22019286مشاوره رایگان طراحی سایت

آموزش ویدیویی جامع الکسا برای اولین بار در ایران

آخرین دوره های آموزشی
/
گوگل وبسمتر با ظاهر و امکانات جدید

گوگل وبسمتر با ظاهر و امکانات جدید

جدیدترین امکانات و تغییرات گوگل وبمستر

ژانویه ۲۰۱۸ نسخه بتای ابزار گوگل سرچ کنسول یا همان Google Search Console Beta برای عده محدودی از کاربران منتشر شد. اکنون گوگل قصد دارد این نسخه را در اختیار تمام کاربران گوگل سرچ کنسول قرار دهد تا همه بتوانند به کمک این ابزار به راحتی سایت خود را برای موتور جست جوی گوگل بهینه کنند. این نسخه شامل قابلیت های جدیدی شامل search performance, Index Coverage, AMP Status و Job Posting خواهد بود.

هنوز تمام سایت ها به این پنل جدید دسترسی ندارند و حتی همه امکانات و بخش های آن رونمایی نشده است. گوگل به صورت کاملا تصادفی دسترسی برخی اکانت ها به این ابزار جدید وبمستر را ایجاد کرده و برای آنها ایمیل اطلاع رسانی ارسال میکند.

تا الان برخی از محبوب ترین امکان گوگل وبمستر مانند Search Analytics و Sitemap در پنل جدید در دسترس قرار گرفته اند و سایر امکانات نیز طی ماه های آینده به مرور اضافه خواهند شد. البته گوگل تنها به امکانات قبلی اکتفا نکرده و بخش های جدیدی را به این ابزار اضافه کرده است. تا زمانیکه انتقال ابزارهای وبمستر به صورت کامل انجام شود مدیران وب سایت ها میتوانند هردو پنل را همزمان در اختیار داشته باشند.

معرفی نسخه جدید google webmaster

نسخه جدید گوگل سرچ کنسول از پایه طراحی شده و بر اساس بازخوردهای دریافت شده از کاربران دچار تغییر و تحول اساسی شده است. قابلیت جدیدی در ابزار قرار گرفته که به کمک آن می توان گزارشات سایت را در درون سازمان به اشتراک گذاشت، با این کار همکاری میان افرادی که بر روی یک سایت فعالیت میکنند آسان تر خواهد شد.

قبلا سری مقالاتی در زمینه آموزش گوگل وبمستر منتشر کرده ایم که حالا به نظر میرسد باید موج جدیدی از آموزش های این ابزار قدرتمند را برای شما تهیه کنیم.

امکانات جدید گوگل وبمستر

در نسخه جدید گوگل وبسمتر تغییرات ظاهری بسیاری مشاهده میشود که نتیجه بازنویسی این ابزار براساس فریم ورک Material Design هستند. همچنین امکانات جدیدی به برخی از ابزارهای قبلی اضافه شده و ابزارهایی برای اولین بار توسط گوگل معرفی شده اند. در این بخش مهمترین تغییرات را با هم بررسی میکنیم.

ابزار Search Performance در گوگل وبمستر

یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین ابزارهای گوگل وبمستر بخش Search Analytics است که به شما کمک میکند جایگاه سایت در کلمات کلیدی مختلف و میزان جستجوی ماهانه و روزانه این کلمات را به دست آورید. در نسخه جدید ابزاری با نام Search Performance معرفی شده که عملا نسخه جهش یافته ای از همان ابزار Search Analytics با ظاهری زیباتر و کارایی بهتر است.

تغییرات گوگل وبمستر در بخش search anlytics

مهمترین تغییر سرچ کنسول در این بخش اضافه کردن بازه های زمانی طولانی تر و ابزارهای گزارش گیری دقیق تر است. در نسخه پیشین شما تنها اطلاعات جمع آوری شده طی ۳ ماه اخیر را در دسترس داشتید ولی در این رونمایی جدید میتوانید گزارشات ۶ ماه، یک ساله و حتی به اندازه عمر دامنه خود داشته باشید. یعنی تمام اطلاعات جمع آوری شده از ابتدای ثبت سایت در گوگل وبمستر در اختیار شما خواهند بود و دیگر محدودیت زمانی برای بررسی آنها ندارید.

