تکنیک های سئو کلاه سیاه که موجب جریمه سایت میشوند

در سایت گوگل بخشی به نام Webmaster Guidelines قرار گرفته است که استانداردهای گوگل برای تعیین سایت های اسپمر و جریمه آنها را مشخص میکند. در این مقاله تلاش میکنیم مهم ترین نکات سئو از زبان گوگل را به شما معرفی کنیم.

گوگل اعلام کرده که وبمستران باید توجه ویژه ای به دستورالعمل های قرار گرفته در صفحه Webmaster Guidelines داشته باشند. زیرا در این بخش مواردی که موجب جریمه سایت توسط الگوریتم ها یا به صورت دستی میشوند را توضیح داده و هشدار داده است که عدم رعایت آنها می تواند موجب حذف صفحه ای از سایت و یا کل صفحات آن از نتایج گوگل شود.

در نظر داشته باشید روش هایی که در این صفحه معرفی شده اند روش های رایج سئو کلاه سیاه هستند که گوگل به طور مشخص به آنها اشاره کرده است. ولی اگر هر روش دیگری که در این صفحه موجود نیست و برای فریب گوگل استفاده میشود را امتحان کنید همچنان امکان جریمه شدن توسط گوگل و شناسایی توسط الگوریتم های آن وجود دارد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

تکنیک های سئو کلاه سیاه عموما بر رشد سریع سایت در نتایج گوگل تمرکز میکنند و توجهی به میزان رضایت کاربر نخواهند داشت. هدف اصلی از این کار کسب جایگاه بهتر ولی غیر واقعی است و تلاش میشود از نقاط ضعف گوگل در تشخیص صفحات بهتر استفاده شود.

تکنیک های کلاه سیاه مدام در حال تغییر هستند و هر زمان که گوگل راه حلی برای شناسایی این سایت ها پیدا می کند روش های جدیدی پیدا میشوند. با استفاده از سئو کلاه سیاه شما خیلی سریع رشد میکنید و به جایگاه مناسب میرسید ولی جایگاه شما بسیار لغزنده خواهد بود و هر روز ممکن است توسط گوگل جریمه شده و از لیست نتایج حذف شوید.

تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

در ادامه مهمترین تکنیک های سئو کلاه سیاه که میتوانند موجب جریمه سایت شما توسط گوگل شوند را بررسی میکنیم.

1- محتوای اتوماتیک Automatic generated content

محتوای اتوماتیک یعنی متن هایی که به صورت خودکار و یا برنامه ریزی شده تولید می شوند. محتوای اتوماتیک معمولا برای کاربران معنی و مفهوم مشخصی ندارد ولی به صورت هدفمند از کلمات کلیدی در آنها استفاده شده است. نمونه هایی از محتوای اتوماتیک از نظر گوگل به شرح زیر است:

 • متن ترجمه شده توسط برنامه یا مترجم گوگل که هیچ گونه بازبینی و بازنویسی بر روی آن انجام نشده است.
 • محتوای جمع آوری شده از طریق RSS سایت های دیگر یا نتایج جستجوی گوگل.
 • جمع آوری و ترکیب محتوا از چند سایت بدون بازنگری و بازنویسی توسط یک انسان.
 • محتوایی که به صورت خودکار و با جایگزینی کلمات هم معنی تولید شده و مفهوم آن برای کاربر قابل درک نیست.

2- ریدایرکت های مخفیانه Sneaky redirect

ریدایرکت کردن یک صفحه موجب میشود کاربر بدون اطلاع به آدرس دیگری ارجاع داده شود. دلایل زیادی برای ریدایرکت کردن یک صفحه وجود دارد که اتفاقا بسیار کاربردی و مثبت هستند و موجب جریمه سایت توسط گوگل نمیشوند. بعنوان مثال صفحاتی که آدرس آنها تغییر کرده یا به کلی حذف شده اند به وسیله Redirect به آدرس جدید خود ارجاع داده میشوند.

ولی برخی از روش ها برای فریب گوگل طراحی شده اند که موجب میشوند محتوای نمایش داده شده به کاربر با محتوایی که در دسترس گوگل قرار میگیرد متفاوت باشد.

