74038000مشاوره رایگان طراحی سایت
Bounce Rate چیست؟

Bounce Rate چیست؟

ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟

ضریب بازگشت یا درصد خروج یا نرخ پرش به معنی تعداد کاربرانی است که پس از ورود به سایت شما بدون مشاهده هیچ صفحه دیگری از آن خارج میشوند. ضریب بازگشت Bounce Rate به میزان حضور آنها در صفحه شما بستگی نداشته و معیاری برای سنجش جذابیت سایت شما از دید بازدیدکنندگان است.
تعیین موفقیت یک سایت برای جذب بازدیدکننده معمولا براساس تعداد بازدیدکننده یکتا در روز سنجیده میشود. در مراحل ابتدایی شروع به کار و در چند ماه نخست استناد به این آمار میتواند تا حدی میزان نفوذ شما در اینترنت و عملکرد بخش بازاریابی را مورد ارزیابی قرار دهد، ولی در ادامه کار حفظ کاربرانی که به سایت شما وارد میشوند و تبدیل آنها به مشتری نهایی اهمیت ویژه ای خواهد داشت.
بررسی ضریب بازگشت Bounce Rate سایت به شما نشان میدهد که کاربران تا چه حد با محیط سایت ارتباط برقرار کرده و تشویق به بازدید صفحات بیشتر میشوند.
در عمل ضریب بازگشت بعنوان یک فاکتور منفی شناخته میشود و بالا بودن آن نشانگر ضعف شما در نحوه ارائه مطالب است. مهمترین فاکتور برای سنجش موفقیت یک وبسایت تعداد کاربران ثابت آن است؛ یعنی افرادی که هرچند وقت یکبار به آن سر میزنند و بروزرسانی مطالب شما را پیگیری میکنند.
اگر سایت شما دارای محتوایی است که اکثر افراد تنها یکبار به آن وارد میشوند، بررسی ضریب بازگشت یا Bounce Rate میتواند معیار مناسبی برای موفقیت شما باشد. افزایش تعداد بازدیدکنندگان روزانه اگر با افزایش ضریب بازگشت نیز همراه باشد در درازمدت نتیجه مثبتی برای شما در پی نخواهد داشت.

ضریب بازگشت (Bounce Rate) زیاد نشانگر عدم رضایت کاربران از محیط سایت است

ضریب بازگشت (Bounce Rate) زیاد نشانگر عدم رضایت کاربران از محیط سایت است

تحلیل ضریب بازگشت(Bounce Rate) سایت

با توجه به حجم اطلاعاتی که سیستم های آمارگیر قوی در اختیار مدیران سایت ها میگذارند، عدم بررسی و تحلیل دقیق آنها میتواند موجب سردرگمی و اشتباه برای تصمیم های آینده گردد. برای تحلیل ضریب بازگشت سایت و تصمیم گیری درست در مورد مناسب یا نامناسب بودن آن باید بازدیدکنندگان را براساس نحوه ورود به سایت دسته بندی کرده و هر یک را جداگانه تحلیل کنیم.

۱. ارجاع دهنده های کم ارزش

سایت هایی که به جمع آوری فله ای اطلاعات از اینترنت پرداخته و بدون نظارت بر محتوا آن را در اختیار کاربران قرار میدهند به عنوان ارجاع دهنده های نامناسب شناخته میشوند. افرادی که از این طریق به سایت شما وارد میشوند خیلی سریع آن را ترک میکنند، زیرا عموما انتظار ورود به سایت جدیدی را نداشته اند و یا بدنبال مطلب دیگری بوده و به سایت شما راهنمایی شده اند. در میان سایت های ایرانی لینک پد میتواند نمونه مناسبی باشد.

۲. لینک مستقیم به سایت

این گونه لینک ها معمولا با یک پیام مشوق همراه هستند مانند “پیشنهاد میکنیم از این سایت بازدید کنید” یا “برای حمایت از ما از سایت زیر دیدن کنید” افرادی که از این طریق به سایت شما وارد میشوند به هدف مشخص نیامده و انتظار زیادی از محتوای شما نخواهد داشت. این افراد کمی اشتیاق دارند ولی نباید انتظار ضریب بازگشت مناسبی از آنها داشته باشید.

۳. Bounce Rate ورودی از موتورهای جستجو

افرادی که از طریق موتور جستجو و با عبارت مشخصی به سایت شما وارد میشوند بطور حتم بدنبال موضوع خاصی بوده و به مطالب شما علاقه مند شده اند. اگر ضریب بازگشت برای این افراد در سایت شما عدد بالایی باشد، یعنی بیش از ۵۰٪ آنها بدون بازدید هیچ صفحه دیگر از سایت شما خارج شوند، شما با مشکلی اساسی مواجه هستید و باید در محیط و مطالب سایت خود بازنگری عمیقی داشته باشید. توجه به دو نکته زیر بسیار مهم خواهد بود:

 • گاهی اوقات گوگل برای کلمات کلیدی خاصی که به زمینه کاری شما مربوط نیست و یا برای آن برنامه ریزی خاصی انجام نداده اید جایگاه مناسبی در نتایج جستجوی خود به سایت شما میدهد. این عبارات و کلمات را به درستی شناسایی کرده و از جامعه آماری خود خارج کنید.
 • بررسی ضریب بازگشت سایت با توجه به ورودی گوگل نیازمند یک آمارگیر قوی و دقیق است، چیزی که خود گوگل در قالب سرویس گوگل آنالیتیکز ارائه کرده و متاسفانه برای ایران تحریم شده است. البته با استفاده از پروکسی های تغییر آی پی می توانید از این سرویس استفاده نمایید. سرویس گوگل آنالیتیکز اطلاعات جامعی را درباره ی سایتتان در اختیار شما قرار داده که می توانید از آن برای تدوین استراتژی انتخاب کلمات کلیدی و سئو خود استفاده کنید.