گوگل اعلام کرده است که این اطلاعات در Search Console API نیز در دسترس خواهند بود، این اتفاقات به این معنی است که به زودی ابزارهای متنوعی برای آنالیز و تحلیل این اطلاعات توسط طراحان و کدنویسان تهیه و منتشر خواهد شد.

Index Coverage ابزاری قدرتمند برای بررسی وضعیت ایندکس صفحات

ابزار index coverage را میتوان یک جایگزین ایده آل برای دو ابزار ناکارآمد و کهنه Index Status و Crawl Errors در گوگل وبمستر دانست. این ابزار به شما نشان میدهد چه صفحاتی از سایت شما توسط گوگل ایندکس شده اند و چه صفحاتی از سایت شما توسط ربات های گوگل بررسی شده و ایندکس نشده اند. برای هر آدرس در سایت خود میتوانید دلیل عدم ایندکس را مشاهده کنید.

بررسی وضعیت ایندکس صفحات در گوگل وبمستر با استفاده از index coverage

اگر دسترسی به صفحه از طریق فایل Robots.txt محدود شده باشد، به صفحه دیگری ریدایرکت ۳۰۱ شده باشد و یا به کلی خطای ۴۰۴ نمایش دهد در این بخش به شما اعلام خواهد شد. بخشی از مهمترین امکانات index Coverage به شرح زیر است:

 1. وقتی ربات های گوگل مشکلی را در سایت شما مشاهده کنند، آدرس آن صفحه در ابزار نمایش داده می شود. با کلیک بر روی URL هایی که دارای اشکال هستند، صفحه جدید page details نمایان شده که عامل بروز مشکل را به کاربر نشان داده میشود. در همین صفحه دکمه های میانبر برای رفع ایرادات و اعلام تغییرات به گوگل قرار داده شده است.
 2. رفع ایرادات معمولاً تیم های مختلفی را درگیر خود می کند. به عنوان مثال آنالیزور سایت ممکن است ایرادی را مشاهده کند که باید به تیم فنی گزارش داده شود. این ابزار جدید به شما امکان میدهد در هر مرحله از گزارش گیری که هستید با استفاده از دکمه Share دیگر همکاران خود را مطلع کنید. همچنین پس از پایان کار میتوانید قابلیت share را غیرفعال کنید.
 3. یکی از بزرگترین مشکلات مدیران هنگام کار با ابزار Crawl Errors نمایش خطاهای تکراری و برطرف شده در پنل گوگل وبمستر است. در نسخه جدید هر زمان که گزینه Validate Fix را بزنید گوگل به سرعت صفحه را بررسی کرده و در صورت رفع مشکل به شما اطلاع میدهد.
 4. ابزار Index Coverage مستقیما با نقشه سایت شما در ارتباط خواهد بود و شما میتوانید با استفاده از فیلترهای این ابزار تنها آدرس هایی که در نقشه سایت شما وجود دارند را آنالیز کنید. این ابزار نوید یک ارتباط منطقی و درست میان بخش های مختلف گوگل وبمستر را میده که میتواند کمک بزرگی به مدیران وبسایت ها برای شناسایی و رفع مشکلات باشد.
اصلاح خطا در گوگل وبمستر جدید به صورت لحظه ای انجام میشود.

