74038000مشاوره رایگان طراحی سایت
سئوی منفی چیست؟

سئوی منفی چیست؟

سئوی منفی چیست و چقدر نگران کننده است؟

اخیرا صحبت های زیادی پیرامون سئوی منفی یا همان negative SEO در فضای وب جهان و ایران صورت گرفته است. البته مفهوم سئوی منفی چیز جدیدی نیست ولی به تازگی و با سیاست های گوگل پررنگ تر از قبل شده است. به راستی سئوی منفی چیست؟ چگونه میتوان تشخیص داد که بر روی یک سایت Negative SEO انجام شده و چگونه میتوان از آن پیشگیری کرد؟

فعالیت های سئو را میتوان با فیلم خوب، بد، زشت شبیه سازی کرد، فعالیت هایی مفید مثل تولید محتوای اختصاصی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، رعایت اصول بهینه سازی و نقشه سایت را خوب می نامیم، فعالیت هایی مانند ارائه محتوای کپی از سایت های دیگر، خرید بک لینک و برچسب گذاری های اشتباه را بد می دانیم و در نهایت سئوی منفی در فضای رقابتی حقیقتا زشت است!

پادکست

 

بررسی سئوی منفی و اثرات آن

در این مقاله از وبسیما قصد داریم ابعاد گوناگون سئوی منفی و روش های پیشگیری از آن را به شما معرفی کنیم.

سئوی منفی چیست؟

هر زمان شخصی تلاش کند که جایگاه شما را در نتایج جستجوی گوگل پایین بیاورد و از این طریق بازدید سایت شما را کاهش دهد در حال انجام سئوی منفی است. سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو هدفی جز بهبود جایگاه شما در کلمات کلیدی مشخص و جذب بازدیدکننده از متورهای جستجو ندارد، سئوی منفی فعالیت هایی عموما خارج از مجموعه شماست برای مقابله با موفقیت تان!

آیا سئوی منفی واقعا وجود دارد؟

همه به خوبی می دانیم که مطالبق با الگوریتم های گوگل اگر به خرید و فروش و یا تبادل لینک بپردازیم جریمه خواهیم شد. این اتفاق ممکن است از طریق جریمه دستی گوگل و یا الگوریتم پنگوئن برای سایت بیافتد. در نتیجه اگر لینک هایی که برای سایت خود کسب میکنیم میتوانند مشکلاتی بهمراه داشته باشند پس لینک هایی که دیگران به سایت ما نیز میدهند از این قاعده مستثنی نیستند، اینجاست که سئوی منفی وارد میشود.

گوگل در صحبت های خود نسبت به سئوی منفی بسیار محتاط است و تا جایی که بتواند وجود آن را نفی میکند. در گوگل صفحه ای وجود دارد که قوانین اصلی خود را معرفی کرده است، تا قبل از سال 2003 در جمله ای نوشته شده بود “هیچ راهی وجود ندارد که رقیب شما جایگاهتان را در گوگل به خطر بیاندازد یا شما را از ایندکس خارج کند.

سئوی منفی قبل 2003

ولی در ژانویه 2003 یک عبارت “تقریبا” به ابتدای این جمله اضافه شد که از اولین نشانه های سئوی منفی در اینترنت می باشد.

نظر گوگل درباره سئوی منفی

 

مسلما منظور گوگل در آن زمان تایید سئوی منفی و استفاده از لینک های مخرب برای مقابله با رقیبان نبوده ولی نشانه هایی از تلاش افراد برای سئوی منفی دیده بوده است. در آن زمان برای سئوی منفی، بیشتر از طریق دستکاری فایل robots.txt و یا هک کردن سایت ها مشکلاتی ایجاد میکردند.

ولی در مورد لینک سازی چطور؟ آیا گوگل تاکنون به آن اشاره داشته است؟ در سال 2007 مت کاتس در مصاحبه ای با Forbes اعلام کرد که “از بین بردن جایگاه یک رقیب در نتایج گوگل با استفاده از لینک های مخرب غیر ممکن نیست ولی بسیار مشکل است. ما همواره تکنیک های جدید را دنبال میکنیم و به سرعت پادزهرهایی برای هرکدام تهیه خواهیم کرد.”

در سال 2012 و بعد از معرفی اولین نسخه از الگوریتم پنگوئن که به قصد مبارزه با لینک سازی ها غیر طبیعی بوجود آمد، صحبت ها پیرامون سئوی منفی و استفاده از لینک های مخرب برای رقبا نیز شدت بیشتری گرفت، یک نگاه ساده به آمار جستجوی عبارت Negative SEO در آن زمان نشان دهنده توجه وبمستران به این مسئله می باشد.

تعداد جستجو برای عبارت سئوی منفی

در اکتبر 2012 و با ارائه ی نسخه جدید پنگوئن، ابزار جدید در وبمستر گوگل با نام disavow tool معرفی شد. این ابزار به وبمستران اجازه میداد تا لینک هایی که از نظر خودشان برای سایت مناسب نیستند را به گوگل معرفی کنند تا در رتبه بندی نتایج آنها را در نظر نگیرد.

مت کاتس اعلام کرد که بیشتر سایت ها نیازی به استفاده از این ابزار نخواهند داشت ولی کسانی که وابستگی مالی زیادی به اینترنت و سایت خود دارند باید از هر روشی برای نگهداری آن استفاده کنند. در این زمان سئوی منفی کم کم به رسمیت شناخته شده بود و سایت های گوناگونی بدون آنکه دلیل شکست خود را بدانند با افت ناگهانی جایگاه در نتایج گوگل مواجه میشدند.

البته در این میان گزارش های بسیاری از سئوی منفی به وبمستر گوگل میرسید که در عمل با بررسی بیشتر مشخص میشد دلیل این نتایج سئوی منفی نبوده است، همین مسئله موجب شده که گوگل همچنان در برابر وجود چنین روش هایی مقاومت کرده و راهکار مناسبی برای آن ارائه ندهد. پس قبل از هرچیز باید دقیقا بدانیم که چه زمانی دچار سئوی منفی از طرف یکی از رقیبان خود شده ایم.