۴. کاربران ثابت سایت

افرادی که مرتب به سایت شما سر میزنند و مطالب آن را دنبال میکنند کاربران ثابت یا مشتریان پروپا قرص شما هستند. از یک طرف شما انتظار بازدید از تعداد صفحات زیادی را از آنها دارید، ولی از طرف دیگر با توجه به مراجعه زیاد ممکن است مطلب جدیدی در سایت پیدا نکنند و بلافاصله آن را ترک کنند. بطور مثال افرادی که با خبرنامه از ارائه مطالب جدید سایت آگاه میشوند به سرعت از سایت شما بازدید میکنند ولی احتمال آنکه به صفحات دیگر سایت نیز بروند کم است، زیرا همه مطالب را بروز مطالعه کرده اند.

نمودار زیر یک مقایسه نسبی میان چهار حالت ذکر شده در بالا و انتظار شما از ضریب بازگشت هر کدام را نمایش میدهد.

ضریب بازگشت Bounce Rate مورد انتظار بر اساس نوع ورود کاربران

ضریب بازگشت Bounce Rate مورد انتظار بر اساس نوع ورود کاربران

تمام تلاش خود را برای یافتن مشکلات سایت و تشویق بازدیدکنندگان به مشاهده صفحات بیشتر انجام دهید؛ استفاده از سایدبار و ارائه پربازدید ترین مقالات و یا پرفروش ترین محصولات میتواند گزینه مناسبی برای اینکار باشد، همچنین ایجاد ارتباط میان مقالات و معرفی مقالات مرتبط شانس شما را برای بازدید بیشتر صفحات افزایش میدهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
101
 • الناز ع

  سلام مرسی از مطالب خوب و جامع
  “”””گاهی اوقات گوگل برای کلمات کلیدی خاصی که به زمینه کاری شما مربوط نیست و یا برای آن برنامه ریزی خاصی انجام نداده اید جایگاه مناسبی در نتایج جستجوی خود به سایت شما میدهد. این عبارات و کلمات را به درستی شناسایی کرده و از جامعه آماری خود خارج کنید.””””
  این عبارت به چه مفهوم هست من برای سایتم از این موارد زیاد دارم آیا باید عبارت مورد نظر رو از متن پاک کنم؟
  ممنون

  31/05/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بدون بررسی دقیق نمیتوان در مورد این مساله نظر داد. اگر این عبارات خیلی از موضوع کسب و کار شما دور هستند و جایگاه مناسبی دارند و آمار بازدید آنها زیاد است بهتر است برنامه ای برای حذف تدریجی آنها داشته باشید.

   15/06/2019پاسخ...
 • محمد باغستانی

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتون . من نرخ پرش رو از analytics و similarweb گرفتم و متوجه شدم که اختلاف زیادی بین این دو مرجع وجود داره . به طوری که سیمیلار وب 45 درصد نشون میده و آنالیتیکس تنها 3 درصد! میخواستم بدونم به کدوم استناد کنم و چرا این اختلاف وجود داره؟

  17/05/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   اطلاعاتی که در پنل گوگل آنالیتیکس سایت دریافت میکنید ملاک دقیق تری برای تصمیم گیری است. البته عدد 3 درصد به هیچ عنوان منطقی نیست و بعید است که درست باشد. ممکن است در تنظیمات گوگل آنالیتیکس تغییراتی ایجاد کرده باشید یا به اشتباه کد آمارگیر را دو بار در صفحه فراخوان کرده باشید که عدد اعلام شده اینقدر پایین است.

   18/05/2019پاسخ...
 • سیروان رحیمی

  ممنون از مقاله خوبتون
  من باوجود این که سایتم بازدید خوبی داره از طریق گوگل و ux سایتمم آسان ه اما بانس ریت من 73درصده میشه یه پیشنهادی بدهید
  با تشکر از شـما

  03/03/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   عدد متوسط برای ضریب خروج معیار مناسبی برای تصمیم گیری نیست. پیشنهاد میکنم هر صفحه از سایت را به صورت مجزا بررسی کنید و رفتار کاربران در صفحه را با ابزارهایی مانند hotjar و smartlook رصد کنید تا متوجه دلیل خروج آنها از آن صفحه بشوید.

   05/03/2019پاسخ...
 • hossein barati

  با سلام ممنون از مقالات خوبتون بهتر است صفحات فرود سایت یا صفحات اصلی سایت لینک داخلی به دیگر صفخات سایتمان داشته باشند یا خیر؟؟؟

  23/01/2019پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   لینک سازی داخلی مسیر حرکت کاربر در سایت و فهم گوگل از ساختار سایت را ممکن میسازد در نتیجه بهتر است از صفحاتی که مرتبط با یکدیگر هستند لینک سازی های هدفمند انجام شود.