در تکنیک Sneaky Redirect زمانی که ربات گوگل وارد صفحه میشود به یک آدرس بهینه شده برای کلمه هدف ارجاع داده میشود ولی اگر همان صفحه توسط کاربر باز شود محتوای مورد نظر مدیر سایت نمایش داده میشود.

در این شرایط گوگل صفحه اصلی که کاربران مشاهده میکنند را ایندکس خواهد کرد و به ریدایرکت انجام شده توجهی نمی کند. گوگل به دو مورد مشخص برای تکنیک Sneaky redirect اشاره کرده است که عبارتند از:

 1. محتوای نشان داده شده به گوگل در صفحه موجود است ولی کاربر به آدرس دیگری ریدایرکت میشود.
 2. کاربرانی که با موبایل وارد میشوند محتوایی متفاوت از نسخه دسکتاپ مشاهده میکنند یا به آدرس دیگری از یک سایت اسپمر منتقل میشوند.

این روش کاملا برای گوگل قابل شناسایی بوده و به سرعت سایت شما را جریمه خواهد کرد. افراد کمی هستند که از این روش برای بهبود سئو استفاده میکنند و معمولا سایت هایی که هک شده باشند با مشکلاتی از این دست مواجه میشوند.

3- لینک سازی غیر طبیعی Link schemes

هر بک لینک که با هدف بهبود وضعیت سئو و افزایش جایگاه شما در نتایج گوگل ایجاد شده باشد به عنوان نقض قوانین گوگل شناسایی میشود. این قانون هم برای لینک هایی که به سایت شما داده شده اند و هم برای لینک هایی که به سایت های دیگر میدهید صادق است.

در ادامه مواردی که گوگل به عنوان لینک سازی غیرطبیعی می شناسد را بررسی میکنیم:

 • خرید بک لینک، یعنی پرداخت پول به ازای قرار دادن لینک شما در سایت های دیگر. (پیشنهاد میکنیم مقاله خرید بک لینک را مطالعه کنید)
 • تبادل لینک، یعنی شما به یک سایت لینک بدهید و در مقابل آن سایت نیز به شما لینک بدهد.
 • انتشار زیاد پست مهمان یا رپورتاژ آگهی در سایت های دیگر که همگی با هدف گذاری روی کلمات مشخصی لینک سازی شده اند.
 • استفاده از نرم افزارهای اتوماتیک برای لینک سازی در سایت های دیگر.
 • قرار داد لینک در دایرکتوری های کم ارزش یا سایت های آگهی رایگان.
 • لینک های هدف گذاری شده روی کلمه مشخص که در فوتر یا سایدبار سایت های بسیاری قرار گرفته اند.

توجه داشته باشید که معمولا تبلیغات اینترنتی با لینک سازی همراه هستند. برای آنکه تبلیغات شما از نظر گوگل خرید بک لینک محسوب نشود میتوانید یکی از دو روش زیر را استفاده کنید.

 1. در لینک های تبلیغاتی از تگ nofollow استفاده کنید.
 2. لینک تبلیغات به آدرسی که برای گوگل قابل ایندکس نیست ارجاع داده شود و از آنجا به صفحه هدف منتقل شود.

4- تکنیک Cloaking

در این روش بدون آنکه کاربر به آدرس دیگری ریدایرکت شود محتوایی متفاوت با آنچه ربات گوگل ایندکس کرده مشاهد میکند. به عنوان مثال زمانی که ربات گوگل وارد صفحه میشود محتوای آن شامل متن و تصاویر مناسب است ولی با ورود کاربر به صفحه، محتوایی دیگر به او نمایش داده میشود.

تکنیک cloaking در سئو کلاه سیاه

مخفی کردن بخشی از محتوا برای کاربران (که برای گوگل در دسترس است) نیز به عنوان Cloaking شناخته میشود و میتواند موجب جریمه سایت شما شود.

این روش نیز توسط هکرها مورد استفاده قرار میگیرد. با این کار محتوای مورد نظر خود (همراه با لینک سازی) را به گوگل نشان میدهند در حالیکه مدیر سایت متوجه وجود این محتوا در سایت خود نمیشود.