Search Enhancements ابزاری برای بررسی AMP و Job Posting

در نسخه جدید گوگل سرچ کنسول گزارشات جدیدی اضافه شده که به شما در بهبود Search Enhancements از جمله AMP و Job Postings کمک خواهد کرد (قابلیت های دیگری هم در آینده نزدیک اضافه خواهند شد). این گزارشات جزئیات دقیق اختلالات یا مشکلاتی را که گوگل آنها را پیدا کرده در اختیار کاربر می گذارند. علاوه بر قابلیت هایی که در Index Coverage به آنها اشاره شد، دو قابلیت جدید هم در این بخش اضافه شده است.

آموزش search enhancement در گوگل وبمستر
 1. قابلیت اول، گزارشات لحظه ای تأیید رفع مشکل هستند که با سرعت در اختیار کاربر قرار خواهند گرفت. با کلیک روی دکمه validate fix چندین تست در آن واحد انجام می شوند. اگر وب سایت این تست ها را با موفقیت پشت سر نگذارد، سریعاً اخطاری به کاربر ارسال خواهد شد. پس از بررسی یک آدرس، فرآیند آنالیز بر روی صفحات دیگر سایت ادامه می یابد.
 2. همچنین در صورت رفع مشکل، در صفحه validation log لیست صفحاتی که مشکل آنها برطرف شده است به شما نشان داده میشود. علاوه بر این URL هایی که تست را با موفقیت پشت سر نگذاشته و یا همچنان روی آن ها تست انجام می شود به کاربر نشان داده می شوند. این بخش به شما کمک میکند از صخت عملکرد خود و تغییرات انجام شده در کدها مطمئن شوید.

مشابه گزارشات AMP، قابلیت جدید گوگل سرچ کنسول گزارش job posting را در اختیار کاربر قرار خواهد داد. البته این قابلیت در حال حاضر در بعضی کشورهای خاص در دسترس است و هنوز برای ایران فعال نشده است. Job Posting سرویس جدید گوگل است که به شما اجازه میدهد برای فرصت های شغلی نشانه گذاری Schema انجام داده و ظاهری متفاوت در نتایج گوگل داشته باشید.

تغییرات در سرچ کنسول همچنان ادامه دارد

هنوز ابزارهای زیادی هستند که به نسخه جدید سرچ کنسول اضافه نشده اند و اصلا بعید نیست که گوگل ابزارهای شگفت انگیز جدیدی نیز به آنها اضافه کند. اگر در کارگاه آموزش گوگل وبمستر وبسیما شرکت کرده باشید میدانید که تا همینجا مشکلات و ایرادات بسیاری در پنل گوگل وبمستر شناسایی و برطرف شده اند که به ما کمک میکند روند مدیریت و بهینه سازی سایت را سریعتر و دقیق تر انجام دهیم.

تجربه خود از کار با این ابزار جدید را با ما در میان بگذارید و اگر هنوز این ظاهر جدید را تست نکرده اید به صفحه نسخه جدید گوگل وبمستر مراجعه کنید تا آخرین تغییرات را خودتان مشاهده کنید.

Review: 4.17 - "گوگل وبسمتر با ظاهر و امکانات جدید" by , written on 24/01/2018

نسخه جدید گوگل سرچ کنسول با نام Google search console beta از پایه طراحی شده و بر اساس بازخوردهای دریافت شده از کاربران دچار تغییر و تحول اساسی شده است.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
14
 • حمید نیازی

  سلام خسته نباشید تیم همیشه عالی وب سیما.
  بنده دنبال پست های منتشر شده سایتم توی صفحات گوگل که میگردم متوجه میشم اکثر لینک ها فقط مربوط به یک پست هست برای مثال من “پست شماره 3” رو سرچ می کنم و گوگل در اکثر سرچ های مختلف فقط لینک “پست شماره 1” رو توی گوگل سرچ نشون میده.
  ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر.

  13/02/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   سوال شما کمکی گنگ است و نمیتوان به این شکل نظر داد. احتمالا موضوعات و محتوای این مطالب بسیار به هم شبیه است و گوگل یکی از آنها را انتخاب کرده است.