   26/01/2019پاسخ...
   • hossein barati

    ممنون از پاسخگویی خوبتون فقط موردی که هست اگر لینک های داخلی خوب هست پس چرا مثل صفحه طراحی سایت شرکتی و یا سئو که صفحخاتا اصلی سایت هستند لینک داخلی ای نداشتن؟

    27/01/2019
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     در همه این صفحات لینک سازی های داخلی وجود دارد. معمولا در خلال محتوا یا در سایدبار آنها

     02/02/2019
 • مجید اسپنانی

  در رابطه با نظر قبلیم باید بگم که با وجود پاپ آپ ما بانس ریت 1% داشتیم. اما با این موضوع کاری ندارم. حالا به هر دلیلی.
  فقط میخوام بدونم چه چیزی باعث شده که این اختلاف بیفته تو امار بانس ریت که ناگهان از 1% پرید رو 60%

  06/12/2018پاسخ...
 • مجید اسپنانی

  باسلام. یه قضیه پیچیده….
  ما قبلا روی وب سایتمون بانس ریت 1% داشتیم. عالی بود. اومدم وی پی راکت نصب کردم روش. ناگهان بانس ریت رفت رو 80 درصد. وی پی راکت رو که غیر فعال میکردم درست میشد و برمیگشت رو 1%.
  ما هم بیخیال وی پی راکت شدیم.
  بعد از مدتی به علت عدم انتخاب نام مناسب برای سایت، تصمیم به تغییر نام و دامنه گرفتیم. دقیقا با همون روشی که خودتون در سایت گفتید. و بدون تغییر کد و افزونه و…
  اما الان باز همون مشکل برای بانس ریت بوجود اومده و رفته رو 70 درصد. هر چی زیرورو میکنم چیزی پیدا نمیکنم.
  بنظرتون علت چی میتونه باشه؟؟؟

  06/12/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   عدد 1 درصد غیرواقعی بنظر میرسد و عددهای 70 و 80 به واقعیت بیشتر نزدیک هستند. احتمالا شما دو بار کد آمارگیر را در صفحه قرار داده بودید و عملا با هر بازدید صفحه دو صفحه برای کاربر ثبت میشده است و همین مساله موجب شده ضریب خروج شما اینقدر پایین باشد.

   12/12/2018پاسخ...
 • دانلودی ها

  با گوگل انالیز انجام دادما

  05/03/2018پاسخ...
 • دانلودی ها

  سلام من روزانه بیش از 1 کا بازدید دارم . متوسط حضور هر فرد 1 دقیقه هست و بونس ریت 18 دارم و روز به روز داره بهتر میشه . ایا این امار مناسبه ؟ سایت دانلود دارم . و ایا در گوگل تاثیر مثبت داره ؟

  05/03/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بازدید روزانه شما تاثیری بر جایگاه در نتایج گوگل ندارد. بونس ریت ۱۸ درصد عالی است ولی کمی مشکوک بنظر میرسد زیرا معمولا این عدد بین ۳۰ تا ۶۰ است. ممکن است ایرادی در سیستم آمارگیر شما باشد.

   05/03/2018پاسخ...
   • دانلودی ها

    این امار رو از گوگل انالیز دریافت کردم عکسشو میزارم نگاه کنید و نظری بدید
    ***
    البته نمیدونم چرا حضور کاربر در سایت دچار افت شده و به 41 ثانیه رسیده

    05/03/2018
    • Websima

     سلام
     نمودار نشون میده که این افزایش بازدید طی ۷ روز اخیر اتفاق افتاده. این کاربران از طریق گوگل وارد سایت میشوند یا تبلیغات؟

     06/03/2018
 • ساعت دیواری

  واقعا ممنونم خیلی عالی بودش

  23/10/2017پاسخ...
 • آذین رو

  خیلی کامل و جامع توضیح داده بودید و واقعا مطلب مفید و کاربردی‌ای بود.

  16/10/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که محتوای این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده است. پیشنهاد میکنیم سایر مقالات وبسیما را نیز مطالعه کنید.

   16/10/2017پاسخ...
 • احسان

  سلام
  اگر با یک کلمه کلیدی که ربطی به حیطه کاری‌مان نیست در گوگل رتبه گرفته باشیم بهتر است آن کلمه را در مطلب‌مان حذف کنیم و fetch as google کنیم یا اینکه کاری به آن مطلب نداشته باشیم تا گوگل با دیدن ریزش مخاطب زیاد خودش ما را در آن کلمه از فهرست جستجو حذف کند؟

  05/10/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام احسان
   بهتر است آن کلمه یا محتوا را حذف کنید چون در جایگاه کلی سایت و تشخیص موضوع شما تاثیر منفی خواهد داشت.

   09/10/2017پاسخ...
 • حامد فرّی

  سایتتون و مطالبش فوق العاده است محیط کاربریش واقعا عالیه

  04/09/2017پاسخ...
 • طراحی سایت اختصاصی وردپرس

  سلام توضیحتون عالی بود..

  02/08/2017پاسخ...
 • حسین

  خیلی خوب توضیح دادین ، سپاس

  06/02/2017پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم دوست عزیز، موفق باشید

   10/02/2017پاسخ...
 • وحید

  مقاله ی خوب و آموزنده ای بود….اطلاعات کاربردی ام رو افزایش داد. : )

  07/01/2017پاسخ...
 • شارژک

  دقت Bounce Rate کدام بیشتر است؟

  Google Analytics
  Alexa

  31/12/2016پاسخ...
  • Websima

   بطور حتم دقت گوگل آنالیتیکز بیشتر است.

