “به همراه هدیه ویژه” یا “همراه با ودیوی آموزشی” شانس شما برای انتخاب توسط کاربر بیشتر خواهد شد. پیشنهاد میکنم برای درک بهتر مقاله سئو توضیحات متا را مطالعه کنید.

3- استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema

احتمالاشما هم هنگام جستجو در نتایج گوگل سایت هایی را مشاهده کرده اید که در کنار عنوان و توضیحات اطلاعات تکمیلی نیز به کاربر نمایش میدهند. معروف ترین نمونه نشانه گذاری استاندارد به سیستم امتیازدهی مربوط میشود که همانند تصویر زیر و به صورت ستاره های زرد رنگ در نتایج جستجو نمایش داده میشود. استفاده از این ابزار به شما کمک میکند توجه کاربر را جلب کرده و CTR خود را بهبود دهید. برای درک مفهوم نشانه گذاری استاندارد مقاله Schema  چیست را مطالعه کنید.

آیا افزایش CTR بر سئو تاثیرگذار است؟

بله، افزایش نرخ کلیک شما تاثیر مستقیم بر رتبه بندی نتایج گوگل خواهد داشت. زمانیکه نرخ کلیک شما در مقایسه با جایگاهی که دارید بالاتر باشد گوگل با استفاده از الگوریتم RankBrain جایگاه شما را بهبود خواهد داد.

بعنوان مثال تصور کنید شما در رتبه ۳  گوگل هستید، این رتبه به طور متوسط ۹ درصد از کاربران را به خود جذب میکند. ولی لینک شما به دلیل جذابیت عنوان و توضیحات خود نزدیک به ۱۵ درصد از مخاطبین را جذب میکند. این عدد نزدیک به درصد کلیک رتبه دو گوگل است. اگر رتبه دوم جذابیت لازم را برای کاربران نداشته باشد گوگل جای این دو لینک را با هم عوض خواهد کرد.

حتی اگر جایگاه شما بهبود نیابد شما میتوانید با همان رتبه بازدیدکننده بیشتری کسب کنید. تصویر کنید که روزانه ۱۰۰۰ نفر عبارت مورد نظر شما را جستجو میکنند و ۱۰ درصد آنها شما را انتخاب میکنند. حالا اکر نرخ کلیک یا CTR شما به ۲۰ درصد افزایش یابد عملا بازدیدکنندگان شما دو برابر خواهد شد.

افزایش تعداد بازدیدکننده و بهبود رتبه در نتایج گوگل، موجب میشود که افزایش CTR سایت یکی از تکنیک های بسیار کاربردی و ارزشمند برای سئو در سال ۲۰۱۸ باشد.

افزایش CTR سایت با استفاده از ربات

یکی از اولین روش هایی که به ذهن متخصصین سئو میرسد ایجاد کلیک های غیرواقعی برای سایت است. اگر واقعا نرخ کلیک میتواند بر رتبه بندی گوگل تاثیر گذار باشد میتوانیم ربات هایی طراحی کنیم که با IP های متفاوت عبارت مورد نظر ما را جستجو کرده و بر روی سایت ما کلیک کنند. با این کار CTR ما به شدت بالا میرود.

خوشبختانه (یا شاید متاسفانه) این تکنیک نه تنها تاثیری بر بهبود جایگاه شما نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب از دست رفتن جایگاه فعلی و جریمه شما توسط گوگل شود. گوگل الگوریتم های پیچیده و قدرتمندی برای تشخیص ربات از کاربر دارد که به او اجازه میدهد به راحتی این رفتار را شناسایی کند. اطلاعاتی مانند محل جغرافیایی، سوابق اکانت گوگل، جستجو های پیشین و … که برای یک ربات قابل تعریف نیستند.

علاوه براین همواره در مقالات آموزش سئو تاکید کرده ایم که تکینک های فریبنده در کوتاه مدت ممکن است تاثیر مثبتی بر روند کاری شما داشته باشند ولی در درازمدت آسیب های جدی به سئو سایت شما وارد میکنند.

