74038000مشاوره رایگان طراحی سایت
آموزش ربات تلگرام

آموزش ربات تلگرام

ربات تلگرام

در سری آموزشی قبلی در مورد ساخت ربات تلگرام صحبت کردیم و پیرو سوالات متنوع کاربران در مورد ربات تلگرام تصمیم گرفتیم که پاسخ برخی سوالات عمومی شما همراهان عزیز وب سیما را بدهیم. سوالات این بخش از راهنمای ربات تلگرام در سایت تلگرام برداشت شده است ولی در آینده هر سوالی که از طرف کاربران بسیاری پرسیده شود به همراه پاسخ در پایان راهنمای ربات تلگرام افزوده خواهد شد.

اگر شما به تازگی با ربات تلگرام آشنا شده اید و یا قصد ساخت یک ربات را دارید با ما همراه باشید.

چگونه ربات تلگرام بسازیم؟

ساخت ربات تلگرام یا Telegram Bot بسیار آسان است ولی برای استفاده از امکانات آن حتما باید دانش اندکی از برنامه نویسی داشته باشید. همان طور که در آموزش ساخت ربات تلگرام اشاره کردیم شما به راحتی با طی چند قدم ساده و استفاده از رباتی به نام @BotFather می توانید ربات خود را بسازید. پس از اتصال به این ربات یک کد هویت یا Authorization Token برای شما ارسال می شود که درگاه ارتباطی شما با API خواهد بود. از این پس شما به راحتی می توانید با ربات خود ارتباط برقرار کنید و آن را مدیریت کنید.

چند نمونه ربات تلگرام معرفی کنید

در مثال های زیر دو نمونه از ربات هایی که به زبان php ساخته شده است قابل مشاهده می باشند.

 • ربات Hello Bot تلگرام که رباتی بسیار ساده می باشد.
 • ربات پیشرفته @gheymatkhodro_bot که برای آگاهی از قیمت خودرو ها توسط تیم وب سیما ساخته شده است.

همچنین شما با مراجعه به مرکز آموزش سایت تلگرام می توانید ربات های متنوعی که با زبان های برنامه نویسی مختلف نوشته شده است را مشاهده کنید. به تازگی سایت هایی گوناگون برای معرفی ربات های تلگرام راه اندازی شده است که محبوب ترین آنها Storebot.me می باشد. البته این سایت هیچ وابستگی به شرکت تلگرام نداشته و بصورت مستقل راه اندازی شده است.

فروشگاه ربات تلگرام

آیا می توانیم امکانات بیشتری به ربات تلگرام افزود؟

بله ربات های تلگرام هنوز در مرحله ابتدایی قرار دارند. که امکانات بالقوه بسیاری می توانیم به این ربات ها اضافه کنیم. مسلما کارایی ربات ها بیشتر از این سطح خواهد بود و باید منتظر بود تا ببینیم برنامه نویسان این ربات ها را تا چه حد گسترش خواهند داد. ربات تلگرام عملا یک درگاه ارسال و دریافت اطلاعات بین کاربر و سرور شما است، حال آنکه الگوریتم های شما چه استفاده ای از این اطلاعات داشته باشند و چه پاسخ هایی را به کاربر ارسال کنند به قدرت برنامه نویسی و خلاقیت شما در طراحی ربات تلگرام مربوط میگردد.

ربات های تلگرام قادر به دریافت چه پیام هایی می باشند؟

ربات ها تلگرام اگر در حالت تنظیمات پیش فرض قرار داشته باشند می توانند پیام های زیر را در یافت کنند:

 • پیام هایی با وارد کردن اطلاعات به وسیله صفحه کلید به ربات ارسال می شوند.
 • پیام هایی که کاربران با قرار دادن @robatname نام ربات همراه با @ ربات را مورد خطاب قرار می دهند.
 • پیام هایی که با نوشتن دستورات عمومی مانند /start@robatname به طور اختصاصی به ربات پیامی را ارسال می کند.
 • پیام هایی که ربات ها وقتی کسی به گروه می پیوندد و یا گروه را ترک می کند و یا شخصی تصویر و نام گروه را تغییر می دهد توسط ربات مشاهده می شود.
 • با اضافه کردن ربات به گروه همه پیام های گروه تحلیل و در یافت نمی شوند مگر اینکه شما تنظیمات پیشفرض را تغییر داده باشید.
 • ربات های تلگرام نمی توانند شروع کننده مکالمه با کاربران باشند ولی قابلیت در یافت پیام از سوی کاربران و پاسخ به کاربران را دارند.

اگر شما تنظیمات پیش فرض در قسمت privacy mode را غیر فعال کرده باشید قادر به دریافت همه پیام ها در گروه ها خواهید بود بجز پیام های زیر:

 • پیام هایی که از سوی دیگر ربات ها دریافت می شوند.
 • دستوراتی مربوط به ربات های دیگر مانند /start@NotYourBoat.
 • دریافت پیام هایی که به ربات های دیگر فرستاده می شوند.

چرا ربات های تلگرام قادر به دریافت پیام های دیگر ربات ها نیستند؟

اگر ربات ها قادر به دیدن پیام های یکدیگر باشند این امکان وجود دارد که داخل یک حلقه ناخواسته شوند و در عملکرد ربات ها مشکل بوجود بیاید.