5- محتوا یا لینک پنهان در صفحه

بعضی از مدیران سایت ها تلاش میکنند تا با افزایش محتوای صفحه جایگاه خود را در گوگل بهبود دهند. ولی در بسیاری موارد این محتوا برای کاربر مناسب نیست یا عبارات نامفهوم و تکراری در آن استفاده شده است. در این شرایط با پنهان کردن محتوا از دید کاربر سعی میکنند تجربه کاربری سایت را حفظ کنند.

گوگل محتوای مخفی شده در سایت را شناسایی میکند

این روش به خوبی برای گوگل قابل درک است زیرا به فایل های CSS صفحه دسترسی داشته و نحوه نمایش آن به کاربران را بازسازی میکند. نمونه هایی از روش های پنهان کردن محتوا که برای گوگل قابل درک است عبارتند از:

 • استفاده از متن سفید روی بک گراند سفید
 • مخفی کردن متن زیر یک تصویر
 • استفاده از CSS برای قرار دادن محتوا خارج از صفحه نمایش داده شده به کاربر
 • استفاده از سایز فونت 0
 • مخفی کردن لینک در یک کاراکتر کوچک مانند نقطه یا کاما

6- Doorway Pages یا صفحات مشابه

در تکنیک Doorway شما چندین دامنه متفاوت برای یک یا چند کلمه کلیدی هدف خود می سازید و در نهایت همه آنها به یک سایت ارجاع داده میشوند.

این تکنیک حتی در یک سایت نیز ممکن است اجرا شود، به این صورت که شما برای یک عبارت هدف چندین صفحه متفاوت می سازید که هرکدام تغییر کمی در کلمه کلیدی هدف خود داشته و در نهایت همگی کاربر را به یک صفحه خاص ارجاع میدهند. بله درست حدس زدید برچسب گذاری!

تکنیک doorway pages در سئو کلاه سیاه

برچسب گذاری یکی از روش های بسیار موثر برای بهبود سئو سایت است ولی استفاده نادرست از آن میتواند موجب جریمه سایت شما شود. استفاده از برچسب های زیاد و عبارات نزدیک به هم عملا صفحاتی با هدف گذاری های مشابه و محتوای یکسان ایجاد میکند که از نظر گوگل اسپم شناخته میشود. پیشنهاد میکنیم مقاله برچسب گذاری صحیح در سایت را به دقت مطالعه کنید.

7- محتوای دزدیده شده Scraped Content

برخی از سایت ها تلاش میکنند با جمع آوری محتوا از سایت های دیگر تعداد صفحات خود را افزایش داده و شانس خود را برای کسب جایگاه افزایش دهند. در این مسیر توجهی نیز به ارتباط موضوعی و کیفیت محتوای جمع آوری شده ندارند.

محتوای جمع آوری شده که هیچ ارزش افزوده ای به آن اضافه نکرده باشید کمکی به بهبود وضعیت سئو شما نخواهد کرد حتی اگر مرجع جمع آوری محتوا معتبر و ارزشمند باشد.

بهتر است زمان خود را صرف تولید محتوای باکیفیت کرده و تلاش کنید تا با دیگر سایت های موجود در زمینه کاری خود متفاوت باشید. با این روش هم موتور جستجو و هم کاربر از محتوای سایت شما راضی خواهند بود.

برخی از روش های جمع آوری یا دزدی محتوا عبارتند از:

 • سایت هایی که محتوای سایت های دیگر را کپی کرده و بدون هیچ تغییری در سایت خود منتشر میکنند.
 • سایت هایی که محتوا را از سایت دیگری کپی کرده و با تغییرات اندک مانند کلمات هم معنی و جایگزینی فعل ها آن را به صورت دستی یا اتوماتیک بازنویسی میکنند.
 • سایت هایی که با استفاده از RSS سایت های دیگر محتوا را جمع آوری کرده و بدون ایجاد ارزش افزوده منتشر میکنند.
 • سایت هایی که ویدئو، تصویر یا هر رسانه دیگری را از سایت های اصلی مانند آپارات و اینستاگرام جمع آوری کرده و بدون ایجاد ارزش افزودن منتشر میکنند.
 • سایت هایی که محتوای سایت های دیگر را جمع آوری کرده و به صورت iframe در صفحه ای از سایت خود نمایش میدهند.