ممکن است تصور کنید که با استفاده از نیروی انسانی واقعی و با اکانت های گوگل میتوان این رفتار را شبیه سازی کرد. بله در صورتیکه کاربران واقعی این رفتار را انجام دهند میتواند بر رتبه شما تاثیرگذار باشد ولی این تعداد کاربر را از کجا به دست می آورید؟

برخی کلمات ارزشمند ممکن است در روز هزاران بار جستجو شوند و جمع آوری این تعداد نیروی انسانی برای اثرگذاری بر نتایج منطقی بنظر نمیرسد. بهتر است این زمان و انرژی را صرف تولید محتوا و بهینه سازی سایت خود کنید.

اگر تجربه ای از بهبود جایگاه خود با افزایش نرخ CTR یا حتی از دست رفتن جایگاه به دلیل نرخ کلیک پایین دارید با ما در میان بگذارید. مشاورین وبسیما پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود.

Review: 3.93 - "چطور نرخ کلیک یا CTR خود را افزایش دهیم" by , written on 19/12/2017

افزایش تعداد بازدیدکننده و بهبود رتبه در نتایج گوگل موجب میشود که CTR سایت یکی از تکنیک های مهم سئو در سال ۲۰۱۸ باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
27
 • علی |

  سلام
  میخواستم بدونم تقریبا چه درصدی از کلیک ها روی لینک های اول تا سوم انجام میشه؟
  سایتی که من روش کارمیکنم روی چنتا کوئری لینک دوم هست ولی ctr شاید 2 3درصد باشه.
  چندین ماه هم هست که تو همین جایگاهه، یعنی اینجوری نیست که بخواد رو لینکای پایینتر کلیک بشه.
  اینکه لینک اول ویکی پدیاست باعث میشه بالای 90درصد کلیک ها روی اون انجام بشه یا دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه؟

  20/07/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   به طور متوسط 32 درصد کاربران در دسکتاپ و 24 درصد در موبایل بر روی لینک 1 گوگل کلیک میکنند و رتبه دوم نزدیک به 16 درصد دریافت میکند. ولی این عدد متوسط ممکن است در شرایطی دستخوش تغییر باشد. بعنوان مثال زمانیکه عبارت خیلی کوتاه و عمومی است انتخاب سایت ویکی پدیا برای کاربران بسیار منطقی بوده و درصد بالایی از کلیک را به خود اختصاص خواهد داد. همچنین وجود تبلیغات گوگل در آن عبارت میتواند عملا رتبه شما را در نمایش دستخوش تغییر کرده و نرخ کلیک را کاهش دهد.

   20/07/2019پاسخ...
 • رضا بهرام پور

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  سه تا سوال داشتم. فرض کنین من ی سایتی دارم به نام “فروشگاه زاگرس” که به تازگی طراحی شده..اگر به هر روشی نرخ کلیک هارو افزایش بدم… و کاربرا توی گوگل کلمه “فروشگاه زاگرس” رو سرچ کنن و وارد بشن … ایا تاثیری بر اینکه سایت برای سرچ کلمه “فروشگاه” بیاد رتبه های بالای گوگل خواهد داشت؟؟

  سوال دومم اینکه که بنر تبلیغاتی بزارم توی سایت های دیگه و کاربران اون سایت روش کلیک کنن و وارد سایت من بشن این نرخ کلیک رو افزایش میده و روی سئو تاثیر گذار هست و آیا این بنر بک لینک محسوب میشه؟؟؟

  سوال سومم این بود اگه مثلا توی ی وبلاگ ساده و بی ارزش، لینک ی سایت پر بازدید با رنک بالا قرار داده بشه، بک لینک محسوب میشه؟؟؟ اگ بک لینک محسوب میشه، میتونه رنک اون سایت رو پایین بیاره؟؟؟؟

  خیلی ممنون میشم جوابمو بدیم… اگ سوالام واضح نبودن به بزرگی خودتون ببخشین .. چون بنده مبتدی هستم

  01/06/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   1- جستجوی نام برند شما و کسب بازدید از آن نمیتواند تاثیر مستقیم بر کسب جایگاه در عبارت هایی عمومی مانند فروشگاه را داشته باشد.
   2- بنرهای تبلیغاتی نوعی از بک لینک محسوب میشوند و تاثیری بر نرخ CTR شما ندارند.
   3- هر لینکی که از دامنه ای به دامنه دیگر باشد بک لینک محسوب میشود. لینک دهی به سایت های معتبر و مرتبط موجب جریمه یا از دست رفتن جایگاه شما نمیشود.