چگونه پیام کاربران به ربات تلگرام خود را مشاهده کنیم؟

در حال حاضر دو راه برای بروز رسانی ربات های تلگرام وجود دارد استفاده از long polling یا Webhooks. ولی باید به این نکته دقت کنید که هرگز امکان این وجود ندارد که از هر دو ابزار همزمان استفاده کنید.

روش long polling یا همان getUpdates به این صورت است که شما با استفاده از Token هربار به تلگرام درخواستی ارسال میکنید و آخرین پیام های کاربران به ربات را دریافت میکنید ولی در روش webhooks هر زمان کاربر پیامی به ربات تلگرام شما ارسال کند بلافاصله این پیام به آدرس webhook شما ارجاع داده میشود که در آن آدرس باید پیام دریافتی را تحلیل کرده و پاسخ متناسب را ارسال نمایید.

چگونه در Long polling تعداد دریافت را محدود کنیم؟

استفاده از تابع getUpdates برای دریافت بروز رسانی های جدید سبب می شود که 100 پیام آخر کاربران برایتان ارسال شود با استفاده از پارامتر offset این مشکل بر طرف می شود. یعنی شما میتوانید درخواست کنید که از پیام شماره X به بعد فقط برای شما ارسال گردد. برای این کار شما باید شماره آخرین آپدیتی که از تلگرام گرفته اید را در جایی ذخیره کرده و همیشه یک عدد بالاتر از آن را درخواست کنید.

offset = update_id of last processed update + 1

استفاده از پارامتر offset سبب می شود update_id هایی که کمتر یا مساوی offset می باشند به عنوان تایید شده در نظر گرفته شوند و دوباره ارسال نشوند.

استفاده از Webhooks چه محدودیت هایی دارد؟

اگر شما با موفقیت Webhooks را نصب کرده اید ولی در دریافت بروز رسانی با مشکل مواجه هستید موارد زیر را اصلاح کنید.

 • شما برای کار با Webhooks باید بر روی سرور خود یک گواهی نامه معتبر ssl نصب کنید.
 • اگر می خواهید از گواهی self-signed استفاده کنید شما باید public key certificate با فرمت inputfile را آپلود کنید.
 • در حال حاضر Webhooks از پورت های 443, 80, 88, 8443. پشتیبانی می کند.

بررسی صحت تنظیم Webhooks

برای اطمینان از اینکه دستوراتی که از Webhooks دریافت می شوند از سوی تلگرام میباشند, شما میتوانید یک آدرس اختصاصی مانند ww.example.com/your_token مشخص کنید و از آن جا که هیچ فردی کد هویت شما را نمی داند شما مطمئن هستید که پیام های دریافتی از سوی تلگرام می باشند. در تصویر زیر یک نمون از پاسخ دهی لحظه ای ربات به پیام کاربر را مشاهده میکنید.

webhook در ربات تلگرام

استفاده از webhook به شما این امکان را میدهد تا به سرعت پیام کاربران را پاسخ دهید ولی برای استفاده از آن حتما باید گواهینامه امنیتی SSL داشته باشید که مستلزم پرداخت هزینه است.

چگونه توسط ربات تلگرام فایل دانلود کنیم؟

شما به راحتی با استفاده از متد getFile می توانید تا 200MB فایل از طریق ربات خود دانلود کنید. با این روش شما id فایل را به تلگرام ارسال کرده و لینک دانلود آن از سرور تلگرام برای شما در پاسخ ارسال میشوذ. تا یک ساعت امکان استفاده از این لینک را خواهید داشت و پس از آن باید مجددا درخواست لینک کنید.

چگونه فایل با حجم زیاد توسط ربات تلگرام آپلود کنیم؟

در حال حاضر این امکان در ربات های تلگرام وجود دارد که تا 50 MB فایل آپلود و ارسال کنید و امیدواریم این مقدار در آینده افزایش یابد. برای این روش شما میتوانید یکی از متدهای sendPhoto یا sendDocument را استفاده کنید که اولی برای ارسال عکس و دومی برای ارسال فایل می باشد.

آیا file_ids ها پس از ارسال و دریافت فایل از بین می روند؟

در حال حاضر پس از ارسال چندین هزار فایل file_ids ها ی فایل های خروجی ربات مجدا تنظیم می شوند ولی در آینده این ویژگی می تواند تغییر کند.

ربات تلگرام چه محدودیت هایی در ارسال دارد؟

هنگام ارسال پیام در یک صفحه سعی کنید از ارسال بیش از یک پیام در ثانیه جلوگیری کنید. اگر چه این امکان وجود دارد که در هر ثانیه پیام های زیادی ارسال کنید ولی سبب می شود که خطای 449 دریافت کنید.

اگر شما در حال ارسال تعداد زیادی پیام به کاربران مختلف هستید. API این اجازه را به شما نمی دهد که در هر ثانیه بیشتر از 30 پیام را ارسال کنید.