نشانه هایی از سئوی منفی برای سایت شما

نشانه هایی وجود دارد که یک وبمستر میتواند از طریق آنها رفتارهای مشکوک دیگران برای ایجاد سئوی منفی در سایت خود را شناسایی کند، برای اینکار شما باید ابزارهای مدیریتی مناسبی مانند وبمستر گوگل و یک آمارگیر دقیق و قدرتمند را در اختیار داشته باشید. نمونه هایی از این نشانه ها به شرح زیر است:

 • لینک به سایت شما از انجمن و فروم های خارجی.
 • دریافت تعداد زیادی لینک از دامنه های عجیب با آدرس هایی مانند .ru .cz .pl .biz و غیره. همه ی این لینک ها غیرطبیعی نیستند ولی برای یک سایت ایرانی دریافت بک لینک زیاد از این گونه آدرس ها کاملا غیرطبیعی خواهد بود.
 • تعداد زیادی بک لینک از وبلاگ های غیر مرتبط و گوناگون.
 • لینک هایی با متن یکسان و از چند دامنه مشخص، بعنوان مثال در عبارتی مشخص لینک سایت شما در فوتر و سایدبار (در عمل همه ی صفحات سایت) چند سایت نامعتبر قرار داده شده باشد.
 • دریافت بک لینک از سایت های غیراخلاقی، سایت های شرط بندی و مشابه آنها.

نکته مشترک میان همه موارد بالا، بی ارزش و اعتبار بودن آنها و از همه مهمتر قیمت پایین این گونه لینک ها می باشد. بطوریکه رقیب شما میتواند با هزینه ای اندک تعداد زیادی لینک نامناسب به سایت شما سرازیر کند.

البته بیشتر سایت های ایرانی نیازی به نگرانی در این باره ندارند و درآمد آنها از اینترنت به قدری بالا نیست که رقیبان برای سرنگون کردنشان هزینه کنند ولی زمانیکه صحبت از تجارت های پردرآمد و رقابت های سنگین میشود همه چیز تغییر خواهد کرد!

در این میان مواردی مشاهده میشود که افراد به دست خود تکنیک های سئوی منفی را روی سایتشان انجام میدهند! تبلیغات مختلف برای فروش تعداد زیادی لینک با پیج رنک های 2 و 3 در ازای قیمت پایین در واقع بدترین دام برای یک وبمستر است. به جای جمله ای مانند ‘خرید 50 لینک رنک 2 فقط 100 هزارتومن’ باید بخوانید ‘با 100 هزارتومن سایت خود را نابود کنید’.

آیا شما هم تا کنون با بکارگیری تکنیک های اشتباه و مخرب موجب آسیب زدن به سئوی سایت خود شده اید؟ و یا متوجه رفتارهایی مانند سئوی منفی از طرف رقیبان خود شده اید؟

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
98
 • حمیدرضا

  با سلام.مطالبتون عالین و واقعا از مطالب خوبتون استفاده میکنم.فقط یه پیشنهاد برا سایت خوبتون دارم.اگه میتونستین زمانی که یه مطلب رو در زمینه سئو سایت ایجاد میکردین.برای هر مطلب ,مطلب پیش نیازش رو هم قرار میدادین تو پست خیلی خوب میشد.به هر حال بازم ممنونم از سایت پر محتواتون
  خوشحال میشم به منظور جبران مطالب خوبتون ثبت رایگان آگهی در سایتم *** رو پیشنهاد کنم.البته اگهی ویژه رو به صورت رایگان براتون در نظر میگیریم.

  17/08/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   از پیشنهاد شما بی نهایت سپاس گزاریم. در نسخه جدید وبسیما برنامه های خوبی برای کاربران داریم

   23/08/2017پاسخ...
 • محمد

  سلام. ممنون از مقاله خوب تون. من یک دامینی رو به گوگل disavow کردم، ولی با اینکه یک هفته گذشته ، باز هم توی قسمت link to you site وبسمتر ، این سایت رو مشاهده میکنم ! وقتی disavow میکنیم از کجا باید بفهمیم واقعا گوگل کارشو انجام داده و اون بک لینک ها رو نادیده گرفته برای سایت مون ؟
  هیچ اطلاعیه ای مبنی بر نادیده گرفته شدن نمیاد! فقط همون اطلاعیه اول میادش که ما فلان دامین رو به disavow link معرفی کردیم

  12/11/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بخش links to your site بصورت لحظه ای آپدیت نمیشه و خیلی طول میکشه تا این بخش مطابق با آخرین تغییرات لینک سازی شما بشه. نگران این موضوع نباشید

   13/11/2016پاسخ...
 • حسین اسدزاده

  سلام
  آیا روشی هم برای حذف این بکلینک ها هست؟

  04/11/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله میتونید از ابزار disavowtool استفاده کنید

   05/11/2016پاسخ...
 • قیمت خانه

  سلام
  ممنون از مطلب مفید و کاربردیتون.
  موفق باشید.