   15/06/2019پاسخ...
   • نویده مرتاضی

    منم سوالی در حیطه ی قسمت سوم این سوال داشتم، فرض کنین ما تو چندین وبلاگ حساب باز کردیم و سئوی آف پیج انجام میدیم، مسلما اون وبلاگها چون ساب دامینن اعتبار لینکشون پایینه، حالا که ما از اونا برا سایتمون بک لینک میگیریم اعتبار سایتمونو پایین نیاره؟

    19/07/2019
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     اعتبار سایت با دریافت لینک تنها در جهت افزایشی حرکت میکند ولی در کنار آن مفهوم دیگری به نام Spam Score تعریف میشود که کیفیت و سلامت لینک سازی خارجی شما را نشان میدهد. مهمترین هدف ما از لینک سازی های خارجی ایجاد تعادل میان لینک های ارزشمند و نوفالو است. به همین دلیل دریافت لینک از یک وبلاگ ممکن است برای یک سایت بسیار ارزشمند و همان لینک برای سایت دیگری مخرب باشد.
     پیشنهاد میکنم مقاله مربوط به لینک سازی کلاه سیاه را در سایت آکادمی وبسیما مطالعه کنید.

     20/07/2019
 • علی اصغر رضایی

  با سلام
  ممنون بخاطر آموزش های خوبتون
  در نسخه جدید سرچ کنسول سی تی ار مساوی است با تعداد کلیک تقسیم بر ایمپرشنز ضربدر 100 که با توضیحات شما متفاوت هست !
  آیا برداشت من اشتباه است؟

  26/03/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام
   برداشت شما درست بوده، اشتباهی در جمله بندی متن مقاله بود که با اعلام خوب شما برطرف شد.

   03/04/2019پاسخ...
 • دلاور دلاور

  سلام خسته نباشید
  درباره این قسمت از مقاله ( افزایش CTR سایت با استفاده از ربات
  ) خواستم نظر بدم با توجه به اینکه خودم شخصا این مورد را به چشم دیدم
  من در شرکتی کار میکنم که طراحی سایت و سئو انجام میدن 8 ماهی میشه با برنامه افزایش بازدید با آی پی مختلف و کلمات مختلف که در گوگل سرچ میشه و مانند انسان رفتار میکنه و وارد سایت میشه . دارن سایت های مختلفی رو به صفحه اول با کلمات مختلف میارن
  حالا اگر قرار بود واقعا گوگل متوجه بشه پس از 8 ماه حتما متوجه میشد پس متاسفانه این مورد فعلا داره جواب میده
  من خودم شخصا وقتی این نتیجه رو دیدم خیلی نا امید شدم از سئو کردن یعنی تلاش واقعی هیچ

  08/03/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این روش (استفاده از ربات) بارها و توسط منابع معتبر داخلی و خارجی تست شده است و هیچ نتیجه ای برای بهبود سئو سایت شما نخواهد داشت. احتمالا عوامل دیگری بر این تغییر جایگاه تاثیر داشته است.

   18/03/2019پاسخ...
 • mohammad x

  آیا راهی وجود داره که بفهمیم رقیب ما در یک جست جو نرخ ctrش چقدر هست؟

  17/08/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خیر راهی برای دریافت این اطلاعات از سایت رقبا نیست. این آمار فقط از طریق گوگل وبمستر سایت قابل مشاهده است.

   18/08/2018پاسخ...
 • mohammad x

  افزونه ها در این زمینه schema زیاد هستند کدوم رو پیشنهاد میدید؟

  27/07/2018پاسخ...
  • Websima

   برای وردپرس هیچ کدام به صورت 100 درصد نیاز شما را برطرف نمی کنند. بهتر است متناسب با سایت و قالب شما نوشته شود. در بین آنها افزونه wp post ratings بهتر است.