   14/02/2018پاسخ...
 • MOHSEN RABIYAN

  با سلام و وقت بخیر
  ما یک وب سایت فروشگاهی هستیم که تقریبا 4100 صفحه در گوگل وب مستر سابمیت شده ولی در قسمت سایت مپ سرچ کنسول جدید فقط 260 صفحه از این 4000 صفحه را سابمیت نشان می دهد که تقریبا 3800 صفحه
  هستند که من در کد منبع صفحه را چک کردم Submitted URL not selected as canonical وجود دارد من واقعا نمی دانم که مشکل این صفحات که بخش اعظم سایت ما را تشکیل می دهند را
  . چگونه باید حل کنم

  12/02/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای بررسی این مورد باید به یکی از صفحات سایت شما دسترسی داشته باشیم. قبل از هرچیز بررسی کنید که آیا این صفحات ایندکس شده اند یا نه. برای اینکار قبل از آدرس صفحه عبارت site: را قرار داده و در گوگل جستجو کنید.

   12/02/2018پاسخ...
   • MOHSEN RABIYAN

    مثلا این صفحه
    ***

    12/02/2018
    • Websima

     آدرسی که شما فرستادید مشخصا وجود نداره و خطای ۴۰۴ میده. باید بررسی کنید ببینید این صفحه رو چطور گوگل پیدا میکنه و از کجا لینک شده.

     12/02/2018
 • مهسا جلیلیان

  سلام من سرچ کنسول جدید رو داشتم بررسی میکردم ولی متوجه شدم که مال من گزینه Validate Fix رو نداره دلیلش چیه؟

  10/02/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   زمانیکه روی یکی از خطاها کلیک میکنید صفحه جدیدی باز میشود که در آن گزینه Validate Fix نمایش داده میشود.

   11/02/2018پاسخ...
 • محسن محمدیان

  با سلام و عرض ادب و احترام
  واقعا ممنون بابت این آموزش یه سوال داشتم که ممنون میشم اگر،اگر توضیح کاملی در مورد Excluded هم بدید. که چطور میشه بتونیم این صفحات رو که حذف شدن رو دوباره به نتیجه ی مطلوب برسونیم.
  اصلا منظوره گوگل از حذف شدن آدرس ها در Excluded چیه؟
  آیا راه حلی هست که وبسیما بیان کنه؟

  10/02/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این صفحات به دلایل مختلف توسط گوگل ایندکس نشده اند و معمولا بهتر است که ایندکس نشوند. اینها آدرس هایی در سایت شما هستند که ریدایرکت شدند یا ۴۰۴ هستند یا با استفاده از robots.txt دسترسی گوگل به آنها مسدود شده و یا حتی صفحاتی هستند که با آدرس دیگری همان صفحه را نمایش داده اند و در نتیجه بهتر است که ایندکس نشوند.

   10/02/2018پاسخ...
 • محمد ایرانی

  وقت بخیر

  داخل وب مستر جدید یک سری یو آر ال ها در این قسمت
  Discovered – currently not indexed
  و یک سری یو آر ال ها در این قسمت هست
  Crawled – currently not indexed

  تفاوت این دوتا چی هست ؟

  07/02/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام
   گوگل برای ایندکس هر صفحه سه مرحله دارد. شناسایی (Discover)، بررسی (crwal) و ایندکس
   برخی صفحات شما شناسایی شدند ولی هنوز بررسی نشدند.

   08/02/2018پاسخ...
 • رحیم مرادی

  سلام خسته نباشید
  من یه سایت سیستم وبلاگدهی دارم ادرس اصلی سایت رو تو وبمستر ثبت کردم ولی فقط اطلاعات ادرس اصلی رو نشون میده چطوری میتونم تنظیماتی انجام بدم که آمار و اطلاعات همه وبلاگها رو نشون بده؟

  24/01/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   شما میتونید مستقیما هر زیر دامنه رو به صورت مجزا توی وبمستر ثبت کنید.

   25/01/2018پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