چگونه یک پیام را به تمام کاربران ربات خود ارسال کنیم؟

متاسفانه در حال حاضر امکان فرستادن پیام به تعداد زیادی کاربر وجود ندارد ولی این امکان ممکن است در آینده بوجود آید. به منظور عدم برخورد با محدودیت های تلگرام و عدم برخور با خطا بهتر است هنگام فرستادن پیام به تعداد زیادی از کاربران، سعی کنید پیام ها را با فاصله زمانی 8-12 ساعت بفرستید. API اجازه این را نمی دهد که بیش از 30 پیام به کاربران مختلف را در هر ثانیه ارسال کنید و اگر این کار را انجام دهید شما در آستانه دریافت خطای 429 خواهید بود.

امیدواریم این مقاله در برگیرنده پاسخ سوالات شما در خصوص ربات تلگرام باشد. اگر هنوز هم با سوالاتی در این مورد مواجه هستید در بخش نظرات پاسخ گوی سوالات شما خواهیم بود.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
90
 • محمد بختیاری

  درود برشما
  خیلی مطالب آموزنده بود من دارم یه ربات میسازم که فقط قصدش این است که با سوال کردن از یوزر جوابهای آنهارا بگیرد ومن دسترسی به اون جوابها داشته باشم
  منظورم این است که ربات فقط کارش سوال و جواب گرفتن است
  مثلا: نام و نام خانوادگی و شماره موبایل و سن و وزن و …. ازاین موارد
  لطف میکنید راهنمایی کنید

  15/10/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای این کار فکر میکنم ابزارهای آنلاینی باشد که به شما اجازه ساخت سریع این ربات را میدهد در غیر اینصورت باید خودتان برنامه نویسی لازم برای انجام این فرآیند را انجام دهید.

   15/10/2018پاسخ...
 • میلاد جدی

  سلام

  من نیازمند رباتی هستم که در صورت سوال کاربر در مورد موضوع مشخصی از روی کلمات کلیدی تعریف شده توسط ادمین به لینک ها و یا نوشته های مورد نظر هدایت شود . آیا این موضوع برنامه نویسی سنگینی دارد ؟
  در واقع رباتی میخواهم هوشمند که سوالات کاربر را تشخیص دهد .

  31/05/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بستگی مستقیم به پیچیدگی سوالات و جواب ها دارد. اگر چند سوال و کلمه ساده باشد پیچیده نیست ولی اگر قصد طراحی رباتی هوشمند دارید باید از هوش مصنوعی در طراحی آن استفاده کنید که کاری دشوار است.

   02/06/2018پاسخ...
 • سجاد برات زاده

  با ارز سلام وخسته نباشید .بنده چند وقتی هست که در بک وبسایت کلیکی سبت نام کردم که با زدن کدی که وبسایت برای هر تبلیق گداشته مقداری پورسانت به بنده می دهد که بنده اگر بخواهم در روزمبلق خوبی رو دریافت کنم باید وقت خیلی زیادی رو سرف کنم که بنده توانای این کارو ندارم .خوب سرتونرو در نیارم سوال بنده این بود که روبات ی هست که توانای انجام این کارو داشته باشه خیر منصور بنده این که روبات بتونه کدی رو که وبسایت میده در جای که وبسایت مشخص کرده وارد کنه وبعد دوکمه اوکی رو بزنه.ممنون از شما که وقت گداشتید وراهنمای می کنید.باسپاس فراوان

  24/05/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   به طور حتم این کار از طریق ربات های تلگرام قابل انجام نیست ولی شاید بتوان ربات های نرم افزاری نوشت که چنین کاری را انجام دهند. البته در نظر داشته باشید که این کار از نظر اخلاقی صحیح نیست!

   25/05/2018پاسخ...
 • dark webit

  سلام
  رباتی میخواستم طراحی کنم که مدیر یک گروه هست و وقتی افراد وارد گروه میشوند برای استفاده از گروه باید چند نفر رو اضافه کنن تا ربات اجازه استفاده از گروه رو به کاربر بدهد
  در ضمن آموزش ساخت ربات سایتم دیدم
  لطفا راهنمایی کنید
  با سپاس

  17/02/2018پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   این ربات نیاز به برنامه نویسی اختصاصی و ایجاد یک الگوریتم کارآمد دارد. نمیتوان مباحثی به این گستردگی را در بخش نظرات سایت پاسخ گو بود. پیشنهاد میکنم این پروژه را به یک شرکت یا فریلنسر واگذار کنید تا برای شما انجام دهند.

   18/02/2018پاسخ...
 • میثم واعظی فر

  سلام من پکیج کامل ربات تلگرام رو تهیه کردم ولی توی همان مراحل اول نتونستم با ربات ارتباط برقرار کنم. طبق آموزشتون فایل تلگرام رو روی هاست گذاشتم و لینیکی که سایت تلتر داد رو برای وبهوک ست کردم ولی باز هم ربات هیچ عکس العملی انجام نمیده . لطفا راهنمایی کنید.

  24/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   ممکن است توابع curl و file_get_contents بر روی هاست شما غیرفعال باشند. این مورد را از پشتیبانی شرکت ارایه دهنده هاست سوال کنید.

   24/12/2017پاسخ...
   • میثم واعظی فر

    سلام خسته نباشید . از پشتیبانی هاست سوال کردم گفتن که فعاله. در هاست داخل پوشه ای که فایل telegram.php قراردارد یه فایلی به نام error_log ایجاد شده که داخل آن دو خطا به شرح زیر ثبت شده است.
    ***

    26/12/2017
    • Websima

     سلام دوست عزیز
     بنظر میرسه یا token را بدرستی وارد نکردید و یا اینکه chat_id شما اشتباه است. موارد دیگر را از طریق تلگرام پشتیبانی دنبال کنید.