احتمالا اولین سوالی که برای شما پیش می آید آن است که چرا سایت های بزرگ فارسی که به جمع آوری محتوا میپردازند هنوز جایگاه مناسب و بازدیدکننده زیادی دارند؟ این سایت ها یک نکته اساسی را رعایت میکنند یعنی ارزش افزوده برای محتوا. این کار از طریق دسته بندی مناسب، برچسب گذاری صحیح، مسیرهای دسترسی به محتوا، نظرات کاربران و مطالب مرتبط دقیق انجام می شود.

8- سیستم های همکاری در فروش Affiliate programs

سایت هایی که در سیستم همکاری در فروش فعالیت می کنند معمولا از یک قالب مشخص در طراحی بهره میبرند و در بسیاری موارد محتوای محصولات یا خدمات را مستقیما از سایت اصلی دریافت میکنند. با این کار عملا تمام محتوای سایت کپی بوده و هیچ ارزش افزوده ای برای کاربر ایجاد نمیکند. این سایت ها شانسی برای موفقیت در زمینه سئو نداشته و تنها از طریق فعالیت در شبکه های اجتماعی یا تبلیغات میتوانند به درآمدزایی برسند.

اگر هدف شما کسب درآمد از همکاری در فروش و جذب بازدیدکننده از طریق سئو است باید یک سایت اختصاصی برای خود راه اندازی کرده و محتوای تخصصی برای معرفی محصولات یا خدمات تولید نمایید. قبل از هرچیز از خود بپرسید که چرا مشتریان باید سایت شما را به سایت اصلی ترجیح داده و خرید خود را از آن انجام دهند. اگر ساختار و محتوای شما کاملا مشابه سایت اصلی باشد همیشه یک قدم عقب تر از آن خواهید بود.

9- بمباران کلمه کلیدی یا keyword stuffing

عبارت keyword stuffing به صفحات و سایت هایی اشاره دارد که تلاش میکنند با تکرار مداوم یک عبارت یا چندین عبارت نزدیک به هم شانس خود را برای کسب جایگاه در آنها بالا ببرند. این تکنیک شاید تا 2 سال پیش می توانست مثمر ثمر باشد ولی هم اکنون به یکی از روش های گوگل برای شناسایی سایت های اسپم تبدیل شده است.

سئو کلاه سیاه با keyword stuffing

نمونه هایی رایج از بمباران کلمه کلید به شرح زیر است:

 • لیستی از شماره های تماس یا اعداد خاص که با هدف سئو در صفحه هستند.
 • لیستی از نام محله ها، شهرها یا کشورها با هدف گذاری روی سئو محلی صفحه.
 • تکرار مداوم یک کلمه در محتوای صفحه یا در بخش های پایینی صفحه با هدف افزایش درصد حضور عبارت در صفحه.

10- رفتار مشکوک در صفحه Malicious behavior

بسیاری از صفحات اینترنتی، بویژه آنهایی که به هر طریق هک شده باشند رفتارهایی آزاردهنده و بدون اجازه کاربر انجام میدهند. برخی از رفتارهای مشکوک از نظر گوگل عبارتند از:

 • باز کردن پاپ یا تبلیغات بسیار بعد از کلیک کاربر بر روی بخشی از صفحه یا با ورود به صفحه.
 • انتقال خودکار کاربر به سایت ها یا نرم افزارهای دیگر مانند تلگرام.
 • دانلود خودکار فایل بر روی سیستم کاربر بدون کسب اجازه.
 • نصب ویروس یا تروجان بر روی سیستم کاربر.
 • تغییر homepage مرورگر کاربر یا تغییر تنظیمات مرورگر.