  19/08/2016پاسخ...
 • یاسین خرم روز

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون
  یک سوال راجب سئو منفی داشتم اینه که یه مطلب خاص توی مثلا داخل 200 وبلاگ کپی بشه تمام اون وبلاگ ها اون مطلب رو به سایت خاصی لینک کنند ایا این کار موجب سئو منفی میشه؟

  08/08/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   نمیشه به قطعیت گفت ولی بنظرم میشه

   10/08/2016پاسخ...
 • احسان

  سلام
  این مقاله مثله بقیه ی مطالبتون عالی بود
  ی سوال
  سایت من هم مثله خیلی از سایت های دیگه از شر اسپمر ها درامان نیست
  آیا باید درگوگل وبمستر این سایت هارو معرفی کنم یا خیر؟
  ممنون

  07/07/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته. تقریبا کاری نمیتونید بکنید مگر اینکه صبر کنید تا گوگل شناسایی و حذفشون کنه. تا اون زمان سعی کنید تو محتوای مطالب نام و لینک سایت خودتون رو قرار بدید که حداقل منبع مطلب داخل محتوا ذکر بشه

   08/07/2016پاسخ...
 • علی 1377

  سلام. جدیدا گوگل گفته تو رتبه بندی میزان گلیک روی عنوان ها تاثیر به سزایی داره در رتبه بندی نتایج سایتها که یه جور سئوی مردمی هست این روش. حالا ما بیام 200 نفر ایرانی رو بگیم تو گوگل جستجو کنن و روی عنوان سایت ما در نتایج کلیک کنند هم سئوی منفی شناخته میشه؟؟ این راه های مردمی مثله همین که مثال ردم و یا شبکه های اجتماعی و لایک ها زیاد هم منطقی نیست.

  و یه سوال دیگه که داشتم از شما که در زمینه سئو بروز هستید این بود که روش سئوی مردمی در الگوریتم های جدید گوگل داره بیشترو بیشتر میشه؟؟ پیش بینی شما جچیه درباره این قضیه.
  با تشکر از سایت کاملتون

  10/04/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بله این مسئله از قبل بوده و هر روز هم تاثیر رفتار کاربران بیشتر میشه. ولی واقعا میشه 200 نفر رو پیدا کرد که در روز سایت شما رو جستجو کرده و اون رو برای نمایش انتخاب کنند؟ و البته باید این افراد متغیر باشند چون افراد زیادی هم هستند که جستجو میکنند و سایت شما رو انتخاب نمیکنند!

   11/04/2016پاسخ...
 • رضا

  سلام
  هیچ راه و روشی نیست به گوگل گزارش دهیم که رقبا از لینک های مشکوک و منفی استفاده میکنند؟ اینجوری که نمیشه من طبق قوانین درست سئو کار کنم و گوگل اهمیتی نده و رقبا باز در صدر باشند

  06/09/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   یادمه یه بار برای اون هم فرمی دیدم توی گوگل ولی بعید میدونم که خیلی رسیدگی بشه چون این فرم ها باید بصورت دستی در گوگل بررسی شوند.

   07/09/2015پاسخ...
 • alisp59

  خیلی ممنون از توضیحاتتون

  20/08/2015پاسخ...
 • محمد

  سلام من در زمینه تجهیزات پزشکی سایت دارم و سعی میکنم موارد سئو را رعایت کنم یکی از رقبا که جهش خوبی داشت و توانست به سرعت در رتبه اول قرار گیرد فکر من را مشغول کرد و تحقیق کردم ومتوجه شدم که با کمک یک شرکت طراحی سایت لینک با کلمات کلیدی خودش را در تعداد زیادی از سایت ها به صورت مخفی قرار داده طوری که در صفحه سایت مشخص نیست ایا این روش درست هستش یا نه؟
  چرا تابحال گوگل هیچ عکس العملی نشان نداده و روز به روز این سایت پیشرفت میکند؟
  ایا گوگل واقعا برخورد میکند؟
  من توانستم یکسری از سایت های که این سایت بک لینک مخفی تولید کرده پیدا کنم ایا میتوانم به گوگل گزارش بدم؟
  با تشکر

  10/07/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   این روش ها برخلاف قوانین گوگل است و وظیفه الگوریتم پنگوئن مقابله با چنین سایت هایی است. شما نمیتونید خیلی اطلاع رسانی خاصی به گوگل در این زمینه بکنید ولی با گذشت زمان الگوریتم های گوگل متوجه این فریب میشن و اون سایت رو جریمه خواهند کرد. زمان همه چیز رو حل میکنه.

   11/07/2015پاسخ...
 • ماری

  سلام. من یه دامنه خریدم که توی وب مستر هم ثبتش کردم بعد اون بهم خطا هایی میداد خطا های 404رو بهم میده . من تعجب میکنم من دامنه رو تگ زنی نکرده بودم .ولی گوگل این تگ ها رو از کاج پیداکرده خدا میدونه .

  05/07/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   دامنه قبلا استفاده شده بوده و سیستم دیگه ای روش ثبت بوده؟ ممکنه این صفحات از قبل ایندکس شده باشن. یا ممکنه سایت شما مشکلاتی در کدنویسی داشته باشه که این گونه آدرس ها رو ایجاد میکنه.

   06/07/2015پاسخ...
 • داک کده

  ممنون عزیز عالی بود

  26/05/2015پاسخ...
 • محمد

  اگر مطالب این صفحه درست باشه هر کسی میتونم به راحتی سایت های صفحه اول گوگل رو نابود کنه. به نظر شما این قضیه از نظر گوگل منطقیه؟؟؟
  سایتهایی هستند که کافیه شما لینک وب سایت مد نطرتون را داخل ان قرار بدید و 3000 تا بک لینک به سایت شما وصل میشه

  03/05/2015پاسخ...
  • محمد

   اگر مطالب این صفحه صحت داشته باشه ، هر کسی به راحتی میتونه سایت رقیبش و نابود کنه.
   کافیه لینک آدرس یک وب سایت و داخل وب سایت های بک لینک بگذارید تا در عرض چند دقیقه هزاران لینک به اون سایت وصل بشه
   یا به قولی ولخرجی بکنیم و براش از این لینک های پیج رنک 2-3 بخریم
   ولی !!!! به نظر شما این مسئله میتونه برای گوگل منطقی باشه؟؟؟؟!!!!