     27/12/2017
 • توحید هادی نژاد

  با سلام آیا امکان دریافت فایل از کاربری که وارد روبات می شود وجود دارد؟

  17/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بله این امکان وجود دارد. هر پیامی که کاربر به ربات ارسال کند قابل دریافت از طرف شما هست.

   17/12/2017پاسخ...
 • سيامك عباس نژاد

  درود خدمت شما
  اموزش ساخت ربات تبچي و ميخواستم ممنون

  15/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   متوجه سوالتون نشدم

   16/12/2017پاسخ...
 • mohamad h

  سلام خسته نباشید سوالی داشتم من در زمینه اینترنت اشیا کار می کنم افراد زیادی علاقه دارند وسایل منزلشون رو با تلگرام مخصوصاً بتونن کنترل کنن و یکی از این ابزار که می تونه تو تلگرام کمکشون کنه ربات می باشه اما وسایلی مثل کنترل آیفون درب بازکن با تلگرام نیاز به مکالمه داره بین دو طرف که حالا یکیشون پشت درب ورودیه و زنگ رو زده و فرد دیگه با تلگرام گوشیش می خواد جواب بده با فیلتر شدن مکالمه روی تلگرام می شه این کارو با ربات انجام داد به صورتی که ربات با ضبط صوت از طرف شخص و پخش اون با فرکانس یا نرخ دهم تا صدم ثانیه مثلاً یک برش زمانی یک پنجاهم ثانیه ضبط کنه و اونو برا طرف مقابل پخش کنه بصورت پی در پی که از نظر تئوری تحقیق کردم مانند یک مکالمه می شه اما از نظر نرم افزاری ربات می شه این کار و انجام داد ممنون می شم پاسخ بدید با تشکر

  14/12/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   از نظر نرم افزاری امکانش هست و ربات میتونه یک فایل صوتی را ارسال یا دریافت کند.

   16/12/2017پاسخ...
 • meysam karamati

  سلام استاد خسته نباشید من ویدیو اموزش ساخت ربات تلگرامتونو دیدم خیلی عالی هستش فقط یه سوال داشتم ممنون میشم کمکم کنید
  من میخواستم حاصل کد زیر که یه عدد خواهد بود رو در قالب متن به کاربرم بفرستم ممنون میشم کمکم کنید که چیکار کنم یا $print رو کجا قرار بدم این عمل انجام خواهد شد , چون هر کاری کردم نشدش

  $url = “https://btc-e.com/api/2/eth_usd/ticker”;
  $json = json_decode(file_get_contents($url), true);
  $price = $json[“ticker”][“last”];
  echo $price;

  اینم کدی که گفتم

  24/09/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   خروجی این کد را به $message خود اضافه نمایید. برای اینکار از . استفاده کنید.

   28/09/2017پاسخ...
 • sepideh

  سلام
  میخواستم بدونم ایا چنین امکانی وجود داره که کاربر یک چیزی مثلا یه عکس برای ما ارسال کنه، و اون عکس بطور مستقیم به سایر کاربران ارسال بشه؟
  منظورم اینه که اینکار بدون دخالت ادمین ربات انجام بشه و لازم نباشه من فایل ارسالی اون کاربر رو دانلود کنم بعد برای سایرین ارسال کنم.

  18/07/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بله امکان ایجاد چنین قابلیتی توسط ربات تلگرام وجود داره

   23/07/2017پاسخ...
 • محمود

  سلام و عرض ادب
  من یه هاست مجانی با cpanel گرفتم و از گواهی sslforfree هم توی قسمتای Private Key و CSR و Certificate استفاده کردم
  اما https برای من فعال نمیشه
  برای اکثردامنه هامم که اصلا خود sslforfree هم ارور میده زمان دانلود ssl
  فقط تونستم برای سابدامین خود هاست ssl بگیرم، که اونم اینطوریه، و https فعال نمیشه
  و وقتی فایل php که توی هاست قرار دادم رو SetWebhook می کنم، ست میشه اما توی ربات هیچ پاسخی نمیده
  از سایتایی مثل باتساز هم استفاده کردم اما از اونم هیچ جوابی نگرفتم
  حالا اومدم از GetUpdates استفاده کنم
  وقتی این متد رو فرا میخونم مثلا هفت هشت ده تا پیام در قالب json دریافت میکنم، بعد از دیکد نمی تونم از آبجکت ها استفاده کنم، مثلا echo ($update->result->message->text) ; برای من null رو برمیگردونه نه متن پیامی که اومده
  حتی به صورت لوکال هاست هم استفاده کردم و همینه جواب
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  16/07/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای SSL از سرویس teletter یا سرویس Cloudflare استفاده کنید. متد getupdates کارایی پایینی دارد

   23/07/2017پاسخ...
 • sadegh

  شما همیشه جواب خریداراتون که زیاد وارد نیستن رو نمیدین ؟

  25/11/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   ما پاسخ همه دوستان رو میدیم ولی در ساعات و روزهای کاری