   02/01/2017پاسخ...
 • شارژک

  موفق و پیروز باشید…

  31/12/2016پاسخ...
 • محمد

  پس میشه گفت بونس ریت ربطی به این نداره که کاربر صفحه موردنظر رو یهو نبنده.باید کاربرا تو همون صفحه به صفحه های دیگه بازدید کنه تا بونس ریت پایین بیاد.واقعا بونس ریت واقعی مشخص نیست چجوری حساب میشه

  24/12/2016پاسخ...
  • Websima

   بله دقیقا. پس نرخ بونس ریت به تنهایی نمیتونه ملاک بد بودن سایت باشه و باید زمان حضور کاربر در اون صفحه رو هم مدنظر داشته باشیم. تصور کنید که وبسیما یک مقاله جدید منتشر کرده و لینک آن را از طریق خبرنامه برای کاربران خود ارسال کند، با ورود به این لینک کاربر مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده و از سایت خارج میشود. این مورد یک Bounce Rate محسوب میشود ولی عملا یک بازدید ارزشمند هم هست.

   27/12/2016پاسخ...
 • محمد

  با سلام بنده در سایتم تبلیغات زیادی داشتم از پاپ اپ تا اینتورک بونس ریت 65 درصد الان همه رو برداشتم سایت کاملا در دسترس و بهینه و مطالب کاملا اختصاصی و حرفه ای ولی خب بازهم در گوگل آنالیز بونس ریت رو 67 درصد میزنه .مشکل کجاست بونس ریت رو چجوری حساب میکنن مثلا کاربرا 10 ثانیه باید تو سایت بمونه تا بونس ریت ثبت نشه براش !!!

  23/12/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   کاربر باید در هر بازدید بیش از یک صفحه رو ببینه تا آمار Bounce Rate شما پایین بیاد.

   23/12/2016پاسخ...
 • دانلود فیلم دوبله فارسی

  مطلب مفیدی بود

  23/12/2016پاسخ...
 • ali

  سلام و درود خدمت مدیران
  بونس ریت سایت ما به علت تبلیغات پاپ آپ جهت پیشرفت به درصد بسیار بد 83 رسیده
  آیا احتمال این هست با بالاتر رفتن درصد بونس در الکسا گوگل مارو ایندکس نکنه یا خزنده ها از سایت ما رونده بشن – بدنبال مضرات اصلی هستم ؟
  ممنونم

  14/12/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   حتی اگر گوگل هم سایت شما رو فراموش نکنه مطمئن باشید که کاربرها این کار رو میکنند. تبلیغات پاپ آپ ضررش بیشتر از سودش هست

   15/12/2016پاسخ...
 • فروشگاه ارزون کده

  بانص من روی 87 درصد! نمیدونم چرا اینوری شده…

  05/12/2016پاسخ...
 • محمد

  سلام. الان دو روزه که سایت من بازدید کننده های خیلی زیادی از یه سایت به اسم lifehacker.com و همچنین یه شبکه اجتماعی به اسم reddit.com داره که باعث کاهش خیلی زیاده بانس ریت شده. میخواستم ببینم شما اطلاعی دارید که دلیل اینجور بازدیدکنندده ها چیه؟ ممنون از وقتتون

  03/12/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این سایت ها نمیتونن برای شما مشکلی ایجاد کنند فقط باعث میشن آمارهای شما غیرواقعی بشه. برای اینکار باید از فیلتر های موجود در گوگل آنالیتیکز استفاده کنید برای اینکه آمارهای این سایت برای شما نمایش داده نشه

   04/12/2016پاسخ...
 • محمد

  سلام و احترام
  از تاریخ Jun 12 تعداد بازدید از صفحه من طبق آمارگیر گوگل از 260 هزار بازدید تا به امروز که این دیدگاه رو ثبت میکنم به 380.000 هزار بازدید ارتقاء یافته
  و Bounce Rate سایت از همون تاریخ از 66.13 درصد به 38.34 درصد کاهش پیدا کرده
  این آمار خوبه یا بد ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

  28/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   خیلی خوبه، بررسی کنید ببینید چه صفحاتی بازدید بیشتری دارن و توی چه کلماتی جایگاه شما بهتر شده

   29/06/2016پاسخ...
 • علیرضا احمدی

  سلام و خسته نباشید
  لینکی که برای آمارسینا گذاشتین به صفحه 404 میره.

  ممنون از مطالب خوبتون.

  22/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز این سرویس مدتی هست که متوقف شده و پشتیبانی نمیشه

   25/06/2016پاسخ...
 • حافظ

  سلامی دیگر بر استاد وبمسیما

  برادر برچسب گذاری بیش از حد در داخل پست (به پست های دیگر) مضر هست؟

  من بعضی وقتا بیش از 10 بار در داخل پست بعضی از کلمات رو به دیگر پست ها لینک میدم.

  ؟؟؟؟

  ممنونم از شما

  13/05/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   سوالتون جواب همیشگی نداره. اگر این لینک دادن مفید بوده و به کاربر هم کمکی میکنه نه مشکلی نیست ولی اگر همینجوری الکی فقط لینک میذارید بهتر اینه که انجام ندید

   14/05/2016پاسخ...
 • حافظ

  سلامی دیگر

  خلاصه میگم : مثلا طرف یک سایتی داره با موضوع دانلود اهنگ. بعد در داخل اکثر پست هاش *دانلود اهنگ* رو به صفحه فرود لینک داده. شاید بیش از 2 بار.