   03/05/2015پاسخ...
   • وب سیما

    گوگل خودش خیلی تلاش میکنه که منکر وجود چنین باگی در الگوریتم هاش بشه، هیچ تایید مشخصی هم برای این سیستم ارائه نکرده ولی ابزارهایی برای مقابله با اون معرفی کرده مثل disavow tool

    03/05/2015
  • وب سیما

   البته به همین سادگی هم نیست ولی خب به همین دلیل اسمش رو گذاشتن سئوی منفی

   03/05/2015پاسخ...
 • یاشار

  با سلام دوست عزیز من یه سوالی داشتم ؟
  اینکه وقتی میخوایم لینک سازی انجام بدیم یا همون لینک بیلدینگ انجام بدیم
  فاصله ی زمانی اینکار چطور باید باشه ؟
  من هیچ جا راجع به فاصله زمانی در لینک بیلدینگ تو مقاله های ایرانی پیدا نکردم
  ممنون میشم یه توضیح کوتاهی در این باره بگید.

  23/04/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   خب این خیلی به مورد بستگی داره، مهم اینه که طبیعی باشه روندش. پیشنهاد میکنم مقاله لینک سازی غیر طبیعی رو مطالعه کنید.

   23/04/2015پاسخ...
 • پانته آ

  سلام
  من 2 تا سوال در مورد استفاده از ساب دامین داشتم.
  اگر ساب دامین مطالب مشابه دامنه اصل داشته باشه البته نه کاملا یکسان، آیا تأثیر منفی روی سئوی سایت داره ؟ منظور این که ممکنه اسپم بشه توسط گوگل؟
  اگر ساب دامین را به دامنه اصلی منتقل کنیم چه مدت طول میکشه تا ایندکس بشه؟
  متشکرم

  19/04/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   گوگل به زیر دامنه های بصورت یک سایت مستقل نگاه میکنه، اگر کپی باشهه خب هر دو سایت ضربه میخورن ولی اگر محتوای متفاوتی نداشته باشه هرکدوم میتونن جایگاه خودشون رو در زمینه کاری خودشون داشته باشن.
   سوال دوم رو متوجه نشدم، دقیقا چجوری قصد دارید منتقلش کنید؟

   21/04/2015پاسخ...
 • حسین

  برای مثال من این مطلب رو در 17 مارس (امروز) گذاشتم اما تو گوگل که سرچ میکنم مینویسه 2 روز پیش !!!
  http://game-island.ir/2015/03/17/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%84%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-lego-jurassic-world/

  17/03/2015پاسخ...
 • حسین

  سلام ببخشید بنده قالب وبسایتمو چند روزه که تعویض کردم از زمانی که اینکارو انجام دادم وقتی مطالب جدیدمو توی گوگل جستجو میکنم به جای اینکه بنویسه مثلا یک روز پیش و یا حتی چند ساعت پیش منتشر شده مینویسه 2 و یا حتی 3 روز پیش منتشر شده ! انگار که تاریخ ها قاطی کرده
  مشکل از کجاست؟

  17/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   مشکل از شما نیست احتمالا اشتباه از گوگل بوده. الان که می بینم درست نشون میده.

   23/03/2015پاسخ...
 • حسین

  متاسفانه پس از نصب هر افزونه این ارور رو مشاهده میکنم

  The following plugins might cause (xml sitemaps) issues with Yoast WordPress SEO: Google XML Sitemaps

  مشکل از کجاست؟

  13/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   افزونه سئو وردپرس خودش یه قابلیتی برای ایجاد نقشه سایت داره. اون رو غیرفعال کنید.
   بعضی وقت ها حتی با غیرفعال کردن هم این پیام دیده میشه و میتونید بهش توجه نکنید.

   14/03/2015پاسخ...
 • حسین

  سلام خسته نباشید

  ببخشید بنده در وبسایت از افزونه Seo by yoast برای سئو استفاده میکنم و از افزونه xml-sitemap برای نقشه سایت
  از اونجایی که افزونه ی اول خودش نقشه سایت داره به نظرتون بهتر هست افزونه دومی رو غیرفعال کنم و نقشه ی سایت افزونه سئو رو فعال کنم؟
  آیا مشکلی پیش نمیاد؟
  یا کلا تغییر ندم بهتره؟

  10/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   کلا تغییر ندید، نقشه سایت Yoast اصلا خوب نیست و باهاش به مشکل میخورید

   11/03/2015پاسخ...
 • حسین

  برفرض ااینکه حجم عکس ها کمه تغییر سایز عکس ها تو گوگل تاثیری نمیذاره؟

  02/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   هر عکسی باید دقیقا در همون اندازه که نمایش داده میشه باشه، حتی اگر سایزش کم باشه. تغییر سایز عکس تاثیر منفی روی سئو نداره.

   02/03/2015پاسخ...
 • حسین

  واقعا ازتون سپاسگذارم که اینقدر خوب به سوالاتم پاسخ میدید.
  واقعا خیلی دوست دارم این زحمات شما رو جبران کنم. حداقل کاری که میتونم بکنم اینه که وبسایت شما رو به دوستانم معرفی کردم 🙂

  اما یه موضوع از دیشب ذهنمو درگیر کرده
  ببینید قالب فعلی سایت این قابلیتو داره که عکس های بزرگ رو کوچیک میکنه مثلا این عکس فول اچ دی رو اینجوری کرده
  http://game-island.ir/wp-content/uploads/tom_clancys_the_division_2015_game-1920×1080-670×377.jpg

  اما تو قالب جدیدی که میخوام بزارم رو سایتم عکس ها با همون سایز اصلی دیده میشن
  آیا این موضوع تو سئو سایت تاثیر منفی نداره؟
  سپاس از شما

  02/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز، شما لطف دارید.
   چرا خیلی تاثیر داره، شما باید عکس رو دقیقا در همون سایزی که قراره نمایش داده بشه بذارید. عکس ها بزرگتر هم باشن مرورگر در همون فضا قرارشون میده ولی باعث میشه که سرعت سایت خیلی پایین بیاد و این مسئله در سئو سایت و رضایت کاربران تاثیرگذار خواهد بود.