   25/11/2016پاسخ...
 • sadegh

  ببخشید من تازه وارد دنیای هاست و وردپرس شدم ، تا جایی که از آموزشهاتون متوجه شدم برای ربات به هاست و پنل وردپرس نیاز هست
  من آدرس تلتر رو رو آدرس chizmizz.ir/robotو آدرس هاست هم Public_html/robo هست با توجه به اینکه آدرس هاست با آدرس دامین سایتم فرق میکنه آدرس رو درست به تلتر دادم یا نه ؟
  و اینکه باید به تلتر نام فایل رو هم که telegram.php هست بدم ؟
  در پنل وردپرس هم برای تلگرام کاری انجام ندادم اگه باید تغییری ایجاد بشه درونش اینم لطفا بگین بهم ؟

  21/11/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   دقیقا آدرس فایل رو به تلتر بدید و آدرس کامل به همراه http وارد کنید. همون آدرس رو اگر در مرورگر هم بازکنید باید در دسترس باشه.

   25/11/2016پاسخ...
 • sadegh

  سلام خسته نباشید

  من فایل داخل پوشه آموزش ارسال پیام رو در آدرس pulic_html/robot/telegram.php ریختم ولی هر آدرسی به تلتر میدم رباتم کار نمیکنه در صورتی که در نوار ابزار کروم میزنه وب هوک ست شد برای این آدرس من چه آدرسی به سایت تلتر بدم

  20/11/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   نباید هر آدرسی بدید، باید هومون آدرسی رو بدید که فایل شما روی اون قرار داره. همون آدرسی که وقتی با مرورگر هم باز میکنید فایل شما رو نمایش میده

   20/11/2016پاسخ...
 • حامد

  سلام ممنون از پاسخگویی
  به نظر شما من این مقادیر رو روی یه فایل تکست نگه دارم بهتره یا روی دیتابیس
  با توجه به اینکه احتمالا تعداد کاربرها زیاد هست
  چه روشی فشار کمتری میاره به سرور

  28/09/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بهترین کار استفاده از دیتابیس است. میتونید از mysql استفاده کنید

   01/10/2016پاسخ...
 • حامد

  سلام من یه ربات طراحی کردم و مشکلی دارم اینه که اسم کاربر رو وقتی وارد ربات میشه ازش میگیرم
  میخوام اینو جایی نگه دارم مثلا بعد از چند دستور دیگه اسم خودش رو بهش برگردونم ولی ظاهرا لا هر بار ارسال دستور بات متغیرها در php خالی میشن
  شما میتونید منو راهنمایی کنید؟
  ممنون

  24/09/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   برای اینکار شما نیاز به دیتابیس و ذخیره اطلاعات دارید. باید کدهای خود را متصل به یک Mysql مدیریت کنید

   25/09/2016پاسخ...
 • مهدی

  سلام

  آیا میشه کاربران تلگرام مطالب یک سایت رو از طریق تلگرام جستجو کنن و موارد جستجو شده رو در تلگرام ببینند؟
  مثلا سایت ما در زمینه املاک باشه و کاربر تلگرام با وارد کردن کلمه “اجاره ونک”، موردهای موجود در این منطقه رو ببینه در تلگرام

  ممنون

  02/09/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   منظورتون اینه که کاربر توی تلگرام مطالب شما رو جستجو کنه؟ بله چنین امکانی وجود داره و برای اینکار از ربات های inline استفاده میشه

   04/09/2016پاسخ...
 • محمدرضا

  باسلام خدمت شما
  آیا پس از فوروارد کردن لینک شیشه‌ای از ربات @tbtn_bot به یک گروه. ربات میتواند بعد از آن در گروه پیامی ارسال کند یا اقدامی در خصوص خرابکاری و بی‌نظمی انجام دهد؟
  باتشکر

  24/08/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   خیر، چنین امکان نخواهد داشت

   25/08/2016پاسخ...
 • reza

  سلام
  میشه یه توضیح درباره تفاوت ربات تلگرام و کانال و گروه و کارایی هر کدوم بگین؟
  با تشکر

  23/07/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم به مقاله کانال تلگرام چیست مراجعه کنید اونجا کامل توضیح داده شده.

   24/07/2016پاسخ...
 • Ayda

  با سلام
  ببخشید من باتم رو زدم خیلی وقت بود باهاش کار میکردم
  اما نمیدونم چرا امروز دکمه هاش ناپدید شد
  آیا میتونه از آپدیت خودکار باشه؟

  29/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   خیر احتمالا از جایی که کدنویسی انجام شده به مشکل خورده یا وب هوک شما غیرفعال شده

   03/07/2016پاسخ...
 • امیر

  سلام. ضمن تشکر.
  من بدنبال این هستم که یه بات حرفه ای داشته باشم که از حداکثر سرعت و ظرفیت سرویس دهی آنلاین برخوردار باشه و در عین حال قواعد تلگرام رو هم نقض نکنه(در حد کارایی همین بات قیمت خودروی شما)
  حالا شما اگر اشکالی در طراحی می بینید بفرمایید:
  برای دریافت پیام هام سراغ روش Webhook خواهم رفت چون محدودیت ظرفیتی براش وجود نداره و همه ی درخواستها رو در لحظه می تونم بگیرم و مطمئن هستم هیچ درخواستی نخواهد بود که بدستم نرسه. حدس می زنم بات شما هم از این روش استفاده می کنه.
  اما برای پاسخگویی به درخواستهای کاربران کارایی پایینی خواهم داشت و حداکثر 30 کاربر در ثانیه را می توانم پاسخگویی سریع داشته باشم (تا قوانین تلگرام نقض نشه) و بقیه کاربران باید در صف انتظار بمانند. این ظرفیت ارسال به نسبت ظرفیت دریافت خیلی محدوده! آیا واقعا در عمل هم، کارایی بات های مطرح هم در همین سطح است (حتی باتهای خود تلگرام!) یا روش بهینه تری هم وجود دارد؟