  تا اینجا کاری ندارم. میدونم این کمک میکنه تا گوگل بهتر بتونه پیداش کنه. اما سوالم اینه طرف میاد اینو با یک رنگ متفاوت انجام میده. میخساتم ببینم این رنگ تفاوت ایجاد میکنه یا نه؟

  بعضیا هم بدون تغییر رنگ (همه نوشته ها سیاه هست مثلا) لینک میدن.

  07/05/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   تغییر رنگ تاثیر مثبتی نداره ولی همرنگ بودن تاثیر منفی داره! در این شرایط گوگل فکر میکنه که شما دارید لینک هارو مخفی میکنید و ممکنه که جریمه بشید

   10/05/2016پاسخ...
 • حامد

  آفرین اسحنت خودم هم به یه همچین چیزی فکر میکردم.
  راستی آخه هاستینگ چجوری میتونه تو موتور گوگل تاثیر بزاره خوب من فقط میزبانم رو تغییر میدم دیگه !!!!!!

  12/04/2016پاسخ...
  • Websima

   اگر هاستینگ خوب نباشه با قطعی های مداوم و سرعت پایین به سایت شما لطمه میزنه

   13/04/2016پاسخ...
 • حافظ

  سلام.
  واقعا ادم هنگ میکنه به این همه سخاوت مدیر وبسیما. ممنون خدا اجرت بده برادر.

  ما یه سایتی داریم Bia2Mah.ir که فقط دامنه اختصاصی داره و هاستینگ نداریم ، پیرو یکی از کامنت های بالا از کاربر maryam شما در جواب فرمودید اگر وبسیات شما در حال پیشرفت هست از وبلاگ فاصله گرفته و هاست بگیرید.

  ما روزانه 300 تا ورودی گوگل و حدود 360 آی پی یکتا در روز داریم به قول شما در حال پیشرفت هست. میخاستم بدونم چرا؟ چرا فرمودید باید از وبلاگ فاصله گرفت؟ چه مشکلاتی در اینده خاهد داشت؟ تاثیرات هاست چیه مگه؟

  11/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   شما لطف دارید.
   زمانیکه این تعداد از 300 به 3000 برسه شما متوجه میشید که این یک تجارت سودمند و هدفمند خواهد بود. در نتیجه شروع میکنید به اضافه کردن امکانات و بخش های جدیدی که کاربران از شما انتظار دارند. در این مسیر با محدودیت های زیادی مواجه میشید که ناشی از استفاده از سیستم های وبلاگ یا سایت سازهای رایگان است. در نهایت تصمیم میگیرید که یک سایت مستقل راه اندازی کنید ولی اون زمان هزینه انتقال برای شما خیلی زیاد خواهد بود چون ممکنه که جایگاهتون در گوگل را از دست بدهید.

   12/04/2016پاسخ...
 • مجید

  سلام عالی بود استفاده کردیم
  مرسی

  18/02/2016پاسخ...
 • حافظ

  سلام. ممنون از شما
  .
  سوال : بالا بودن Bounce Rate خیلی بده دیگه درسته؟
  پس چرا سایت های بزرگی همچون سافت98 ، Bounce Rate بالایی دارند؟
  .
  ممنون از شما

  18/01/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   احتمالا انقدر تبلیغات دارن کاربر به محض ورود خارج میشه!

   19/01/2016پاسخ...
 • محمد

  والا وقتی آمار روزانه را چک میکنم یه روز صفره یه روز دیگه 100. ولی خب میانگینش که درسته. ولی آخه تو هر تک روزم خودش میانگین بین 40 50 بازدید کنندس. به هر حال خیلی ممنون از وقتی که گذاشتین

  17/10/2015پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم دوست عزیز، بنظر نمیاد مشکل خاصی باشه

   17/10/2015پاسخ...
 • محمد

  ممنون از پاسختون
  ولی یکی از صفحاتی که این مشکلو داره صفحه اصلیه
  اونم طبق آمار گوگل آنالیز در روز 50 یا 60 بازدید کننده داره

  15/10/2015پاسخ...
  • Websima

   این اتفاق در یک روز خاص میافته یا کلا عددش همین هست؟ نمیدونم دلیلش چی میتونه باشه!

   17/10/2015پاسخ...
 • محمد

  با سلام و خسته نباشد
  می خواستم بدونم دلیل اینکه تو آنالیزور های مثل گوگل آنالیز دلیل اینکه bounce rate روزانه بعضی صفحه هارو بعضی روزا 0 درصد میزنه و بعضی روزا 100 درصد چیه؟
  واسه خیلی از صفحات سایتم درسته و اعداد منطقی میده ولی واسه بعضیاش همش یا 100 یا صفر
  با تشکر

  15/10/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   معمولا صفحاتی که بازدید کمی دارند به این شکل خواهد بود. مثلا یک بازدیدکننده داشته که بلافاصله خارج نشده (0) و یا بلافاصله خارج شده (100)

   15/10/2015پاسخ...
 • محمد

  سلام
  من از افزونه google analytic dashboard استفاده می کنم
  این افزونه برای هر صفحه bounce rate جدا می ده.
  آیا مفهومش اینه که وقتی مستقیم از طریق گوگل وارد اون صفحه می شوند، ضریب خروج چقدره؟
  ضریب خروج من برای صفحه اصلی خیلی بالاست (بالای 80 درصد) ولی واسه 2 تا از مهمترین صفحات سایتم زیر 25 درصده. آیا این مورد عادیعه؟