   02/03/2015پاسخ...
 • حسین

  و یه مورد دیگه
  من شنیدم که اگر یه شخی چند بار از موتور جستجو وارد یه لینک سایت بشه برای سایت امتیاز منفی تلقی میشه
  آیا این موضوع درسته؟!
  برای مثال شخصی نمیتونه آدرس سایتی رو حفظ کنه و چند بار با استفاده از جستجوی گوگل به سایت میاد

  01/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   نه! همچین چیزی نیست. اگر تاثیر مثبت نداشته باشه تاثیر منفی نداره

   01/03/2015پاسخ...
 • حسین

  اما الان یه مطلب بخاطرم اومد.
  ببینید چند تن از بازدیدکنندگان اظهار داشتند آدرس سایت رو چند بار اشتباه زدند (اینطوری: jazirebazi.ir)

  آیا اگر من این دامنه رو خریداری کنم و ریدایرکت کنم رو سایت مشکلی پیش نمیاد؟!

  01/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   نه، میتونید این کارو بکنید. آدرس رو کاملا ریدایرکت کنید نه اینکه سایت با این آدرس هم باز بشه. هر کی این آدرس رو زد منتقل شه به سایت اصلی.

   01/03/2015پاسخ...
 • حسین

  سلام وبسیمای عزیز خسته نباشید
  ببخشید بنده یک سوال در رابطه با تاثیر دامنه در سئو داشتم
  ببینید در حال حاضر دامنه وبسایت من این هست: game-island.ir
  یکی از دوستان من میگفت دامنت رو عوض کن چون اصلا اسمش مناسب نیست و در درجه ی اول یاد طرف نمیمونه و در سئو برات تاثیر منفی داره
  ایشون پیشنهاد داد برم این دامنه رو بگیرم: jazirebazi.ir در واقع تلفظ اسم سایتم هست
  حالا بنده از شما سوال دارم آیا چنین کاری رو انجام بدم برام بهتره یا نه؟
  و آیا اگر اینکارو انجام بدم و دامین قبلی رو ریدایرکت کنم مشکلی پیش نمیاد؟
  اصولا شما تغییر دامنه رو پیشنهاد میدید؟
  و در کل اصلا این موضوع در سئو سایت تاثیری داره؟!
  با تشکر از تیم وبسیما

  01/03/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   زیبا و کوتاه بودن دامنه بطور حتم خیلی بهتره. برای اینکه کاربران راحت به ذهن میسپرن و غلط املایی هم کم میشه.
   ولی عوض کردن دامنه به این راحتی ها نیست، حتی اگر شما همه اصول انتقال رو رعایت کنید تا دو سه ماه کاهش بازدید و رتبه خواهید داشت. بطور کلی ضرر این کار از سودش بیشتره و درنهایت این کار کمکی به شما نمیکنه.
   دامنه جدیدی هم که انتخاب کردید خیلی بهتر از قبلی نیست که وسوسه کننده باشه.

   01/03/2015پاسخ...
   • حسین

    مرسی بابت پاسختون
    دیگه کم مونده بود دامنه رو عوض کنم 😀

    واقعا ازتون متشکرم که هر دفعه ازتون سوالی پرسیدم سریعا پاسخشو دادید.
    من همچین چیزی تو هیچ سایتی ندیدم
    امیدوارم که همیشه اینگونه باشید و روز به روز پیشرفت کنید
    با آرزوی موفقیت برای شما

    01/03/2015
    • وب سیما

     خواهش میکنم دوست عزیز
     موفق و پایدار باشید

     01/03/2015
 • هادی

  با سلام و ممنون از مطلب ارزندتون
  این مورد واسه سایت من هم پیش اومده
  اصلا فکرشم نمیکردم رقبا انقد کثیف رقابت کنن
  متاسفانه اطلاعی در مورد لینک های مخرب از سایت های دیگه نداشتم قبلا
  سوال من این هست که اگر تو فوتر سایت ها هم لینک داده باشن تو گوگل وبمستر نمایش داده میشه که بشه حذفش کرد؟
  بعد از اینکه فایل تکست رو به گوگل disaw میدی، آیا خبر میده که اون لینک ها رو حذف کرده یا نه؟
  مرسیییییی

  24/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   فرقی نمیکنه که لینک کجای صفحه باشه، وبمستر وقتی شناساییش کنه در پنل مدیریت به شما خبر میده.
   همین که فایل رو آپلود کنید اونجا تو سوابقش میمونه ولی دیگه تک به تک به شما اطلاع رسانی نمیکنه که لینک حذف شده.

   28/02/2015پاسخ...
 • ابوالفضل

  بله. من یه سوال دیگه هم دارم. برای نوشتن یک پست، بهتره لینک نوشته (نامک) فارسی باشه یا انگلیسی؟ اگه فارسی بنویسیم که میشه چندتا کلمه کلیدی توش جا داد. اما اگه انگلیسی معادلشو بنویسم نمیدونم همونقدر تاثیر داره یا نه

  24/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   بستگی به موضوع نوشته داره، سعی کنید همون کلمه کلیید هدف رو بذارید و کلمات بی معنی مثل و، با، از و … رو از آدرس خارج کنید که طولانی نشه.

   28/02/2015پاسخ...
 • ابوالفضل

  سلام جدیدا این اتفاق تو محصولاتمم افتاده: اینم لینک:
  http://gilportal.ir/product/code1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-html5/

  راستی چرا من هرکاری میکنم تو گوگل مینویسم گیل پرتال سایتم نماد تو گوگل؟ قبلا یه لینک گذاشته بودم تو سایتم مال بک لینک خارجی بود بعد این اتفاق افتاد اما الان بیشتر از 10 روزه همه چیزو درست کردم.

  24/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   توی محصولات hentry کاربرد خاصی نداره. شما توی این صفحه تاریخ و نام نویسنده ندارید که البته نیازی هم بهش ندارید. پیشنهاد میکنم کلاس hentry رو در کدها پیدا و حذف کنید.
   من الان جستجو کردم و سایت شما رو توی رتبه هشتم دیدم، از یه آی پی یا کامپیوتر دیگه جستجو کنید.