  11/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   شما همه چیز رو درست متوجه شدید فقط مسئله اینه که تعداد 30 پیام در ثانیه اصلا عدد کمی نیست. یعنی در دقیقه 1800 پیام میتونید برای کاربران خودتون ارسال کنید. مگه ربات شما چندتا کاربر داره و چندتا از اونها همزمان از ربات استفاده میکنند؟

   11/06/2016پاسخ...
   • امیر

    موضوع اینجاست که وقتی ربات در حجم انبوه تبلیغ بشه، دیگه حجم کاربرهایی که در ساعات اولیه تبلیغ سراغ ربات خواهند اومد قابل برآورد نیست و تاخیر در پاسخگویی به اونها چندان خوشایند کاربران دربرخورد اولشان نخواهد بود.

    12/06/2016
    • Websima

     بنظرم باید تست کنید سیستم رو، باز هم بعید میدونم که اگر سرور شما قوی باشه مشکلی پیش بیاد برای ربات

     13/06/2016
 • محمد

  سلام یه سوال داشتممن میتونم یه ربات هایپرساز واسه خودم بسازم یا نیاز به برنامه نویسی داره؟

  03/06/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   ربات هایپرساز دقیقا چی هست؟

   04/06/2016پاسخ...
 • pooya

  با سلام و تشکر از وبسایت خوبتون
  میخواستم بدونم چطور میشه یک ربات رو در کانال تلگرام اجرا کرد بنده در قسمت ادمین کانال هم اضافه کردم ولی میخوام زمانی کانال باز میشه توسط کاربران اون ربات اجرا شده باشه در قسمت صفحه کلید.
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  29/05/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   چنین امکانی وجود ندارد

   30/05/2016پاسخ...
 • رامین

  با سلام
  من با کد زیر با سی شارپ فایل عکس گیف (.gif) ارسال میکنم ولی وقتی ارسال میشه فایل به نوع jpg تغییر میکنه و پخش نمیشه!!! اگه میشه بگین مشکلش کجاس ؟
  ###

  28/05/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   بنظر میاد هر مشکلی هست باید داخل این فانکشن باشه: Bot.SendPhoto که کدش رو ارسال نکردید.

   30/05/2016پاسخ...
 • رامین

  سلام
  من ی ربات دارم که webhook روش ست کردم و گواهینامه ssl هم براش دریافت کردم (comodo ca limited) با هزینه 50 تومن ، ولی ی مشکلی داشتم اینکه ربات برای 3 یا 4 ساعت یا بیشتر کار میکنه ولی یدفه stop میشه و کار نمیکنه !!! لطفا راهنمایی فرمائید .
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  26/05/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   دلیل این استاپ شدن چیه؟ احتمالا سرور شما قطعی داره چون ربات های تلگرام کم پیش میاد قطعی داشته باشن

   26/05/2016پاسخ...
   • رامین

    همین دیگه من دلیلشو نمیدونم گفتم شاید این نوع ssl فرق میکنه که قطع میشه البته من کدهای همین ربات رباتو تو ی ربات تستی هم انداختم و وبهوکو رو این ست کردم ب درستی کار میکنه و استاپ نمیشه ولی ربات اصلیه که زیاد بار روش هش یعنی افراد بیشتری ازش استفاده میکنن استاپ میشه!!

    26/05/2016
    • Websima

     بنظر من مشکل از سرور خودتون میتونه باشه یا از جایی که ssl رو خریداری کردید. یکم سرور رو تقویت کنید شاید مشکل برطرف شد.

     27/05/2016
 • عليرضا

  سلام میخواستم
  ممنون از زحمات و راهنماييهاي خيرخواهانه شما ضمن عذرخواهي عرض ميكنم كه ميخوام بتونم بدون استفاده از برنامه هاي آماده و سرورهاي سايرين رباتم رو طراحي كنم لذا چند سوال براي طراحي ظاهر و كنترلهاي اون برام پيش اومده و نميدونم كه آيا اين كار منحصرا با botfather هست يا با ربات ديگه اي از شركت تلگرام انجام ميشه و اينكه آيا با كد نويسي c# هم ميشه دكمه تعريف كرد يا نه حالا چند سوال دارم:
  1-چگونه با برنامه نویسی برای یک ربات دکمه تعریف کنیم؟
  2-چگونه با botfatherبرای ربات دکمه تعریف کنیم؟واگه با ربات ديگه اي از اون شركت اين كار انجام ميشه با كدوم ربات وچگونه؟
  3-چگونه و با چه متدی برای دکمه های ربات با كد نويسي فعالیت تعریف کنیم؟
  4-درتعريف فعاليت دكمه ها قطعا ميتوان سرور وبانكي داشته باشيم تا بر اون اساس وبا مراجعه به اون ربات پاسخ بده اما سوال من در اين بند اينه كه آيا ميتوان بدون مراجعه به سرور خودمون عملياتي محاسباتي تعريف كرد مثلا ميتوان يك ماشين حساب درست كرد؟چون محاسبات ماشين حساب و تعريف متغيرهاي اون ديگه نياز به مراجعه به سرورخودمون و بانك اطلاعاتيمون نداره.(منظورم حالتي شبيه javascript هست كه نياز به رفتن به سرور نداره)
  5-آیا کنترلهای رباتها فقط به صورت دکمه های از نوع bottonاست یا انواع دیگری مانند combobox یاspinnerهم دارند؟