  06/09/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله اون عدد میگه که چند درصد کاربران بعد از ورود به اون صفحه بدون دیدن صفحه دیگه ای خارج میشن. اعدادی که گفتید برای اون دو صفحه عادی هستند ولی برای صفحه اصلی نه. این یعنی که صفحه اصلی شما مناسب نیست و موجب میشه که افراد سریع از اون خارج بشن

   07/09/2015پاسخ...
 • حسین

  چرا بونس ریت سایت من خوب نیست؟

  07/08/2015پاسخ...
  • Websima

   بونس ریت چیزی نیست که بتونیم از بیرون در موردش نظر بدیم، شما باید آمار سایت رو بررسی کنید و ببینید کاربران چقدر توی سایت میمونن، از چه صفحاتی سایت رو ترک میکنن و بطور کلی چقدر سایت براشون جذابه. در کنار همه اینها به سئو و بهینه سازی هم توجه کنید. گزارش GTMetrix سایت شما میگه که سرعت سایت اصلا خوب نیست و استانداردها رو رعایت نکردید.

   08/08/2015پاسخ...
 • محمد

  ممنون از مقاله مفیدتون
  یه سوال سوال داشتم.آیا استفاده از گوگل آنالیتیکس در سئو سایت موثره؟ظاهرا گوگل انکار میکنه اما منطقیه که گوگل تاثیر بده!

  06/07/2015پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز
   بنظرم گوگل راست میگه و تاثیری نداره. دلیلی هم نداره که تاثیر داشته باشه.

   06/07/2015پاسخ...
 • حسین زاغی

  آیا تبلیغات کلیکی مثل پاپ آپ باعث افزایش بونس ریس می شوذ

  03/06/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام، بله به صورت چشمگیری افزایش پیدا میکنه چون عموما بیش از یک صفحه از سایت مشاهده نمیشه

   06/06/2015پاسخ...
 • maryam

  سلام
  پاسخهایتان بسیار کامل و پربار بود
  آرزوی بهترین ها برای شما دارم
  تشکر

  24/05/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   خواهش میکنم دوست عزیز، موفق باشید

   24/05/2015پاسخ...
 • maryam

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتان
  1- لطفا بفرمایید ، برخی اذعان دارند که اگر کاربر وارد سایت شود و روی لینک ها کلیک نمایید، تاثیر مثبتی بر روی Bounce Rate خواهد داشت
  آیا این مسئله برای لینک های خروجی نیز موثر است و یا تاثیر منفی دارد(مثلا لینک خروج به یک سایت دیگر)
  2- دوم اینکه آیا لینک های داخلی به صفحات دیگر تفاوتی در باز شدن در پنجره جدید و یا همان تب دارد، یا نه ؟ ( Bounce Rate)

  3- کسی که یک وبلاگ دارد و آن را روی یک دامنه آی آر تنظیم نموده است، از نظر باید چه کار نماید
  به عنوان مثال من تمام لینک های داخل وبلاگ را(لینک های داخلی) به آدرس دامنه آی آر خود تنظیم و در پنجره جدید میباشد، آیا این مسئله باید به صورت دیگری اعمال شود.
  اصلا چه کاری میتوان انجام داد تا رتبه دامنه آی آر بدون تاثیر منفی در رتبه وبلاگ ، رشد نماید
  به عنوان مثال من یک وبلاگ دارم که رتبه الکسا آن زیر 200 هزار جهانی بود (آی آر هم حدود 600 هزار)- به مرور لینک های خودم را (داخلی) بر روی آی آر تنظیم کردم.
  در این میان قالب را نیز تغییر داده ام . اما در حال حاضر هر دو آدرس من رتبه ای بیش از یک میلیون جهانی پیدا نموده اند. وقتی مسائل را چک میکند، تایم و بازدید رشد داشته است و تنها Bounce Rate افزایش داشته است(بدتر شده است) (حدود 25%)

  اگر ممکن است در این باره به صورت مفصل راهنمایی نمایید. این در حالی است که دو نفر از دوستان من هم چنین مشکل را برای وب و دامنه اختصاصی دارند.

  آیا شما سئو به صورت تضمینی (برای رتبه گول هم انجام میدهید) ، هزینه آن را نیز …..

  با تشکر از پاسخ و نوشته های بسیار عالی شما

  22/05/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   1- دقیقا مفهوم bounce rate همین است. اگر کاربر پس از ورود به صفحه روی لینک داخلی دیگر کلیک کند ضریب خروج شما کاهش می یابد و نشان دهنده مفید بودن سایت شماست.
   2- تفاوتی نمی کند.
   3- بطور کلی هیچ محتوایی نباید از طریق دو آدرس متفاوت در دسترس باشد. حتی اگر لینک ها را تغییر دهید باز هم صفحات با آدرس وبلاگ موجود هستند. اگر کار شما در حال پیشرفت است و به آینده آن امیدوارید هرچه زودتر از سیستم های رایگان و وبلاگ دهی فاصله گرفته و بر روی هاست و دامنه اختصاصی فعالیت کنید. خرید دامنه برای وبلاگ به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست و مشکلات زیادی را در آینده برای شما ایجاد میکند.
   بنظر من کار رو بر روی وبسایت مستقل آغاز کنید و از وبلاگ خود برای بهبود و پیشرفت آن بهره بگیرید. داشتن هردو با محتوای یکسان مسیر اشتباهی است. پیشنهاد میکنم مقاله محتوای تکراری چیست را نیز مطالعه کنید.
   موفق باشید

   23/05/2015پاسخ...
 • Reza

  مطلب مفیدی بود. امیدوارم راه کارهای کاهش بونس ریت رو هم بنویسید

  19/05/2015پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم. ایده خوبیه حتما در موردش فکر میکنیم

   21/05/2015پاسخ...
 • مرتضی

  باتشکر از وبسیما، مطلب خوب و جامعی بود که به درد بنده خورد.