   24/02/2015پاسخ...
 • ابوالفضل

  سلام این بخشی که دوست عزیزمون راجع به hentry منتشر کردن برای منم سواله. تو گوگل وبمستر تولز با این خطا مواجه هستم. فکر کنم مشکل این آدرسه: itemtype:
  http://microformats.org/profile/hentry که شاید باید تغییر کنه چون وقتی بازش میکنم خطای 404 میده. آیا باید به schema.org تغییرش بدم؟

  19/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   من همچین کدی تو سایتتون پیدا نکردم، دقیقا چه خطایی میده وبمستر؟
   شما کلاس hentry رو دارید ولی برخی از اطلاعات رو بخوبی کلاس دهی نکردید. از روی خطاها میتونید بفهمید که چه اطلاعات نشانه گذاری نشدند

   19/02/2015پاسخ...
   • ابوالفضل

    سلام داخل وبمستر تولز در قسمت Structured Data و 15 تا خطا رو نشون میده.
    data type : henty
    source : markup: microformats.org
    page : 14
    item : 15
    items with errors : 15
    و وقتی روش کلیک میکنم متوجه میشم که خطا مربوط به Missing: author و Missing: updated هستند. حالا نمیدونم مشکل کجای کاره. البته توی http://microformats.org/ یه توضیحاتی داده

    21/02/2015
    • وب سیما

     سلام
     لطفا آدرس یکی از صفحاتی که خطا میده رو هم بدید

     21/02/2015
 • بازاریابی اینترنتی

  خیلی متشکرم مطلب مفید و جالبی بود.

  15/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز
   موفق باشید

   16/02/2015پاسخ...
 • mortaza

  دیدگاهتون در مورد این چیه(تو گوگل وبمستر بهش برخوردم) (ممنون باز هم)
  more:pagemap:bookmark
  more:pagemap:bookmark-name
  more:pagemap:bookmark-rel
  more:pagemap:bookmark-rel:bookmark
  more:pagemap:bookmark-url
  more:pagemap:hatomfeed
  more:pagemap:hatomfeed-hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hatomfeed-hentry:hentry
  more:pagemap:hentry
  more:pagemap:hentry-bookmark
  more:pagemap:hentry-errors
  more:pagemap:hentry-errors:author
  more:pagemap:hentry-errors:entry
  more:pagemap:hentry-errors:entry
  more:pagemap:hentry-errors:field
  more:pagemap:hentry-errors:hcard
  more:pagemap:hentry-errors:missing
  more:pagemap:hentry-errors:missing_required_field__entry
  more:pagemap:hentry-errors:missing_required_field__updated_.
  more:pagemap:hentry-errors:missing_required_hcard__author_.
  more:pagemap:hentry-errors:required
  more:pagemap:hentry-errors:title
  more:pagemap:hentry-errors:updated
  more:pagemap:metatags-og_description
  more:pagemap:metatags-og_locale
  more:pagemap:metatags-og_locale:fa_ir
  more:pagemap:metatags-og_site_name
  more:pagemap:metatags-og_title
  more:pagemap:metatags-og_type
  more:pagemap:metatags-og_type:website
  more:pagemap:metatags-og_url
  more:pagemap:metatags-og_url:http
  more:pagemap:metatags-og_url:http_//softsun.ir
  more:pagemap:metatags-og_url:ir
  more:pagemap:metatags-og_url:softsun
  more:pagemap:metatags-viewport
  more:pagemap:metatags-viewport:device
  more:pagemap:metatags-viewport:device
  more:pagemap:metatags-viewport:width
  more:pagemap:metatags-viewport:width_device

  08/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   با سلام
   متوجه نمیشم! اینارو از کجا برداشتید. اینا مربوط به نشانه گذاری Schema میشن و یه سری اطلاعات متای صفحه.

   09/02/2015پاسخ...
   • mortaza

    توی قسمت http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets
    تب HTML
    به اینها برخوردم ممنون از پاسخ گوییتون اگر این قسمت که فرستادم باعث صدمه زدن به مطلب مفیدتون میشه میتونید حذفش کنید
    واقعا تشکر امید وارم موفق باشید

    09/02/2015
    • وب سیما

     سلام
     کدهایی که گذاشتید بصورت اتوماتیک حذف شدن. لینک صفحه رو بدید بهتر میشه بررسی کرد.

     12/02/2015
 • mortaza

  سلام مطلب بسیار مفیدی بود
  من یه سوالاتی دارم اگه میشه پاسخ بدید!
  سایت من حدود 300 ورودی گوگل در روز داشت اما الان! رسیده پنجاه و این عمل به طور ناگهانی رخ داد کاملا به شیوه عجیب و غریبی ورودی گوگل هر روز کم کمش 50 تا کم میشد تا این اوضاع رسید
  آیا ممکنه تحت تاثیر این موضوع باشه؟
  یا توسط گوگل پنگوئن و… پنالتی خوردم
  خیلی برام مهمه پاسخ بدید لطفا
  لطفا برای خروج از این وضعیت هم راهی بگید 120 مطلب مفید هم تا حالا منتشر کردم
  سرعت ایندکس هم این روزا خیلی کم شده

  05/02/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   سایت شمارو کاملا بررسی کردم، بنظرم مشکل شما هم مثل خیلی از دوستان اینه که میخواید به تنهایی یک سایت داشته باشید که موضوعات بسیار گسترده و متنوعی رو پوشش بده!
   از برنامه های اندروید تا جزوه درس دهم کتاب علوم هشتم!! بنظر خودتون این سایت راهی برای موفقیت داره؟ جز سردرگمی و سرخوردگی نتیجه ای برای شما نداره.
   بنظر من یک موضوع تخصصی رو انتخاب کنید و توی همون زمینه محتوا تولید کنید. چیزی که هم بهش علاقه داشته باشید و هم در اون زمینه تخصص دارید. مطمئن باشید که نتیجه بهتری کسب میکنید.