  13/03/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   ربات ها تنها رابط میان شما و تلگرام هستند در نتیجه قابلیت ذخیر اطلاعات یا انجام محاسبات داخلی ندارند. دکمه ها نیز راه بهتری برای دریافت اطلاعات بدون خطا از کاربر می باشند. هر پیامی که از طریق کاربر به ربات شما ارسال میشود باید ابتدا به سرور ارجاع داده شود تا بررسی و محاسبات لازم بر روی آن صورت گیرد. سپس شما پاسخ متناسب با آن را ارسال میکنید. یکی از چیزهایی که هنگام ارسال پاسخ میتوانید به کاربر ارسال کنید فرمت کیبورد یا همان دکمه های سفارشی است. ارسال این دکمه ها به خوبی در بخش آموزش خود سایت تلگرام وجود دارد. شما باید دکمه ها را به صورت آرایه ایجاد کرده و به شکل json به تلگرام ارسال کنید.

   14/03/2016پاسخ...
 • علیرضا

  سلام فکر کنم متوجه شدم مشکل کجاست من باید telegram.botرو نصب میکردم .فرمایش شما درسته الان chat_id داریم.ممنون

  10/03/2016پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم دوست عزیز. موفق باشید

   11/03/2016پاسخ...
 • علیرضا

  مشکل همینجاست که من در متد sendmessage پارامتر chat_id رو نداریم و همونطور که عرض کردم پارامتری به نام MessageTargetداریم که دارای id هم هست(MessageTarget.id).به همین خاطر میخوام ازMessageTarget.id به MessageTarget برسم .

  10/03/2016پاسخ...
 • علیرضا

  مشکل همینجاست که در پارامترهای ارسال پیام بوسیله sendmessage ما chat_id نداریم و MessageTarget رو باید وارد کنیم!!!!بخاطر همین من میخوام idحاصل از MessageTarget.id رو به خود MessageTarget تبدیل کنم .

  10/03/2016پاسخ...
 • علیرضا

  با سلام مجدد.ببینید من با c#کار میکنم و telegrambotsharp رو نصب کردم و از کلاسهای تلگرامی اون استفاده میکنم. میخوام وقتی یک پیام رو از رباتم دریافت میکنم بتونم هر زمان که خواستم به فرستنده پیام پاسخ بدم لذا من باید بتونم آدرس طرف رو در بانک ذخیره کنم .وقتی پیامی میاد این پیام خصوصیتی به نام MessageTarget داره که اشاره به آدرس طرف میکنه اما نوع اون string وinteger نیست و ازنوع هست که چیزی نیست که بشه در بانک ذخیره کرد.اما همین MessageTarget خصوصیتی به نام idداره که از نوع integer هست و میشه در بانک ذخیره کرد.حالا میخواستم بدونم آیا با داشتن idمیتونیم به MessageTarget مربوطه برسیم و چگونه؟؟و اگر نمیشه راهکار پیشنهادی شما برای مقصود من چی هست ؟؟

  10/03/2016پاسخ...
  • Websima

   بازهم کدهای خودتون رو توضیح دادید ولی من چیزی که ازش فهمیدم این بود:
   شما پیامی از کاربر دریافت میکنید و قصد دارید بعدا برای همان کاربر پیام دیگری ارسال کنید.
   بله با داشتن id میتونید هر زمان که خواستید به کاربر پیام بدید، به شرطی که کاربر ربات شما را block نکرده باشد یا حداقل یک پیام به ربات شما ارسال کرده باشد. برای ارسال پیام از متد sendMessage استفاده کنید و chat_id را دقیقا همان چیزی قرار دهید که از Id در MessageTarget دریافت کردید.

   10/03/2016پاسخ...
 • علیرضا

  سلام
  میخواستم بدونم در یک ربات ما مبتونیم از روی یک پیامی که کاربران میفرستند به targetmessage اون برسیم و از روی targetmessage میتونیم به id مربوط به targetmessage مذکور برسیم .سوال من این هست که چطور میشه از رویid مربوط به targetmessage به خود targetmessage برسیم. من با c#کد نویسی میکنم.

  09/03/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   من متوجه منظورتون دقیقا هدف شما چیه؟ اینجوری شما نصف راه رو رفتید و بقیه ش رو از من میپرسید ممکنه نتونم درست متوجه شم. بگید چه کاری قصد دارید انجام بشه من راهنمایی میکنم مسیر درستش رو

   10/03/2016پاسخ...
 • میثم

  میخواستم بدونم نوع ssl هم مهم هست یا نه؟ یک سری ssl رو میشه با قیمت حدودی 100 تا 150 هزار تومان خرید ولی بقیه خیلی گرون هستن. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  09/03/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   خیر اهمیتی نداره که از چه نوعی باشه. شما میتونید از سرویس رایگان Teletter.net هم استفاده کنید.