+11 – نمایش محتوای اسپم تولید شده توسط کاربران

در همه موارد قبلی مدیر سایت نقش مهمی در تولید محتوای اسپم یا لینک سازی غیرطبیعی داشت ولی در این بخش رفتار کاربران در صفحه مورد توجه قرار میگیرد. محتوایی که توسط کاربران تولید شده و در صفحه نمایش داده میشود میتواند بر وضعیت سئو آن تاثیرگذار باشد.

نظرات کاربران که با هدف سئو یا به صورت اسپم بر روی یک صفحه قرار میگیرند میتوانند موجب جریمه آن صفحه توسط گوگل و کاهش رتبه آن شود. برای جلوگیری از این مشکل باید نظرات سایت خود را تنها پس از تایید مدیر بر روی سایت نمایش دهید و یا از ابزارهای آنتی اسپم مانند Captcha در بخش نظرات استفاده نمایید.

معرفی سایت های اسپمر به گوگل

اگر شما سایت هایی را می شناسید که استانداردهای گوگل را رعایت نکرده اند ولی همچنان جایگاه مناسبی در نتایج دارند به این معنی است که الگوریتم ها قادر به شناسایی این رفتار نبوده اند. به همین منظور بخشی برای معرفی سایت های اسپمر به گوگل در نظر گرفته شده است که با مراجعه به صفحه Spam Report قابل دسترسی است.

با ارسال درخواست شما این صفحه توسط یک انسان بررسی شده و در صورتیکه قوانین مبارزه با اسپم گوگل را نقض کرده باشد با جریمه مواجه خواهد شد. البته جریمه دستی همواره به معنی حذف کلی صفحه از ایندکس گوگل نیست و در بسیاری موارد همراه با کاهش رتبه همراه است.

 

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود
نام و نام خانوادگی نام و نام خانوادگی به فارسی
آدرس ایمیل sample@domain.com
تلفن همراه 09 XX XXX XXXX
متن نظر
ثبت دیدگاه
 • samira zakizadeh
  03/06/2019

  با سلام و خسته نباشید
  ایا اگر در وبلاگ های مختلف مقالات سایت خود را همراه با لینک سایت خود قرار دهیم سئو کلاه سیاه می شود؟

  • وبسیما
   WEBSIMA
   15/06/2019

   سلام دوست عزیز
   این کار در صورتیکه در حجم بالا و با کلمات مشابه نباشد لزوما سئو کلاه سیاه نیست ولی فایده ای نیز برای شما ندارد. برای درک بهتر این مساله پیشنهاد میکنیم مقاله PBN چیست را مطالعه کنید.

 • محمد درویشی نیا
  22/01/2019

  عرض سلام و خسته نباشی
  میخواستم بدونم در بخش International Targeting گوگل کنسول کشور هدف که برای سایت تعیین بشه بهتر یا نه ؟
  من دامنه .com دارم
  برخی میگن تعیین بشه بهتر

  • وبسیما
   WEBSIMA
   26/01/2019

   سلام دوست عزیز
   اگر فعالیت شما در ایران است و مخاطبین شما بیشتر از این منطقه جستجو میکنند بهتر است موقعیت جغرافیایی سایت را برای گوگل مشخص کنید. با این کار شانس بیشتری برای کسب جایگاه از IP های مربوط به ایران خواهید داشت.

   • محمد درویشی نیا
    26/01/2019

    سپاسگزارم از شما بابت فضای فوق العاده ای که توی وبسیما ایجاد کردید

 • samira zakizadeh
  01/01/2019

  با سلام
  اگر ما سایت مپ در وب مستر خود اپلود کرده ایم ایا باید چند وقت یک بار یک سایت مپ جدید دوباره اپلود کنیم یا خودش بروز رسانی می شه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • وبسیما
   WEBSIMA
   23/02/2019

   سلام دوست عزیز
   نقشه سایت شما به صورت دوره ای توسط گوگل بررسی میشود و نیازی به ثبت مجدد آن نیست.

