22623473مشاوره رایگان طراحی سایت
الگوریتم RankBrain و تاثیر تجربه کاربری بر سئو

الگوریتم RankBrain و تاثیر تجربه کاربری بر سئو

در اکتبر ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد که RankBrain بعنوان سومین فاکتور تاثیرگذار بر رتبه بندی نتایج گوگل شناخته شده و نقش بسزایی در خروجی نتایج جستجو در گوگل بازی میکند. با بهبود این الگوریتم میتوان گفت نقش آن در سال ۲۰۱۸ پررنگ تر از گذشته خواهد شد. در این مقاله تلاش میکنیم هوش مصنوعی گوگل را به شما معرفی کرده و فاکتورهای مورد نظر گوگل برای بررسی رفتار کاربران را بررسی کنیم.

اگر هنوز با مفاهیم اولیه سئو آشنا نیستید پیشنهاد میکنم سری مقالات آموزش سئو مبتدی و مقاله سئو چیست را پیش از مطالعه این مقاله بخوانید.

Rankbrain چیست؟

رنک برین یا رتبه بندی با هوش مصنوعی، الگوریتم جدید گوگل مبتنی بر یادگیری مداوم است که به گوگل کمک میکند نتایج جستجو را براساس رفتار کاربران بهینه سازی کند.

تصور کنید که شما عبارت سئو ۲۰۱۸ را در گوگل جستجو میکنید و لینک یکی از مقالات وبسیما را در رتبه چهارم گوگل مشاهده میکنید. روی این لینک کلیک کرده و به صفحه وارد میشوید. در این مسیر گوگل رفتار شما را آنالیز میکند. اگر شما در این صفحه پاسخ مورد نظر خود را پیدا کنید و دیگر در گوگل به دنبال همین عبارات یا عبارات مشابه نباشید الگوریتم rankbrain یک امتیاز مثبت برای صفحه ای که به آن وارد شدید در نظر میگیرد و با تکرار این سناریو جایگاه آن صفحه در نتایج گوگل را بهبود میدهد.

rankbrain نتایج جستجو را براساس رفتار کاربر بهینه میکند

در نقطه مقابل تصور کنید که سایت یا صفحه ای با محتوای نامناسب در رتبه ۱ نتایج جستجوی گوگل قرار گرفته باشد و کاربران زیادی پس از انتخاب آن به صفحه جستجوی گوگل بازگشته و عبارت مشابهی را جستجو کنند. در این شرایط گوگل در می یابد که صفحه پیشنهاد شده مورد توجه کاربران نبوده است و رتبه ۱ جایگاه واقعی آن نیست. در نتیجه ممکن است جایگاه این صفحه دستخوش تغییرات شود.

در نتیجه دو فاکتور برای الگوریتم Rankbrain مورد توجه هستند. اول آنکه کاربران چه مدت در صفحه شما حضور دارند (Dwell Time) و دوما چند درصد از کاربران هنگام جستجو در گوگل لینک سایت شما را انتخاب میکنند (CTR).

تاثیر Dwell Time یا زمان حضور کاربر در صفحه بر RankBrain

همانطور که متوجه شدید Dwell Time زمان حضور یک کاربر در صفحه شما است. این زمان برای کاربرانی که به صورت مستقیم یا از طریق بک لینک وارد سایت شما میشوند قابل محاسبه نیست در نتیجه Dwell Time تفاوت های زیادی با Bounce Rate یا متوسط حضور کاربر در صفحه شما دارد.

در الگوریتم RankBrain کاربرانی معیار قرار داده میشوند که از نتایج جستجوی گوگل وارد یکی از صفحات شما شده باشند. در این لحظه گوگل براساس آی پی کاربر، نوع مرورگر و یا اطلاعات اکانت جی میل میداند که یک کاربر با عبارتی مشخص به سایت شما ارجاع داده شده است. از لحظه ای که این کاربر به سایت شما وارد میشود تا زمانیکه مجدد به گوگل باز میگردد و عبارت دیگری را جستجو میکند Dwell Time محاسبه میشود.

Dwell Time فاکتور مهم سئو در سال ۲۰۱۸ خواهد بود

مطالعات اینترنتی نشان داده است زمان حضور کاربر برای صفحات ارزشمند به طور متوسط ۳ دقیقه و ۱۰ ثانیه است. یعنی زمانیکه کاربر یک نتیجه ارزشمند را در گوگل پیدا میکند حداقل تا ۳ دقیقه بعد نیاز به جستجوی عبارت دیگری مرتبط با آن موضوع نخواهد داشت و احتمالا در این مدت در حال مطالعه محتوای آن صفحه است. فاکتوری که میتواند نقشی بسیار مهم در سرنوشت سئو در سال ۲۰۱۸ داشته باشد.

الگوریتم رنک برین یا همان هوش مصنوعی گوگل میگوید اگر  کاربر مدت زیادی را در این صفحه سپری کرده است احتمالا محتوای آن صفحه پاسخ گوی نیاز او بوده و محتوای ارزشمندی است. در نتیجه این صفحه میتواند جایگاه بهتری در نتایج گوگل کسب کند. به تدریج و با تکرار این اتفاق جایگاه صفحات ارزشمند در رتبه بندی گوگل بهبود می یابد.