   05/02/2015پاسخ...
   • mortaza

    ممنون از بررسی شما
    اما میگم سایت هایی مثل دانلود ها موضوع بندیشون از این هم فراتره چرا این همه رتبه شون بالاست؟
    یا سایت soft98 نوشته دانلود نرم افزار رفته بازی آندروید هم گذاشته به نظر شما چرا اینها نمیان پایین؟
    خیلی تشکر … اگه امکانش هست پاسخ من رو بدید

    05/02/2015
    • وب سیما

     خواهش میکنم دوست عزیز
     اونها هم قدیمی هستند (بعضی هاشون 5 ساله توی فضای اینترنت هستند) و هم اینکه کار رو بصورت تیمی انجام میدن و افراد زیادی محتوای سایت رو تهیه میکنند. درسته بخش های مختلف دارند ولی همه بخش ها رو یک نفر ساپورت نمیکنه.

     07/02/2015
    • mortaza

     واقعا خیلی خیلی ممنون
     میگم یعنی سایتم رو جمع کنم!؟؟؟ یا هنوز امیدی بهش هست؟
     در ضمن من سوالم این بود که دلیل افت ناگهانی آمار چیه ؟
     میگم الان من یه مطلب زدم به اسم bigasoft total video converter خیلی سریع تو تعدادی از کلمات کلیدی به صفحه اول گوگل رسید مثلا برنامه bigasoft total video converter یا بیگاسافت یا بیگاسافت توتال ویدیو کانورتر یا نرم افزار بیگاسافت برای کلاس هشتم (تو کتابای کلاس هشتم هست)
     با این اوصاف به نظر شما اگه ادامه بدم کارم رو وقت تلفی هست آیا ؟
     یا باید سایتم رو کلا جمع کنم
     حدود پنج ماهه درگیرشم اوضاع خیلی خوب پیش میرفت تا سیصد ورودی گوگل در روز رسید اما الان یه ماهه اوضاع داغونه 50 ورودی دارم
     باز هم تشکر بابت راهنمایی هاتون

     07/02/2015
    • وب سیما

     خواهش میکنم دوست عزیز
     این سایت تجربه خوبی بوده برای یادگیری نحوه ارائه مطالب، عملکرد سایت، مفاهیم سئو و …
     بنظرم شما الان پخته تر و قویتر نسبت به 5 ماه پیش هستید و میتونید با کمی فکر و بررسی یک ایده یا موضوع مناسب و اختصاصی پیدا کنید تا سایت جدید رو توی اون زمینه جلو ببرید. این کلماتی که میگید جایگاه گرفتید که کلمات مناسبی نیستند و تعداد جستجوی روزانه اونها خیلی کمه.
     سعی کنید یک موضوغ مشخص رو انتخاب کنید که هم بهش علاقه دارید و هم توی اون زمینه تخصص دارید

     08/02/2015
 • حسین

  سلام. تیتر اول هر باکس‌ سایت من، توضیح مختصر همان پست است که این توضیح مختصر اگر دقت نمایید به صورت لینک است. آیا این خاصیت لینک‌بودن توضیح مختصر، از نظر سئو صحیح است یا غلط؟ با تشکر

  29/01/2015پاسخ...
  • وب سیما

   سلام
   این کار اصولی نیست، البته ممکن مشکل خاصی هم برای سئو سایت شما ایجاد نکنه ولی بهتره بجای این کار از یک دکمه “ادامه مطلب” استفاده کنید

   29/01/2015پاسخ...
 • فروشگاه سیسیلی

  بسیار عالی بود
  ممنون

  06/01/2015پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز، موفق باشید.

   06/01/2015پاسخ...
 • ادوریس

  با عرض سلام و وقت بخیر و تشکر از سایت و مطالب ارزشمندتان
  بنده حدود یک هفته پیش به توصیه یکی از دوستان سئوکار، تمامی آدرسهای صفحات سایت را از حالت عددی (پیش فرض جوملا) به حالت آدرس فارسی تغییر دادم. بعد نقشه های قدیمی سایت را از گوگل وبمستر پاک و نقشه جدید را سابمیت کرده ام. اما الان بعد از گذشت یک هفته مطالب با ادرس جدید در گوگل ایندکس نشده و همچنان ادرس های قدیمی با ارور 404 جستجو میشن.
  وقتی هم میخوام از طریق fetch google صفحات را ایندکس کنم به طور کامل پیغام not found رو میده، حتی وقتی ادرس url صفحات را در گوگل سرچ میکنم فقط منوهای اصلی نشون داده میشه و زیرمنوها نشون داده نمیشه.
  هر اطلاعاتی که از سایت بنده نیاز دارید بفرمایید تا خدمتتان ارسال کنم
  لطفا راهنمایی بفرمایید چی کار کنم. با سپاس فراوان

  21/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   من الان که چک کردم نزدیک به 230 صفحه از سایت شما با آدرس های جدید ایندکس شده بودند. این پروسه تغییر آدرس کمی زمان میبره که به شرایط عادی برگرده، البته اگر شما راهی پیدا میکردید که آدرس های قبلی به آدرس های متناظر جدید ریدایرکت 301 بشن هم پروسه سریعتر میشد و هم ارور 404 دریافت نمیکردید و از همه مهم تر هیچ تاثیر بدی روی سئوی سایت شما نمیذاشت.

   22/12/2014پاسخ...
 • محمد

  سلام
  مثل همیشه عالی 🙂
  میشه لطف کنید در مورد انجمن ها و نکات مهم در مورد بهینه سازی انجمن ها هم مطلبی بنویسید ؟
  کمتر سایتی رو دیدم که به این موضوع توجه کرده باشه …

  20/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد جالب و البته بسیار سختیه، چون باید به خیلی مسائل بپردازیم. سعی میکنیم حتما یه جمع بندی داشته باشیم

   20/12/2014پاسخ...
   • محمد

    خیلی ممنون .
    تغییر ساختار url ها با ریدایرکت میتونه به عنوان سئوی منفی شناخته بشه ؟
    کلا تغییر ساختار url ها باعث کاهش رتبه میشه ؟

    20/12/2014
    • وب سیما

     اگر هر آدرس قدیمی با ریدایرکت 301 به آدرس جدید خودش ارجاع داده بشه هیچ مشکلی پیش نمیاد و گوگل به سرعت صفحات جدید رو شناسایی میکنه. ولی اگر فقط آدرس ها رو تغییر بدید خیلی زمان میبره که گوگل بتونه تغییر ساختار رو تشخیص بده.