  27/04/2015پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز، موفق باشید

   28/04/2015پاسخ...
 • محمد

  با سلام
  میخواستم بدونم که برای سایت های نیازمندی که قاعدتا کابران به ایجاد محتوا میپردازند و عمدتا هم تکراری است (مثلا یک متن تبلغ را در ده سایت نیازمندی قرار میدهند) برای سئو سایت ایجاد مشکل میکند؟
  اگر بله راه حل مقابله با ان چیست؟؟

  21/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   بله مشکلاتی رو بهمراه خواهد داشت چون محتوای سایت شما به هر طریق تکراری میشه. شما باید سعی کنید نحوه نمایش اطلاعات وارد شده توسط کاربر رو در صفحه متفاوت از سایت های دیگه بذارید. به بیان بهتر باید ساختار ظاهری و کدنویسی سایت شما با بقیه متفاوت باشه تا کمی تفاوت حداقل ایجاد بشه.
   بهترین راه حل البته گذاشتن دستورالعمل برای مشتریان و اطلاع دادن به اونهاست که مطالبشون نباید تکراری باشه و شانس خودشون رو کم میکنه.

   21/12/2014پاسخ...
 • کارآفرین

  خیلی ممنون از مطلبتون! نکته خوبی بود.

  04/10/2014پاسخ...
 • حسین

  مطلب بسیار خوبی بود ، دونستن این نکات واقعا ارزش زیادی داره ، ممنون 🙂

  01/10/2014پاسخ...
 • SAEED

  سپاس جهت پاسختان.
  دیدگاهتون درسته، ولی من یک سایت کپی کار نیستم.
  پست های سایت من بیشتر مطالب فان و سرگرم کننده است در قالب، عکس، کلیپ، فیلم، جوک، شعر و…
  خب خودم که نمی تونم زایش کلیپ و فیلم داشته باشم و چیزی بسازم که هیچ جای دیگه ای نباشه.
  ولی چیزی که هست این هارو گلچین می کنم از فیسبوک و این ور و آن ور و کاملا اختصاصی با توضیحات و نوشته های خودم و در قالب نو و تازه اون هارو پست می کنم.
  یا هتا کلیپ هارو برخی شون رو خودم ویژه از تی وی ریکورد و آپلود کرده ام.
  می مونه یه دسته بسیار اندک که کپی کردم از جایی دیگه که اون ها نوشته های تخصصی هستند.
  مانند همین نوشته خوب این پست شما که هر چی کلنجار میرم با خودم نمی تونم بگذرم ازش.
  ولی پست هایی که عینا از جایی کپی کرده باشم شاید 2-3 درسد پست های سایت هم نشند.

  به هر روی سپاس گزارم از راهنماییتون. و باید بگم مشکل سایتم حل شد. از همون پاپ آپ لعنتی بود.
  دو هفته طول کشید تا اثرشو گذاشت وقتی هم غیر فعالش کردم درست دو هفته پس از اون به حالت پپیشینش بازگشت.
  پیروز باشید

  یک پرسش هم داشتم درباره پست تون:
  آی پی کاربرها دگرگون میشه پس چه جوری گوگل می فهمه دوباره اون بازدید کننده برگشته به سایت؟!

  27/08/2014پاسخ...
  • وب سیما

   خوشحالم که مشکل سایت شما برطرف شده.
   bounce rate به بازگشت دوباره کاربر مربوط نمیشه بلکه مهم اینه که توی هر بازدید چه تعداد از صفحات سایت شما رو بازدید میکنه. اگر فقط یک صفحه رو بازدید کنه و به صفحه دیگری وارد نشه bounce rate شما بالا میره.

   30/08/2014پاسخ...
 • SAEED

  درود

  ببخشید که وقتتون را می گیرم

  من یک پرسش یا در واقع راهنمایی از شما می خوام

  سایت من تا نزدیک به دو هفته پیش بسیار خوب در گوگل سرچ می خورد.روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ آی پی از گوگل برام میومد ولی ۴-۵ روزی میشه که این آمار به شدت پایین اومده نزدیک به ۲۰-۳۰- تا شده. و در کل آمار سایتم به شدت پایین اومده. چون بخش بزرگی از بازدیدهای سایتم از گوگل تامین میشدو

  و تنها تغییری که این چند روزه دادم استفاده از پاپ آپ در سایتم بود. دو هفته پیش بود که فعالش کردم.

  به نظر شما دلیل اینه یا دلیل دیگه ای داره؟

  و الان چکار باید بکنم که همان جایگاه پیشینمو در گوگل بتونم به دست بیارم.

  آیا روش هایی وجود داره در این زمینه.

  من غیر فعال کردم پاپ آپ رو ولی همچنان مانند روال پیشین است. البته ۲-۳ روزه که غیر فعال کردم.

