22623473مشاوره رایگان طراحی سایت
الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

پس از حدود ۲ سال انتظار بالاخره آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل منتشر شد. الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل در تاریخ ۲۳ سپتامبر  سال ۲۰۱۶ میلادی به طور رسمی توسط گوگل منتشر شد. برای آگاهی از تاریخچه بروزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل بد نیست لیست زیر را مرور کنیم:

 • الگوریتم پنگوئن ۱.۰ در تاریخ ۲۴ آوریل سال ۲۰۱۲ منتشر شد
 • الگوریتم پنگوئن ۱.۱ در تاریخ ۲۶ می سال ۲۰۱۲ منتشر شد
 • الگوریتم پنگوئن ۱.۲ در تاریخ ۵ اکتبر سال ۲۰۱۲ منتشر شد
 • الگوریتم پنگوئن ۲.۰ در تاریخ ۲۲ می سال ۲۰۱۳ منتشر شد
 • الگوریتم پنگوئن ۲.۱ در تاریخ ۴ اکتبر سال ۲۰۱۳ منتشر شد
 • الگوریتم پنگوئن ۳.۰ در تاریخ ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۴ منتشر شد
 • الگوریتم پنگوئن ۴.۰ در تاریخ ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۱۶ منتشر شد

الگوریتم پنگوئن گوگل به منظور مبارزه با روش های لینک سازی کلاه سیاه و فعالیت اسپمی وبسمتران توسط گوگل طراحی و پیاده سازی شد. گوگل از طریق این الگوریتم سایت هایی را که با روش های مصنوعی و عموما کلاه سیاه اقدام به ایجاد بک لینک کرده بودند مورد جریمه قرار داد، و رتبه سایت آن ها را به ازای کلمات کلیدی زیادی در صفحه نتایج جستجو بشدت کاهش داد. این کار گوگل هدفی جز افزایش کیفیت کاربری موتور جستجوی خود نداشت.

گوگل با معرفی الگوریتم پنگوئن سعی داشت از رسیدن سایت هایی با بک لینک های بی کیفیت و اسپم به صدر نتایج جستجو جلوگیری کند. با معرفی این الگوریتم استراتژی های بک لینک سازی بشدت مورد تغییر قرار گرفت و کارشناسان سئو به دنبال روش های خلاقانه و موثرتر برای ایجاد بک لینک رفتند. الگوریتم پنگوئن موجب شد کیفیت بک لینک های یک سایت مورد توجه قرار گیرد و نه صرفا تعداد آن ها، همچنین الگوریتم پنگوئن در کنار الگوریتم پاندا در شکل گیری موج بازاریابی محتوایی در اینترنت به عنوان ابزار کمکی برای سئو سایت، بسیار تاثیر گذار بود.

الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل چه ویژگی هایی دارد؟

۱. جهانی بودن الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

الگوریتم پنگوئن ۴ به طور همزمان برای تمامی کشورها و زبان ها منتشر شده است. این بدین معنی است که همه ی وبسایت ها در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر این الگوریتم رتبه بندی گوگل قرار می گیرند.

۲. تاثیر گذاری بی‌درنگ الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

الگوریتم پنگوئن ۴ به صورت بی درنگ بر روی رتبه سایت ها تاثیر می‌گذارد. این به معنای است که هر وقت گوگل سایت مورد نظر و سایت های لینک دهنده به آن را ایندکس کند، به معیارهای الگوریتم پنگوئن ۴ توجه کرده و رتبه سایت ها را در صورت نیاز تغییر می دهد.

۳. رهایی سریع تر از جریمه الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

از آنجایی که تاثیرگذاری این الگوریتم گوگل بر رتبه سایت ها بی درنگ است، اگر سایتی مورد جریمه قرار بگیرد و وبمستر سایت سریعا بک لینک های بی کیفیت را از طریق کنسول جستجو گوگل حذف کند، آنگاه گوگل پس از ایندکس کردن مجدد، آن سایت را از جریمه خارج می کند.