   09/03/2016پاسخ...
 • علی

  سلام . میشه یه ربات تلگرام معرفی کنین که بشه فایل آپلود کنه با لینک مستقیم. ممنون میشم پاسخ بدین

  06/03/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   منظورتون رو متوجه نشدم. فایل رو آپلود کنید بعد چی بشه؟

   07/03/2016پاسخ...
 • محدثه

  سلام میخواستم بدونم، میشه به ربات مثلن ی عددی داد، و ربات برای مثال اونو در 2 ضرب کنه و بهمون نشون بده؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  28/02/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله امکانش هست ولی باید محاسبات روی سرور شما انجام بشه و جوابش به ربات برگردونده بشه

   28/02/2016پاسخ...
 • ارین

  چگونه پیام هایی که کاربران عضو ربات برای ربات ارسال میکنند را ببینیم

  22/02/2016پاسخ...
  • Websima

   با استفاده از متدهای getUpdates و webhook

   23/02/2016پاسخ...
 • ارین

  اموزش ساخت وب هوک رو بدید لطفا

  22/02/2016پاسخ...
 • جلال

  با سلام ببخشید میخواستم بدونم با افزونه های تلگرامی که برای وردپرس نوشتید میشه رباتی مثل همین ربات خودرو ساخت؟ اگر جواب نه هست شما می توانید برای ما بنویسید؟

  08/01/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   در حال حاضر خیر با این افزونه ها نمیشه. ولی تیم فنی وبسیما میتونه هر گونه رباتی رو پیاده سازی کنه میتونید با بخش مشاوره و فروش شرکت تماس بگیرید

   09/01/2016پاسخ...
 • سعید

  سلام
  ممنون از پاسختون
  برای استفاده از webhook فعال سازی آن کافی است ?
  ***
  بی زحمت نمونه .net هم بذارید

  19/12/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   توی لینک Token شما نبود احتمالا به دلایل امنیتی نذاشتید. اگر اون رو هم اضافه کنید درسته. بهتون یه پیام میده مبنی بر اینکه webhook به درستی ست شده.

   19/12/2015پاسخ...
 • سعید

  سلام برای استفاده از روش webhook دقیقا باید چه کار کنیم
  بعد از ssl و ..
  در کد برنامه باید تابع را چگونه تعریف کنید ، چه پارامترهایی در یافت می کند
  لطفا توضیح بدین هیچ جایی پیدا نکردم !

  18/12/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   براتون یه نمونه کد از روش دریافت و تحلیل اطلاعات ارسال از طریق webhook رو در فایل کدهای webhook قرار دادم تا مشاهده کنید.

   19/12/2015پاسخ...
 • Mr.

  با سلام
  چه طور میتونم پیام هایی که به صورت عمومی داخل ربات پخش میکنم داخل گروه هایی که ربات عضو آن ها است هم ارسال بشه؟
  متشکرم

  27/10/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   فکر نکنم توی گروه بتونید با ربات پیام ارسال کنید. توی گروه ها تنها میتونید پاسخ درخواست های کاربران رو بدید.

   28/10/2015پاسخ...
 • سینا

  داداش یه سوال خاهشا زود جواب بدین توی گروه ها ربات ها به ورود و خروج ها جوا میدن مثلا یکی وارد میشه ربات میگه سلام فلانی به گروه …. خوش اومدین حالا من میخام یه همچین امکانی رو رو رباتم بزارم ولی هر جای نت رو گشتم چیز بدرد بخوری پیدا نکردم اگه میشه کمکم کنین لطفا به ایمیلم بفرستین یا خبر بدین که جوابمو دادین ممنون میشم اگه جواب بدین

  11/10/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   این مسئله نیاز به کدنویسی داره و شما باید پیام ورود یک کاربر رو شناسایی کنید و هروقت چنین پیامی رو دریافت کردید اسم کاربر رو از آن جدا کرده و برای همان نام خوشامد ارسال کنید. ربات رو در یک گروه ادد کنید و پیام های دریافتی رو هنگام ورود و خروج افراد بررسی کنید جواب سوالتون رو پیدا خواهید کرد. Privacy mode ربات رو هم چک کنید که درست باشه.

   11/10/2015پاسخ...
 • علی

  باسلام، می خواستم بدونم ازتلگرام میشه برای ارسال اتومات خبرنامه ویا rss سایت استفاده کرد به طوریکه باگذاشتن مطلب توی سایت اتوماتیک تمام کسایی که عضو تلگرام هستنیام رو دریافت کنن

  04/10/2015پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله میشه چنین رباتی نوشت. البته اگر شما از کانال استفاده کنید خیلی راحت تر و سریعتر به هدفتون میرسید. فرقش اینه که باید دستی مطالب رو توی کانال بذارید

   05/10/2015پاسخ...
 • MAZIAR GATES

  برای ساخت تلگرام کمک میخواستم

  27/09/2015پاسخ...
  • Websima

   چه کمکی دقیقا؟

   27/09/2015پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