  خواهش می کنم ازتون که پاسخ بدید… خیلی برام مهمه.

  با سپاس

  22/08/2014پاسخ...
  • وب سیما

   با سلام
   فعال کردن تبلیغات پاپ آپ بصورت گسترده ممکنه تاثیر منفی روی سایت شما بذاره ولی شما باید با دقت بیشتری عملکرد خودتون رو بررسی کنید. درسته که این تغییرات ناگهانی بوده ولی ممکنه ناشی از عملکرد شما رد یک یا دو هفته اخیر نبوده باشه و مجموعه ای از فعالیت های شما این نتیجه رو ایجاد کرده باشن.
   سوال اصلی اینه که چند درصد مطالب سایت شما واقعا اختصاصی هستن؟ و چقدر دارید محتوای موجود در اینترنت رو گسترش میدید؟
   جواب سوال خیلی ساده است؛ هیچی! با توجه به زمینه کاری شما خیلی بعیده که بتونید بصورت مرتب محتوا تولید کنید پس مجبور به کپی میشید. بنظرم یک بازنگری اساسی توی کار خودتون داشته باشید و وقت و انرژی تون رو هدر ندید.

   22/08/2014پاسخ...
 • SeoRankTools

  ماله سایت ما 17 درصد هستش . در الکسا این فاکتور قابل رویت هستش و دوستان میتونن ماله سایت خودشون رو در اونجا چک کنن .

  12/06/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز، من چک کردم در سایت الکسا این عدد رو برای شما 47 درصد اعلام کرده بود، البته برای این جور اطلاعات آماری الکسا مرجع مناسبی نیست و باید به آمارگیر سایت خودتون مراجعه کنید.

   12/06/2014پاسخ...
 • بهروز

  با سلام
  مطلب خیلی خوبی است من تا حالا فکر میکردم چگونه Bounce Rate را در آلکسا بالا ببرم
  ولی الان متوجه موضوع شدم
  با تشکر
  http://www.aramis-shop.ir

  13/01/2014پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز، موفق باشید

   13/01/2014پاسخ...
 • فاضل

  سلام
  واقعا مطالب خوبی در وبلاگ وبسیما منتشر میشه و به همین خاطر میخوام از شما تشکر کنم. کمتر سایتی توی ایران هست که چنین مطالب ارزشمندی رو در اختیار کاربران بذاره.

  سؤال: لینک زیر، اطلاعات سایت بنده در الکسا است. ضریب بازگشت سایت بنده چطوره؟ یعنی نسبت به قبل بهتر شده یا بدتر؟
  http://www.alexa.com/siteinfo/www.4moviez.org

  31/12/2013پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز، مرسی از توجه و نظر مثبت شما.
   27 درصد خیلی عدد خوبیه و ایده آل برای هر سایتی. البته آمار الکسا توی این زمینه خیلی دقیق نیست و بهتره که این عدد رو از سیستم آمارگیر خودتون محاسبه کنید. مقدارش نسبت به قبل بیشتر شده که خوب نیست ولی دلیلش میتونه بیشتر شدن بازدیدکننده های سایت و دقیق تر شدن آمار ارائه شده باشه.

   31/12/2013پاسخ...
   • فاضل

    ازتون ممنونم
    لطف کردید که به سؤال بنده پاسخ دادید

    02/01/2014
    • وب سیما

     خواهش میکنم دوست عزیز، پایدار باشید

     02/01/2014
 • طراحی سایت

  به نظر من از رنک هم مهمتره. واقعا باید زیر 10 در صد باشه

  19/11/2013پاسخ...
  • وب سیما

   البته زیر 10 درصد خیلی ایده آل خواهد بود ولی بطور مثال 20 یا 30 درصد هم هنوز آمار خیلی خوبیه

   20/11/2013پاسخ...
 • شهریار

  ممنون از مطالب مفیدی که قرار می دید. من می خواستم بدونم که اینا رو موتور های جستجو مثل گوگل از کجا می فهمن؟ مثلا اینکه کاربران چقدر در سایت می مونن و یا اینکه بعد از ورود دوباره هم بر می گردن و یا اینکه تو سایت می گردن روی یه لینک دیگه هم کلیک می کنن؟

  08/08/2013پاسخ...
  • وبسیما

   اگر بلافاصله به صفحه گوگل برگردن با توجه به آی پی متوجه میشه گوگل. فقط از این طریق میتونه گوگل متوجه Bounce Rate بشه ولی الکسا با توجه به کاربرهایی که تولبار دارن این اطلاعات رو جمع آوری میکنه.
   البته همه اینها در حالتیه که فرض کنیم گوگل واقعا از اطلاعات گوگل آنالیتیکز برای بررسی سایت شما استفاده نمیکنه چون در غیر اینصورت اطلاعات کاملی از اکثر سایتها در اختیار داره.

   08/08/2013پاسخ...
 • میترا

  این عدد برای سایت هایی که من اداره می کنم حول و حوش 36 است
  آیا این عدد مناسب است؟

  03/07/2013پاسخ...
  • وبسیما

   عدد 36 خیلی عالیه. چجوری عددش رو بدست آوردید و بازدیدکننده هاتون عموما از چه مسیری به سایت میان؟

   03/07/2013پاسخ...
 • حیدری

  مطلب مفیدی بود. ممنونم ازتون

  30/06/2013پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