۴. الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل دیگر ماهیت فیلتری ندارد

الگوریتم پنگوئن پس از این آپدیت جز هسته اصلی الگوریتم های رتبه بندی گوگل محسوب شده و ماهیت فیلتری بر روی نتایج جستجو ندارد. به همین دلیل از این پس باید پروفایل بک لینک سایت را به طور منظم بررسی کرد.

۵. جزیی بودن جریمه الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل

الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل صفحات خاصی از یک سایت را که بک لینک های اسپمی و بی کیفیت داشته باشند را مورد جریمه قرار می دهد و نه کل سایت را، این کار تشخیص جریمه سایت توسط این الگوریتم را دشوار می کند. چون ممکن است تعداد بازدید برخی از صفحات سایت که ترافیک ورودی خوبی هم دارند، به یکباره افت شدیدی کند.

افزایش کیفیت تجربه کاربری جستجو در گوگل با الگوریتم پنگوئن

چگونه سایت خود را برای الگوریتم پنگوئن ۴ گوگل آماده کنیم:

به طور مرتب وضعیت سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل بررسی کنید. با استفاده از  ابزار کنسول جستجو گوگل، رتبه صفحات هدف و کلمات کلیدی اصلی سایت خود را چک کنید و به تغییرات شدید آن توجه کنید.

پروفایل بک لینک سایت‌تان را به طور منظم بررسی نمایید. با استفاده از ابزارهایی مانند کنسول جستجو گوگل یا Open Site Explorer کمپانی ماز، تعداد و کیفیت بک لینک های سایت خود را در گذر زمان چک کنید.

یک بازرسی دقیق از بک لینک های صفحات هدف سایت خود انجام دهید. از آنجایی که الگوریتم پنگونن ۴ گوگل صفحات سایت ها را به طور جزیی جریمه می کند، باید بک لینک های صفحات هدف سایت خود را که ترافیک ورودی زیادی از گوگل دارند را به طور کامل بررسی کرده و بک لینک های اسپمی را از آن حذف کنید.

کار با ویژگی حذف بک لینک یا disavow گوگل سرچ کنسول را به طور صحیح یاد بگیرید. استفاده از این ویژگی کنسول جستجو گوگل نکات ریزی دارد که دانستن آن برای شما ضروری است.

 

آیا آمار بازدید صفحات مهم سایت شما در چندماه اخیر تغییر خاصی داشته است؟ تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط کارشناسان وبسیما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
11
 • احسان

  سلام

  1. مطمئن هستید که الگوریتم پنگوئن برای سایتهای ایرانی کار میکند؟ چون من سایتی میشناسم که چندماهی هست بروز نشده ولی چک کردم حدود 80.000 بک لینک و اکثرا در سایتهای اسپم و غیرمرتبط دارد ولی در رتبه اول گوگل برای تک کلمه کلیدی هست!

  2. آیا با محتوای بروز میتوانیم اصلاً به دنبال بک لینک نباشیم؟

  30/09/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام احسان عزیز
   بله الگوریتم پنگوئن برای تمام صفحات وب فعال است. دلیل موفقیت این سایت ممکن است عوامل مختلفی باشد. از این اتفاق نمیتوان نتیجه گیری کلی برای غیرفعال بودن این الگوریتم برای سایت های ایرانی کرد.
   محتوای به روز و البته مفید علاوه بر رضایت کاربر برای شما لینک سازی هم انجام میدهد. این روش ممکن است زمانبر و دشوار باشد ولی پایداری و قدرت بسیار بالایی دارد.