آموزش ویدئویی Rankbrain

رنک برین یا رتبه بندی با هوش مصنوعی، الگوریتم جدید گوگل مبتنی بر یادگیری مداوم است که به گوگل کمک میکند نتایج جستجو را براساس رفتار کاربران بهینه سازی کند.

تاثیر CTR بر رتبه بندی نتایج گوگل

عبارت CTR مخفف سه کلمه Click Through Rate و به معنی نرخ کلیک است. نرخ کلیک براساس تعداد جستجوی عبارت در گوگل و تعداد کاربرانی که بر روی لینک شما کلیک کرده اند محاسبه میشود.

تصور کنید که شما عبارت آموزش سئو را در گوگل جستجو کرده اید. همه نتایج موجود در صفحه اول یک Impression دریافت میکنند. هر گزینه ای که توسط کاربر کلیک شود علاوه بر آن یک کلیک نیز دریافت میکند. درصد تعداد کلیک به دیده شدن (Impression) یک عدد بین ۰ تا ۱۰۰ خواهد بود که به آن CTR گفته میشود.

الگوریتم rankbrain با استفاده از CTR رتبه بندی نتایج را بهبود میدهد

اگر یک سایت در رتبه ۳ گوگل و دیگری در رتبه ۲ باشد ولی میزان CTR سایتی که پایین تر است بیشتر باشد در درازمدت گوگل جای این دو نتیجه را با یکدیگر عوض میکند. زیرا کاربران اقبال بیشتری به سایت پایین تر نشان داده اند.

Google Dance چیست؟

در اینجا اتفاق جالب تری نیز رخ میدهد که بسیاری آن را Google Dance یا رقص گوگل مینامند. زمانیکه گوگل برای تعیین جایگاه دقیق یک صفحه دچار تردید میشود برای مدتی آن را در صفحه اول و در رتبه های بالا نمایش میدهد. در این مدت رفتار کاربران در مقابل این صفحه بررسی شده و میزان CTR آن در مقایسه با جایگاهی که کسب کرده تعیین میگردد.

گوگل میداند که CTR رتبه ۱ به طور معمول ۳۵ تا ۵۰ درصد است، حال اگر این صفحه جدید آمار پایین تری داشته باشد به طور حتم گزینه مناسبی برای حضور در رتبه ۱ گوگل نخواهد بود و جایگاه خود را از دست میدهد.

google dance چیست؟

اگر کاربران زیادی بر روی این گزینه کلیک کنند و CTR شما مناسب باشد، زمان حضور آنها در صفحه ملاک دوم گوگل برای رتبه بندی خواهد بود. اگر زمان حضور کاربر در صفحه متناسب با آمار و استانداردهای جستجوی گوگل باشد RankBrain جایگاه مناسبی برای آن در نظر خواهد گرفت و در صورتیکه این عدد پایین باشد صفحه شما به جایگاه واقعی خود بازمیگردد.

بررسی رفتار کاربران در درازمدت

یکی دیگر از فاکتورهای گوگل و الگوریتم RankBrain بررسی دوره ای میزان رضایت کاربران از یک صفحه است. بعنوان مثال گوگل میداند که طی یک ماه گذشته ۱۰۰۰ کاربر از طریق جستجو به صفحه شما وارد شده اند و در مقابل میداند که به طور متوسط هر ۱۰۰ بازدیدکنند یک دیدگاه در سایت ثبت میکنند یا یک بار صفحه را در شبکه های اجتماعی بازنشر میدهند.

در بازه های زمانی مختلف گوگل رفتار کاربران در صفحه را بررسی میکند تا میزان ارتباط و رضایت آنها از محتوا را تخمین بزند. این میزان رضایت براساس فعالیت کاربران در صفحه تعیین میشود که مهمترین فاکتورها برای بررسی تعداد نظرات ارسالی، میزان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و امتیاز دهی به محتوا است. در نتیجه اگر هنوز با تاثیر رفتار کاربران بر سئو آشنا نشده اید پیشنهاد میکنیم سری مقالات کامنت مارکتینگ وبسیما را مطالعه کنید.

چطور از الگورتیم RankBrain بهره بگیریم

به طور مشخص دو فاکتور حضور کاربر در صفحه و CTR تاثیر زیادی بر تصمیم گیری رنک برین در مورد کیفیت محتوای شما دارند. هرچقدر بتوانید این دو فاکتور را بهبود دهید شانس بیشتری برای بهبود وضعیت سئو خود در سال ۲۰۱۸  خواهید داشت. تکنیک های مناسب برای استفاده از RankBrain در مقالات آینده همین مجموعه به شما آموزش داده خواهد شد.