 • content pars
  30/06/2018

  سلام و کمال تشکر از بابت مقاله بسیار مفید شما من یه سوال خیلی مهم دارم ما قبل از اینکه سایت رو راه اندازی کنیم محصولاتمون رو روی 3 تا از بزرگترین مارکت پلیس ها وارد کردیم توضیحات محصول هم روی هر سه مارکت پلیس مشابه هست الان هم برای توضیحات هر محصول دقیقا همون توضیحات رو داریم وارد می کنیم سایت من وردپرسی هست آین روی سئو ما تاثیرنامطلوب خواهد داشت و اینکه به عنوان یه سایت کپی کار معرفی میشیم ؟

  • وبسیما
   WEBSIMA
   30/06/2018

   سلام دوست عزیز
   بله با این کار سایت شما به عنوان یک سایت کپی کار شناخته خواهد شد و شانس زیادی برای کسب جایگاه ندارید. پیشنهاد میکنم برای سایت خودتان تصاویر و محتوای اختصاصی تهیه کنید.

 • مهدی مرادپور
  21/06/2018

  سلام وقت بخیر
  من در یک مقاله دو لینک داخلی دارم که هر دو به یک لندینگ پیج لینک شده اند البته با ” انکرتکست های متفاوت ”
  ایا اگر یکی از این دو لینک را نوفالو کنم مشکلی پیش خواهد امد ؟؟

  • وبسیما
   WEBSIMA
   23/06/2018

   سلام دوست عزیز
   در لینک سازی های داخلی دلیلی برای استفاده از تگ نوفالو وجود ندارد.

   • مهدی مرادپور
    23/06/2018

    سلام
    در یکی از مقالات شما خواندم که اگر انکر تکست های متفاوت داشتیم میتوان یکی را غیر فعال کرد میخواستم بدون این مورد برای لینک های داخلی هستش یا لینک خارجی

    • وبسیما
     WEBSIMA
     24/06/2018

     سلام دوست عزیز
     به طور کلی اگر شما دو لینک در یک صفحه به صفحه ای دیگر داشته باشید گوگل لینک اول را ملاک قرار میدهد. اگر لینک دوم با هدف سئو به صفحه اضافه شده است میتوانید آن را حذف کنید ولی اگر این لینک برای ایجاد دسترسی مناسب برای کاربران در صفحه قرار گرفته میتوانید آن را حفظ کنید.

 • حسین فرنیا
  31/03/2018

  سلام
  وقتتون بخیر وسال نو مبارک
  سایتتون واقعا زیبا و تحسین برانگیز است.
  ببخشید یک سوال داشتم. هنگامی که روی لینکهای داخلی در وبلاگ با ماس هاور میکنیم یک باکس از صفحه مربوط به آن لینک نمایش داده میشه که بسیار زیباست. این آیا افزونه خاصی در وردپرس هست یا خودتون طراحی کرده‌اید. من هرچی سرچ کردم نتونستم افزونه‌اش را پیدا کنم. اگر افزونه است، ممکنه اسم افزونه را با ما به اشتراک بگذارید؟
  بسیار ممنون

  • مصطفی م
   WEBSIMA
   01/04/2018

   سلام دوست عزیز
   از حسن نظر و لطف شما به وبسیما سپاس گزاریم.
   این قابلیت از طریق افزونه ایجاد نشده است و توسط تیم فنی وبسیما به صورت اختصاصی طراحی و پیاده سازی شده است.

   • حسین فرنیا
    01/04/2018

    سلام
    همچین موردی را برای سایتهای دیگر هم پیاده سازی میکنید.
    سایت ویکی‌پدیا هم پیشنمایشی از لینکهای داخلی نمایش میده که خیلی زیباست. فکر کنم جدیداً داره این مورد مد میشه.

    • وبسیما
     WEBSIMA
     03/04/2018

     سلام دوست عزیز
     امکان افزودن امکانات به سایت هایی که خودمان طراحی نکردیم را نداریم. ولی اگر در یکی از پروژه های مشتریان وبسیما مورد نیاز باشد میتوانیم به آن اضافه کنیم.

  • جواد قنبری
   28/04/2018

   با سلام
   دوست عزیز
   شما میتوانید برای افزودن این امکان که اصطلاحا به آن ” تولتیپ ” گته میشه، از افزونه هایی مثل “Simple Tooltip” و ” Tooltipy ” استفاده کنید .

مشاهده همه