     21/12/2014
    • محمد

     ممنون که پاسخ دادید
     بک لینک های شکسته چطور ؟
     یعنی بک لینک هایی که به صفحاتی از سایت داده شده اند که الان وجود ندارند …
     این میتونه تاثیر منفی بذاره ؟

     21/12/2014
    • وب سیما

     خواهش میکنم دوست عزیز
     بله این مسئله میتونه تاثیر منفی داشته باشه، وقتی در حد 5 تا 10 تا لینک شکسته تو سایت هست اتفاق خاصی نمی افته ولی وقتی یک لینک خراب در همه صفحات تکرار میشه و تعداد 404 ها زیاد میشن میتونه سایت شما رو نابود کنه.

     22/12/2014
 • sara

  سلام ببخشید شما برای صفحه سازی سایتتون از چه پلاگینی استفاده کردید؟یا تز پلاگین صفحه ساز وردپرس ویژوال کامپوسر ؟
  میشه دقیق راهنمایی کنید من همیشه این مشکل و دارم تو وردپرس
  ببخشید که اینجا پرسیدم

  17/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   تمام صفحات و امکانات از پایه کدنویسی شدن و از پلاگین خاصی استفاده نکردیم.
   ولی ویژوال کامپوزر کار رو خیلی راحت و سریع کرده حتما میتونه به شما کمک کنه.
   موفق باشید

   17/12/2014پاسخ...
   • میثم

    درود بر شما
    ببخشید که روی کامنت قدیمی سئوال میکنم اما کامنت های قدیمی شما هم برای ما باارزشه و مطالعه میکنیم
    استفاده از صفحه ساز های موجود بر روی قالب های حرفه ای وردپرس و یا استفاده از پلاگین ویژوال کامپوزر، میتواند تاثیر منفی در سئو داشته باشد؟
    این سوال زمانی برای من ایجاد شد که پلاگین سئو yoast با صفحه ساز قالب انفولد مشکل داشت و در تشخیص برخی المان های سئو مثل استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول ناتوان بود.
    سپاس از محبت و بزرگواری شما

    14/02/2016
    • Websima

     سلام، شما لطف دارید دوست عزیز
     اگر به شکل اصولی استفاده بشه ایرادی نداره. این افزونه کار را برای مدیر راحت میکنه ولی حجم صفجه و نسبت کد به متن در صفحه را افزایش میدهد. این دو عامل میتوانند تاثیر منفی بر سئوی سایت شما داشته باشند. ولی عدم تشخیص به معنی عدم وجود نیست اگر خود شما میدانید که عبارت مورد نظر را در پاراگراف اول استفاده کرده اید مشکلی نیست.

     15/02/2016
 • محمد

  واقعا سودمند بود ، ممنون

  15/12/2014پاسخ...
 • علیرضا

  ممنون از مطالب بسیار عالیتون . حالا علت از بین رفتن سایتم رو متوجه شدم . فکر نمی کردم رقیبا دیگه تا این حد پیش برن

  14/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز، البته خیلی وقت ها خودمون سایت رو با مشکل مواجه میکنیم. اگر سایت شما شامل یکی از موارد ذکر شده هست میتونیم بگیم که شاید کار رقبا و سئوی منفی بوده.

   14/12/2014پاسخ...
 • فتحی

  با سلام و تشکر بابت توضیح شفاف و گویایتان
  من مالک یک سایت فروشگاه اینترنتی با ایندکس گوگل عالی طی چهار بودم و در مدت یکی دو ماه گذشته . یکهو دچار خارج شدن صفحات کالا ها از صفحه نخست گوگل پس از سه سال شدم . این را اضافه کنم که سه ماه اخیر از خرید پاپ آپ ماهیانه از یکی از وبلاگها نموده ام . آیا دلیل افت سایتم میتواند این پاپ آپ باشد .

  14/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   اگر تغییر دیگه ای در سیاست هاتون ایجاد نکردید بله ممکنه از اون ها بوده باشه. ولی باید خیلی دقیق اکانت وبمستر گوگل خودتون رو بررسی کنید و ببینید چه دلایلی باعث این افت شده. لینک های غیر معتبر خریداری نکردید برای سایت؟

   14/12/2014پاسخ...
 • بهزاد زیبائی

  خیلی عالی بود. ممنون

  14/12/2014پاسخ...
 • ارشاد

  سلام، ممنون بسیار استفاده کردم.

  14/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز، خواهش میکنم. موفق باشید

   14/12/2014پاسخ...
 • یزدان

  عالی بود
  ممنون

  13/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   خواهش میکنم دوست عزیز، شما تا به حال چنین تجربه ای توی کار خودتون داشتید؟

   13/12/2014پاسخ...
 • رضا

  سلام
  من یک سایت داشتم که بعد از دو سال زحمت ناگهان بازدیدش به شدت کم شد.
  واقعا از این مطلب استفاده کردم، از اولش ذهنم رفت پیش رقیب هایی که داشتم ولی آخرش فهمیدم که واقعا خودم بدترین دشمن خودم بودم. ولی میخوام دوباره شروع کنم و ایندفعه کار اصولی انجام بدم.

  13/12/2014پاسخ...
  • وب سیما

   سلام دوست عزیز
   بله دقیقا، شاید در 90 درصد موارد خودمون به خاطر پیشرفت سریعتر ضربه های خیلی بدی به سایت و تجارتمون میزنه، کارهایی که انجامش ساده است ولی جبرانش سخت. براتون آرزوی موفقیت دارم.

   13/12/2014پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