در صورتیکه بخش هایی از این محتوا را به خوبی متوجه نشدید یا برای شما سوالی ایجاد شده است در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا کارشناسان وبسیما پاسخ گوی شما عزیزان باشند.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
14
 • سید احسان حسینی

  سلام
  توی سرچ کنسول
  برای من میزنه توی این عبارت شما جایگاه 4 رو دارید با نرخ ctr صفر
  ولی وقتی چک میکنم توی اون عبارت اصلا من جایگاه ندارم
  خیلی از خروجی ها به این شکله
  مشکل از کجاست؟
  ممنونم

  30/01/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   رتبه شما را در این عبارت چه عددی نشان میدهد؟ اگر در بخش تصاویر عکسی از سایت شما نشان داده شود هم Impression برای شما ثبت خواهد شد. همچنین در بسیاری از کلمات ربات هایی فعال شده که جستجوهای غیرواقعی انجام میدهند و آمار جستجو را در این بخش غیرواقعی میکنند.

   02/02/2019پاسخ...
 • احسان صفری

  با سلام
  آیا Impression تعداد نمایش لینک سایت ما در صفحه اول گوگل است؟
  ممنون

  25/06/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام
   تعداد impression تعداد نمایش سایت شما در نتایج گوگل است. ممکن است حتی در صفحه اول گوگل نباشید ولی کاربر با مراجعه به صفحه دوم یا چندم نتایج به لینک شما دسترسی داشته باشد و در این شرایط یک impression محسوب میشود. عدد مربوط به position به شما نشان میدهد که هنگام ثبت impression چه جایگاهی داشته اید.

   26/06/2018پاسخ...
 • تکتم نیک زاد

  با سلام.. بسیار مطالب عالی و حرفه ای تدوین شده اند. واقعا جای تبریک دارد.. خصوصا از دید مارکتینگ بی نظیره..موفق باشید.حتما بزودی سوالات خودم رو مطرح می کنم.

  28/04/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته. مشتاق شنیدن نظرات و سوالات شما هستیم.

   29/04/2018پاسخ...
 • بهروز دانته

  سلام ببخشید من یه سوال دارم.

  بنظر شما سایت بنده اصول سئو داخلش رعایت شده و اگر همینطوری پیش برم به جایگاه مناسب میرسم یا خیر؟
  اگر امکانش هست سایت بنده رو یه تحلیل کنید و چندتا از پست های سایتم رو نگاه کنید و نظرتون رو اعلام کنید.
  نظر شما خیلی برام مهمه لطفاراهنماییم کنید.

  ببخشید ادرس سایت یادم رفت.
  ***

  24/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه امکان بررسی و آنالیز سایت دوستان رو نداریم بخصوص که شما Inspect سایت رو هم بستید و به سختی میشه توی کدها رو دید. پیشنهاد میکنم سری مقالات آموزش سئو وبسیما را مطالعه کرده و مطابق با همان پیش برید.

   28/01/2018پاسخ...
 • آرمین خیراندیش

  با سلام.
  آیا ابزاری غیراز گوگل آنالیتیکز برای بررسی نحوه رفتار کاربران در صفحات وبسایت ما وجود دارد که ساده تر باشد؟ و اینکه بجز محتوای مناسب و UX چطور می توانیم زمان حضور کاربر در صفحات رو افزایش بدهیم؟

  01/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای آنالیز آمار بازدید و زمان حضور کاربر بهترین ابزار همین گوگل آنالیتیکز است ولی برای بررسی رفتار کاربر در صفحه میتوانید از سایت هایی مانند smartlook و hotjar استفاده کنید که ویدیوی از عمکلرد کاربر در صفحه به شما نمایش میدهند.
   برای افزایش زمان حضور کاربر در صفحه بهترین راه حل همان ارایه محتوای ارزشمند و تجربه کاربری مناسب است.

   01/01/2018پاسخ...
 • مریم نوین تن

  سلام و روز بخیر، آیا اینکه یک کاربر چندین بار بر روی یک لینک کلیک کند ارزشی برابر با یک کلیک توسط چند نفر دارد؟

  31/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خیر، گوگل متوجه تکراری بودن کاربر خواهد شد و تصور میکند که این صفحه برای آن کاربر خاص جذاب است ولی ممکن است برای دیگران به این اندازه کارآمد نباشد. در نتیجه اگر تنوع کاربران بیشتر باشد تاثیر بهتری نیز خواهد داشت.

   01/01/2018پاسخ...
 • نیلا سباق زاده

  با سلام. عذرخواهی می کنم مدت زمانی که هر فرد در صفحه سایت ما حضور داره چه مدت باید باشه تا تاثیر مثبت بر سئوی سایتمون داشته باشه.

  25/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   اینجا دو تا موضوع مطرح میشه. یکی مدت حضور در اون صفحه ست و دیگری بازدید صفحات دیگر از سایت شما. اگر مدت حضور کاربر در صفحه شما یعنی همان Dwell Time بیشتر از ۲ دقیقه باشد مناسب است. ولی اگر همین کاربر کمتر از دو دقیقه در صفحه بوده باشد ولی بدون آنکه به نتایج گوگل بازگردد وارد صفحه ای دیگر از سایت شما شود همچنان ارزشمند است. کاربرانی که بیشتر از یک صفحه از سایت شما را بازدید میکنند ارزشمند تر از کسانی هستند که مدت زیادی را در یک صفحه سپری میکنند.

   25/12/2017پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