   04/10/2017پاسخ...
 • محمد احمدی اکبری

  اول ممنون بابت مطلب خوب شما، بازدید بعضی از صفحات من تغییر داشته که نمیدونم به موضوع نسخه 4 ربطی داره یا نه ؟

  13/03/2017پاسخ...
  • Websima

   خواهش میکنم دوست عزیز
   نسخه 4 خیلی وقته که اومده و اگر شما جدیدا با این مورد مواجه شدید نمیتونه به دلیل اون باشه

   15/03/2017پاسخ...
 • امین

  سلام تشکر میکنم از مطالب بسیار عالی شما .
  اگر یک فرد به نام x حدود 10 سایت مختلف رو داشته باشه و از طریق سایت هایی که داره اقدام به لینک سازی دستی کنه آیا گوگل این مسئله رو بررسی میکنه که این سایت هایی که بهم لینک شدند متعلق به یک نفر هست ؟ طبیعتا لینک سازی طبیعی ای نباید به نظر برسه چون این ها متعلق به یک نفر هست و لینک سازی هایی که انجام میشه توسط خود فرد بوده نه شخص دیگری .

  سوالم در کل این هست که گوگل به این مسئله توجه می کنه ؟ همانطور که میدونیم whois دامنه ها اطلاعات مالک دامنه ها رو مشخص میکنه و این مسئله خیلی راحت آشکار میشه برای گوگل .

  ممنون

  12/01/2017پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   استراتژی شما میتونه موفق باشه ولی استانداردهایی داره که اگر رعایت نکنید شانس جریمه از طرف گوگل را بسیار بالا خواهید برد. یکی از همین نکات مربوط به مالک دامنه ها میشه. پیشنهاد میکنم برای آموزش دقیق تر در کارگاه آموزش سئو کلاه خاکستری شرکت کنید.

   15/01/2017پاسخ...
 • مهدی

  سلام خسته نباشید-همیشه شما را به خاطرمقاله ها و پاسخگویی های خوبتون تحسین می کنم یک سوال ذهن منو خیلی درگیر کرده چند ماه پیش من تصمیم گرفتم یک فروم برای سایت خودم نصب کنم بعد از نصب حدود چند هفته ای روش کار نکردم ولی متاستفانه بات های اسپمر انجمن من رو به دلیل مشکلات تقریبا امنیتی مورد هجوم پست هاشون قراردادن و حدود چند هزار تایپیک زدن و به سایت های بی کیفیت خودشون هم لینک دادن من بعد از متوجه شدن تمام تایپک ها رو حذف کردم و مشکلاتی امنیتی رو هم برطرف کردم اما متاستفانه دیر شده بود و تمامشون ایندکس شده بودن البته الان تمام ایندکس ها رم در گوگل وبمستر پاک کردم اما مشکل من اینکه توی انجمن های خارجی نامعتبر و اسپم پست ها فروم من با انکر تکست های خارجی وجود داره و تعدادشون زیادن _راهی هست این لینک های که به من داده شده رو به گوگل گزارش کنم چند تا اسکرین شات از اهرفس هم گرفتم
  ***
  الان من موندم با چند هزار بک لینک که از فروم های اسپم

  25/12/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام دوست عزیز
   شما به مجموعه وبسیما لطف دارید.
   برای این کار پیشنهاد میکنم لیستی از تمام این دامنه ها تهیه کنید و از طریق ابزار Disavow Linksبه گوگل معرفی کنید

   27/12/2016پاسخ...
 • Mehran Yousefi

  سلام

  درخواست disavow حدودا چقدر طول میکشه ؟

  تنها راه حذف بک لینک های بی کیفیت همینه ؟

  21/12/2016پاسخ...
  • Websima

   سلام
   بله تنها راهش همین هست مگر اینکه به مدیریت اون سایت دسترسی داشته باشید و درخواست بدید حذف بشه. مدت خاصی تعیین نشده برای تاثیر ولی گوگل گفته که تا چند هفته طول میکشه

   21/12/2016پاسخ...
 • عکاسی صنعتی

  عاالی

  21/12/2016پاسخ...
ورود رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ارسال قبلا ثبت نام کردید؟
ثبت نام قبلا ثبت نام کردید؟