   28/07/2018پاسخ...
   • mohammad x

    تشکر از پاسختون
    اضاف کردم افزونه رو فقط یه مشکلی هست داخل https://search.google.com/structured-data که میزنم یکی از صفحاتم رو که ادرسش *** هست
    ارور url داره
    چطور برطرفش کنم؟

    01/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     این آدرسی که ارسال کردید به صفحه 404 منتهی میشه. احتمالا آدرس را به درستی وارد نکردید یا صفحه از روی سایت شما حذف شده است.

     04/08/2018
   • mohammad x

    لینکی که دادم سالمه میتونید از این برای دیدنش استفاده کنید *** (شطرنجیش کنید)
    چطور ارور url رو رفع کنم؟(از افزونه wp post rating استفاده میکنم)

    04/08/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     همونطور که در خطا مشخص هست شما لوگو خود را به درستی معرفی نکرده اید. اگر صفحه این افزونه در مخزن وردپرس را مشاهد کنید. در بخش faq (سوال دوم) نحوه اضافه کردن لوگو به نشانه گذاری را آموزش داده است.

     04/08/2018
 • mohammad x

  ایا برای اینکه مطالب سایت ستاره دار بشه جدا از تغییراتی که توی خود سایت ایجاد میکنیم نیاز به میزان اعتبار خاصی هست تا گوگل اون ها رو نشون بده؟

  24/07/2018پاسخ...
  • Websima

   بله. خیلی از سایت ها این سیستم رو روی سایتشون دارن ولی گوگل نمایش نمیده. برای نمایش ستاره ها شما باید اعتبار و جایگاه لازم رو هم داشته باشید.

   24/07/2018پاسخ...
   • mohammad x

    تشکر از پاسخ گوییتون
    چه ملاکی برای سنجش اعتبار هست که بدونیم که اگه در حال حاضر این قسمت رو اضاف کنیم گوگل نمایشش میده یا نه؟ اگه ملاک بازدید هست چه تعداد ip در روز لازمه ؟
    در ضمن افزونه ها در این زمینه زیاد هستند کدوم رو پیشنهاد میدید؟

    24/07/2018
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     هیچ معیاری برای سنجش دقیق از طرف ما نیست. در این مورد خود گوگل و با مقایسه سایت های رقیب اعتبار سنجی را انجام میدهد. معمولا صفحاتی که دارای بخش نظرات هستند و تعداد نظر زیادی در آن ثبت شده است شانس بیشتری دارند.

     25/07/2018
 • مریم نوین تن

  مقاله ی کاربردی و مفیدی بود ممنونم، فقط یه سوال داشتم. وقتی ما تعداد کلیک کاربران بر روی لینکمون را داریم برای چی باید تعداد مشاهدات رو بر تعداد کلیک تقسیم کنیم تا نرخ کلیک به دست بیاد؟ یعنی تفاوت تعداد کلیک و نرخ کلیک برای ما در چه چیزی هست؟

  09/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   نرخ کلیک یعنی افرادی که در نتایج گوگل روی سایت شما کلیک کرده اند. ممکن است ۱۰۰۰ در نفر در گوگل جستجو کنند و تنها ۱۰۰ نفر از آنها سایت شما را انتخاب کنند. در این شرایط شما ۱۰۰ کلیک داشته اید و نرخ کلیک شما ۱۰ درصد است.

   12/01/2018پاسخ...
 • John Doe

  درود
  مقاله مفید و آموزنده ای بود.

  30/12/2017پاسخ...
 • نیلا سباق زاده

  سلام خدمت شما. آیا فرقی بینکلیک در صفحه به وسیله لب تاب و یا موبایل وجود دارد؟ امتیازی از طریق کلیک با گوشی ثبت می شود یا خیر؟

  27/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   هردو از نظر گوگل کلیک محسوب میشوند ولی به صورت مجزا محاسبه میگردند. ممکن است CTR شما در دسکتاپ ۱۰ درصد باشد ولی برای همان کلمه در موبایل ۲۰ درصد باشد. در حال حاضر رتبه یک صفحه در موبایل و دسکتاپ ممکن است کاملا متفاوت باشد.

   27/12/2017پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